Příručka "Začínáme s Fedorou"

Tim lepe ze se sazby nekdo ujmul. O praci pro me min.:slight_smile:

Buďte zdrávi, přátelé!
V okurkové sezóně zkusím i já, doživotní lama, něco.
Pro podobnou lamu jsou slova “komunitní linuxová distribuce” možná něco ne úplně pochopitelného. Komunita IMHO je pro mainstreamového BFU vlastně sekta. To, že pro část uživatelů, kteří na fóru odpovídají (a že to bývají jedni a titíž :wink: ), může být/je Fedora (popř. RHEL) hlavním zdrojem obživy je jaksi v pozadí (možná netřeba až tolik rozpitvávat, že Fedora je vlastně jakési testovací prostředí pro RHEL). To, že řešení BFUčkovské potíže s čímkoli je pro část lidí sdílením, které může usnadnit něčí práci při komerční správě a vývoji systémů? Jak tohle může fungovat??? To je těm, na které cílí “Začínáme s Fedorou” naprosto nepochopitelné. Myslí si, že jde o ryze filantropický počin a že to, co je zadarmo, prostě z principu NIKDY nemůže fungovat násobně lépe, než to za peníze. Vypíchnul bych, kolik procent kódu dělají profesionálové.
Taky mi to chvíli trvalo než jsem tohle pochopil. Anebo GNU/GPL. Nazývám to procesem poodklápění pokliček. Tak jako je pro nějaké Petry Jandy nepochopitelný systém bez Ochranného svazu autorského a bez smlouvy s nahrávací společností.
Jak to člověku dojde, už to jde samo.
Slova o jádru/kernelu bych BFU asi vysvětlil (že je to třeba něco jako pohonná jednotka u auta), ale opět nijak nepitval.
Odbočím a dám za pravdu Vojtovi - stručnější text & víc odkazů.
“GNOME a Disky” - no to jsem se ztratil i já.
“Instalace” - no, pokud bych měl na disku i widle s (byť třeba i zálohovanými) ostrými daty, byl bych při instalaci jak na trní. Kdyby Linux někdo instaloval JEN podle podobné příručky, když není při rozhodujících operacích vše ve variantách podrobně vysvětleno, může to nedopadnout dobře. Osobně jsem měl svůj první Linux (Mandrake) a na to, abych ho VŮBEC rozchodil jsem si raděj “najal” - a to komerčně - Ondru Krejčíka (tykat jsme si začali na obědě, v poločase jeho zápasu s migrací našeho rodinného compu). Sám, když přeinstalovávám (či jen upgraduju), polévá mi studený pot; přeinstalaci NB s Mageiou 2 odkládám a odkládám. Doporučil bych buď instalaci na nějaký cvičný comp (to už má dnes ve sklepě kdekdo) nebo asistenci někoho zkušeného.
Spíš na úvod vysvětleme, že správa desktopu (tedy toho, co na nás bliká z monitoru) není v Linuxu zdaleka jediná. Nativní je GNOME, dobrá (já jedu na KDE), takže screenshoty jsou na místě. Opět - a nezkoumám wiki či jiné české stránky s obrázky - méně slov, více linků. Kdo si neumí najít a zpracovávat informace, nezaslouží si žít. Poselství projektu “Začínáme s Fedorou” bych viděl zejména v “nebojte se Linuxu”, Fedora je tu pro vás, neděláme to pro sebe, milí spoluobčané. Rádi vás poznáme, rádi vám poradíme, rádi s vámi pochlastáme, rádi vám poskytneme i vysoce profesionální komerční služby. Taky trochu o Richardu Stallmanovi a jeho “Tvořme komunity”! Navzdory tomu, že jsem nás v úvodu nazval téměř sektou. Přiznejme si - jsme jiní; ale fakt nekoušem!!!
Snad jsem nikomu nezpůsobil zvýšený adrenalin.

Naopak, myslim ze to celkem vystihuje “problem”, protoze tak to skutecne je, ze lide “znaly” mluvi v terminech a jazykem, ktery je pro nezasvecene nesrozumitelny. A tak je obcas potreba se uchylit k zjednodusenim a opisum, jako kdyz se mluvi cizim jazykem a neznate presne slovo. Takze Josef ma pravdu. :slight_smile:

Maria poslala několik nápadů, co se týče obálky: https://fedorahosted.org/design-team/ticket/393

Mrkněte na to a napište, který se vám nejvíc líbí.

Za me je asi nejlepsi varianta s monitorem s logem Fedory, ale obecne je to moc povedene! Super :slight_smile:

P.S. Jsem ted uz chvili na horach a prezivam na EDGE, muj tablet neni uplne na romany, kdybych na neco nereagoval, neni v tom zly zamer.

