Příručka "Začínáme s Fedorou"

Ten aktuální font na nadpisy je elegantní, dobře to tam sedne. Líbí se mi, kam to směřuje, je tam velký krok vpřed. Ale rýsuje se mi tam jiná věc, některé screenshoty budu muset předělat (je tam příliš tmavé jak pozadí, tak okno aplikace), zkusmo jsem si pár stran černobíle vytiskl a kontrast nebyl dobrý.

P.S. Bootování je dobré :slight_smile: Takovéhle drobnosti můžu.

Souhlasím s Lukášem, že obsah a číslování kapitol je zbytečné. Ta příručka je tak krátká, že se v tom člověk zorientuje stejně rychle jako v obsahu.

Co se týče písma, tak Cantarell maximálně na nadpisy, na samostné odstavce by to asi bylo hodně divoké. To nové písmo pro nadpisy se mi taky hodně líbí.

Číslování odstraním, jen si musím vzpomenout, jak oháknout obrázky, aby jim číslování zůstalo. Ten font je opravdu pěkný, akorát jsem to zalámal ještě pro Lido, takže tam mám opět spoustu chyb. Změnou fontu se totiž totálně rozhodí sazba. Opravím, jak budu mít trochu čas.

Co font vlastního textu? Dobrý?

Je to Latexova klasika, ale klasika z dobreho duvodu. (Ja mam konzervativni fonty rad, sam rad pouzivam Baskerville.) Nechal bych klidne soucasny, citelnost je skvela a vytistene to vypada dobre.

Ehm, neni to LaTeXova klasika latin-modern, je to Janon-text, myslím. :slight_smile:

Hmm, to potvrzuje, ze bych mel jit na kontrolu k ocarce spise drive :slight_smile: Kazdodne to vypada dobre :wink:

Nedalo mi to spát. Máte pravdu, je to Latin Modern. Měl bych si opět nainstalovat Acrobat, ten uměl říci, jaké fonty jsou v dokumentu. Nastavil jsem sice Jannon, ale dokud to nesdělím i KOMA Scriptu, jako by se tak nestalo :frowning:

Přikládám ukázku toho, jak jsme sázeli knížky o linuxových distribucích, které jsme dělali pro Computer Press: http://www.bibri.net/misc/tmp/Ukazka3-SpravaSoftwaru.pdf
Taky to bylo dělané v TeXu.

Pěkné, velmi pěkné. V nedělí odjíždím na NHO do Mnichova, snad se mi do té doby povede sazba zas o kousek posunout. Pokud byste chtěli dělat změny v textu – nemělo by smysl založit git?

Tak jsem si pohrál s další kapitolou. Obrázky dodělám v příště.

https://drive.google.com/file/d/0B30peRG8NZqGTm8yVV9JUUNDRjQ/view

Všiml jsem si, že jste provedli změny v textu. Hmm… to se mi bude zpětně dost blbě hledat, co se změnilo. Myslíte,. že byste mohli provádět editaci přímo v LaTeX zdrojáku? On je to označkovaný plain text, připomíná to takový ten wiki formát nebo mark down. Sazbu bych si nechal a text byste mi mohli měnit pod rukama. Pokud souhlasíte, řekněte, kde mohu založit GIT.

Myslím, že Git je dobrý nápad. S editací LaTeXu asi nikdo problém mít nebude a určitě se to (git) bude hodit do budoucna při nějakých úpravách nebo třeba překladech. Co se “místa” týče, tak bych to klidně řešil GitHubem (máš-li tam účet, tak klidně na tvém).

Souhlasím s vojtech.t - editace v Latexu nikomu něuškodí a GitHub je ideální. (V původním dokumentu na Google Docs se ještě sešlo v komentářích několik podnětů, takže je to dobrý nápad.)

Mám zajistit nějakou jazykovou korekturu? Ne, že bych nevěřil Lukášově češtině, ale dobře znám autorskou slepotu a tak je vždycky lepší, když to přečte někdo jiný, a já si na to moc netroufám.

BTW do toho odstavce o jiných repozitářích bych přidal poznámku, že za tyto repozitáře nenese Fedora Project zodpovědnost a že nemusí mít vyřešenou právní nezávadnost podle autorského a patentového práva. Možná by se na to hodil rámeček s vykřičníkem, jak jsme to mívali v knížkách (viz ukázku).

A když už jsme u těch repozitářů třetích stran, tak bych tam rozhodně zmínil Copr, jehož repozitáře je snadné přidat a je to vedle oficiálních repozitářů momentálně největší zdroj software pro Fedoru. Navíc je licenčně a patentově čistý.

Snad nebude vadit, když takhle “skočím” do diskuze :slight_smile:

Chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na navrhnutou změnu?
nahradit v příručce odkaz na fedora.cz/jak-stahnout za fedora.cz/stahnout , který uživatele dovede na https://getfedora.org/cs/workstation/download/

Github by byl určitě lepší, aspoň co se přehlednosti týče,

Jsem začátečník co se týká fedory. Potřebuji poradit zdali zdali je dobrý nápad koupit si počítač: notebook : Lenovo IdeaPad G-70 80HW000TCK bez OS, který je osazen procesorem: Intel Celeron M, 1,4 Ghz. Měl by to být procesor Intel R, Core TM čtvrté generace.
Hlavně potřebuju vědět jestli se na tento notebook dá nainstalovat nějaká pokročirejší fedora (f20, f21, nebo tak nějak). Poraďte prosím.
Křepelka, důchodce.
Předem děkuji za radu.
Ať žije mír na celém světě.

Jak se tak balim na sluzebku do Mnichova, udelal jsem

Je to opravdu pracovni verze.
Vratim se v utery vecer.

Petr

portal1348 napsal(a):

Jsem začátečník co se týká fedory.
Potřebuji poradit zdali zdali je dobrý nápad
koupit si počítač.

Založ pro ten dotaz nové vlákno v jiné sekci, tady se řeší příručka.

frantisekz napsal(a):

Snad nebude vadit, když takhle “skočím” do
diskuze :slight_smile:

Chtěl bych se zeptat, jaký máte názor na
navrhnutou změnu?
nahradit v příručce odkaz na
fedora.cz/jak-stahnout za fedora.cz/stahnout ,
který uživatele dovede na
Fedora Workstation | The Fedora Project

Nevím, jak ostatní, ale já jsem tam prosazoval odkaz na fedora.cz/jak-stahnout, aby se uživatelé dostali na náš portál. Primárním cílem příručky je, aby si Fedoru nainstalovali, ale za sekundární cíl považuji, abychom je přitáhli na náš portál. V tom přesměrování na getfedora.org moc nepomáhá. Pokud je chceme dostat přímo na getfedora.org, tak bych tam nechal přímý odkaz.

Sešívaný napsal(a):

Nevím, jak ostatní, ale já jsem tam prosazoval
odkaz na fedora.cz/jak-stahnout, aby se
uživatelé dostali na náš portál. Primárním
cílem příručky je, aby si Fedoru
nainstalovali, ale za sekundární cíl považuji,
abychom je přitáhli na náš portál. V tom
přesměrování na getfedora.org moc nepomáhá.
Pokud je chceme dostat přímo na getfedora.org,
tak bych tam nechal přímý odkaz.

Případně mne napadá ještě jedna možnost - vytvořit už zmíněnou fedora.cz/stahnout , která by ale byla stručnější. Nevím jak ostatní, ale mám z fedora.cz/jak-stahnout pocit, že je tam pro čtenáře příručky zbytečně moc informací. U stručné varianty nebudou návštěvníci zahlceni nepotřebnými informacemi a zároveň půjdou přes fedora.cz.

Sešívaný: S tou korekturou to určitě nebude od věci, snažil jsem se být pečlivý, ale při neustálých drobných a jemných úpravách a přepisování přepisovaného se něco objevit určitě může.

“BTW do toho odstavce o jiných repozitářích bych přidal poznámku, že za tyto repozitáře nenese Fedora Project zodpovědnost a že nemusí mít vyřešenou právní nezávadnost podle autorského a patentového práva.”
Dobrý nápad. Začlením.

“A když už jsme u těch repozitářů třetích stran, tak bych tam rozhodně zmínil Copr, jehož repozitáře je snadné přidat a je to vedle oficiálních repozitářů momentálně největší zdroj software pro Fedoru. Navíc je licenčně a patentově čistý.”
Ten by tam rozhodně neměl chybět, začlením.

Sešívaný, frantisekz: Ad odkaz na stáhnutí. Za sebe bych se asi mírně konil k tomu, co říká Jirka, a nechal bych tam stávající variantu. Ale nemám v tom až tak silnou preferenci, je fakt, že v příručce je věnována odkazům samostatná kapitola, kde většina odkazů směřuje právě na fedora.cz. Na druhou stranu, v sekci stáhnout se k tomu dostanou asi nejpřímější a “nenucenou” cestou.