Ten Dell monitor je teda takovy hodne proflaknuty… nejzajimavejsi mi prijde ten prvni - se schematickym tucnakem. Asi bych na nem ale udelal vyznamejsi logo Fedory, protoze to je pro prirucku podstatne a toho schematickeho tucnaka udelal min vyrazneho. Jinak tiskove je to i nejjednodussi varianta, ktera nevyzaduje full color pro prechody a pod.

První varianta mi přijde nejlepší.

Ahoj, po delší době mám další update. Musíme konečně udělat “final push”, abychom to stihli do začátku semestru. Rád bych to měl připravené k tisku do 14 dní.

Mluvil jsem s Lukášem, ať tam zapracuje poslední změny. Já to dnes večer ještě projdu, jestli tam je všechno ok, a můžeme přistoupit k finální sazbě.

Dnes jsme s designéry taky řešili obálku. Vypadá, že se to celé překope. Od brandingu Red Hatu máme zakázáno používat motiv klobouku a nedoporučeno používat motiv tučňáka. Pracují na variantě, kde by bylo primárně logo Fedory a pod tím takový podnadpis “Příručka začínajícího uživatele”. Prošel jsem obálky knih o softwaru a všechny se drží tohoto rozvržení: název produktu jako primární sdělení a jaký vztah má kniha k produktu jako sekundární sdělení.

Ahoj, tak až bude finální text, dejte vědět. :slight_smile:

Jirka to teď dával ještě k jazykové korektuře, takže jsme už jen kousek od cíle :slight_smile: Ještě k té obálce, mně se obecně líbil “grafický rukopis” člověka, co to zpracovával, když to zachová ráz v podobném duchu, určitě to bude elegantní.

Tak jazyková korektura bude hotová až 2.9., ale do té doby stejně asi ještě nebude obálka, takže to tak nevadí.

Máme nový návrh obálky: https://fedorahosted.org/design-team/ticket/393

Ty původní design tým smetl ze stolu, protože porušovaly branding guidelines. Nějaké nápady, výhrady?

Teď ještě řešíme, jestli ten podnadpis má být fontem Comfortaa nebo nějakým “bezduchým” jako Sans.

Me se posledni varianta libi, ale ponechal bych font Comfortaa, dava tomu spravny raz. Napadlo me, jestli spojeni “by Fedora community” nepocestit, kdyz je zbyzek textu take cesky, ale asi by to vedlo k lamanym tvarum…

Dobry, vypusteni distribuce je jedine spravne, ale nevim zda by tam predsi jen nemelo nekde zustat to “linux”. Tedy “seznameni s linuxovym operacnim systemem Fedora”?

Pridavam se, ten Linux bych vypichnul a pouzil formulaci, jak pise covex.

pcech: Tak je to tu :slight_smile: Navečer mi psal Jirka, že proběhla jazyková korektura, takže je to v opravdu finální verzi :wink: Starý (původní) odkaz je stále platný, teď již finální verze je tedy stále zde:

Upravil jsem jeden screenshot, který měl problémy s kontrastem. Veškeré screenshoty použité v dokumentu v původní kvalitě (včetně několika nepoužitých) jsou k dispozici zde:
https://drive.google.com/open?id=0B7qXgsdg5FVFflJGVHhjWnlENWwxeXZuQnRheUxzb2NhQlFWandWTEpRZE9LX25xTWlHSGs

Screenshoty jsem opatřil popisky (ještě jsme se s Jirkou na to téma bavili). Vím, že jsme to tu již řešili, popravdě se nedokážu rozhodnout, jestli je začlenit, nebo ne. Nechal bych to na tvém úsudku, jakou variantu budeš preferovat z hlediska sazby.

P.S. Omlouvám se za komplikaci s úpravami v původním dokumentu, ten Git byl výborný nápad, vím, že jsem ti tím přidělal práci :-/

Lukáši, vyměň prosím Tě link LiveUSB creatoru z fedorahosted.org/liveusb-creator na fedora.cz/jak-stahnout .

Aktuálně jsou tam sice ISO obrazy, ale už za pár dní tam bude jako primární metoda uveden nový LiveUSB Creator.

Ahoj, rozumím, máš to mít. Ale jestli to Petr už překlopil, tak bych to řešil v průběhu nějaké závěrečné revize.

Ahoj,
ještě jsem to nepřeklopil. V pátek mi napsala na IRC paní… (můj počítač v práci bude vědět která), že se jí ten text češtinářsky nelíbí a že udělá ještě jednu korekturu. Takže se k tomu dostanu až po neděli.

“Češtinářsky nelíbí?” Jsem zvědavý, co tím přesně myslí. Tohle ve mně vybuzuje divoké asociace :slight_smile: