Příručka "Začínáme s Fedorou"

Pročetl jsem a přidal jsem poznámky. Přímo jsem opravil jen překlepy, do textu jsem nechtěl nějak zasahovat, abychom z toho neudělali bramboračku.

Co se týče dalšího obsahu, který by tam IMHO měl být, tak na konci bych uživatele nasměroval nejen na fedora.cz, kde se můžou dozvědět novinky Fedoře a akce, ale také na naši online příručku, kde se můžou o Fedoře naučit výrazně více, a také na fórum, kde jim můžou zkušenější uživatelé pomoct. Něco podobného, co jsem zpracoval v online příručce: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:pomoc

Možná by stálo za to doplnit i info, jak hlásit problémy: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hlaseni_problemu
I když to už je na hraně toho, co by do začátku měla naše cílovka vědět.

Rozhodně bych tam již v této fázi přidal screenshoty. Nemají-li totiž plnit pouze dekorativní funkci, měl by ses o ně v textu opírat (“na obrázku xy můžete vidět přidávání repozitářů v praxi…” apod.). Co se týče dělání screenshotů, tak je dobré si zvětšit písmo a dát ho klidně tlusté, jinak to na těch malých vytištěných obrázcích nepůjde vidět).

Požádal jsem o vytvoření obálky: https://fedorahosted.org/design-team/ticket/393

Text (aktuálně se úpravy odehrávají v dokumentu https://docs.google.com/document/d/15I66tcW3nsnpRPycle8codptGTdpIv2xWBjez0eQDyc/edit?usp=sharing) jsem doplnil a upravil v duchu komentářů tam obsažených. (Plus několik věcí tam čeká na vyjádření a budoucí podoba je ve hře.)

“Co se týče dalšího obsahu, který by tam IMHO měl být, tak na konci bych uživatele nasměroval nejen na fedora.cz, kde se můžou dozvědět novinky Fedoře a akce, ale také na naši online příručku, kde se můžou o Fedoře naučit výrazně více, a také na fórum, kde jim můžou zkušenější uživatelé pomoct.”

Doplnil jsem odkazy na český web Fedory a příručku.

“Možná by stálo za to doplnit i info, jak hlásit problémy”

(Doplněno v podobném duchu jako předchozí.)

“Rozhodně bych tam již v této fázi přidal screenshoty.”

Doplním a nasdílím.

Taky jsem si trochu zakomentoval :slight_smile:

Obecně k celému textu pár poznámek. Budu se bohužel trochu opakovat.

  1. Je to dlouhé, je to dlouhé, je to dlouhé :slight_smile: S nastavením stránky na A5 to je 22 stránek. Ano, okraje jsou tam trochu větší, ale pochybuji, že by se to s nějakou grafickou úpravou vešlo na méně než 18. A po přidání obrázků (tipnu si tak minimálně 6-8, kdy každý zabere tak půl strany) to celé naroste.

  2. Přidat odkazy. Moc odkazů. Klidně ke každému odstavci bych hodil blok “Zajímá vás víc? Běžte na wiki.fedora.cz/…”. To, že je na konci odkaz na další zdroje je důležité, ale lidi to buď vůbec nenajdou, nebo sice najdou ale pak to nenajdou na wiki*. Pokud takový článek na wiki chybí nebo není dokonalý, musí se dopsat/upravit (ano, hlásím se jako dobrovolník).


*) Má důvěra v lidskou inteligenci a schopnost práce s informacemi je velmi omezená.

Myslím, že ten už to vypadá dobře. Chtělo by to už doplnit o screenshoty a případě se o ně v textu opřít. Fedora designérka Maria Leonova nám přislíbila udělat obálku. Pokud máte nějaký nápad, tak dejte vědět. Taky se nabídla, že by nám udělala nějaké grafické práce přímo do příručky, pokud bychom někde chtěli mít nějaké symboly či jiné druhy grafiky.

Sešívaný: Perfektní. Screenshoty mám už připravené (ale mám jich hodně, musím ten počet zredukovat a z některých chci udělat výřezy). Zkusím je tam orientačně zakomponovat.

K té grafice - zatím mi to vychází, že screenshoty budou primárně alokovány do jedné části. Nějaká decentní grafika na oživení počátečních částí by se hodila.

vojtech.t: jj, beru to v potaz. S těmi odkazy počítám.

Mate nejakou predstavu jak to krom obalky bude vypadat? Bile na cernem se screenshoty, nebo neco jako je ta Ubuntu ukazka - tedy udelat nejaky podkladovy obrazek (modry ze) a na ne treba bile pismo? Ten graficky styl ubuntu CD bookletu neni spatny, problem je spis s mnozstvim textu a malymi obrazky rekl bych.

Osobně jsem spíš fanoušek “normálního” černého textu na bílém pozadí, třeba s nějakým “jemným” pozadím (jakoby “vodotiskem”, neumím se moc graficky vyjadřovat) nebo nějakou “větší” grafikou v hlavičce/patičce (ale mimo text) s nějakými “jinak” barevnými/grafickými složkami přímo v textu (nadpisy, nějaké zvýrazněné bloky…). Bílé písmo na tmavém pozadí se mi hodně špatně čte.

Nejsem ale grafik, jsem spíš “antigrafik”, takže bych to nechal na profesionálech :slight_smile:

Já jsem taky spíše pro jednoduchost, tedy bílé pozadí, černé písmo. Taky je otázka, v jaké kvalitě to budeme tisknout. To budu zjišťovat, až budeme mít jasnější podobu. Počítám s tím, že minimálně obálka bude barva na křídovém papíru, ale na obsah možná bude křída drahá. Mělo by to být něco, co se bude rozdávat lidem ve větším množství, takže jsem spíše pro levnější výrobu a větší objem než nějakou prémiovou podobu. Při návrhu sazby bych tedy počítal s tím, že obsah může být vytisknutý černobíle.

Jinak Maria, která nám dělá obálku, nám může udělat i nějaké grafické prvky do obsahu, ale nechal bych to až na samotnou fázi sazby, kdy budeme mít jasnější představu, kde by bylo dobré to odlehčit nějakou grafikou.

Ohledně vzhledu to vidím stejně jako vy. Nekomplikoval bych to. Bílá na černém mi přijde OK.

Doplnil jsem dokument o screenshoty (čistě kvůli začlenění do místa konkrétní kapitoly), některé mají uvnitř číselná označení, která odkazují na konkrétní body seznamu v dokumentu. Fonty jsem zvětšil, snad to bude rozumně čitelné. Je jich tam (snímků) aktuálně 14, což je až dost. Beru to jako číslo, které by se mělo ještě výrazně změnšit. (Svoje poznámky k nim jsem umístil do komentářů.)

Jsou tam jak celoobrazovkové screenshoty, tak okna aplikací a dílčí výřezy. Nic z toho nemá odrážet finální velikost, nebo zcela přesnou lokaci (to bych nechal čistě na sazeči). Screenshoty jsou pro další použití k dispozici zde (je jich tam 20, včetně několika nepoužitých): https://drive.google.com/folderview?id=0B7qXgsdg5FVFflJGVHhjWnlENWwxeXZuQnRheUxzb2NhQlFWandWTEpRZE9LX25xTWlHSGs&usp=sharing

Co myslíte…? Některé screeshoty přidat? Jiné vyhodit?

P.S. Jinak jsem ještě jemně zasáhl do textu (odkazy, zmínky o 64 a 32 architektuře) na základě předchozích komentářů.

Ještě jsem to slovo za slovem prošel a udělal gramatickou korekturu. Po téhle stránce by to mělo být OK.

Oprava: černá na bílém! Celou dobu to myslím takhle, ale ruce píší poněkud svévolně :wink:

Zdravím…

Vzal jsem snad poslední verzi dokumentu z google.docs a převedl jsem text do LateXu. Výchozím písmem je Lido, titulkovým písmem je Helvetica. Ještě potřebuji vložit obrázky a dořešit, jak sázet jména typu Red Hat :slight_smile:

Prozatimní výsledek
https://drive.google.com/file/d/0B30peRG8NZqGc29lWHo5cHAzVWc/view?usp=sharing

Chcete, abych v tom pokračoval?

Petr

Typograficky neni myslim uplne nejstastnejsi kombinovat patkove a bezpatkove fonty. Asi se tedy budeme koukam jeste muset dohodnout v cem to tedy bude kdo nakonec delat - myslel jsem ze to mam udelat ve Scribusu, ale jestli to nekdo udela v LaTeXu budu jen rad - naposledy bylo treba celkem nemozne donutit Scribus k cislovani kapitol - predsi jen to neni textovy editor ale lamaci software - i kdyz i v tomto pripade bych spis hlasoval pro kapitoly bez cisel.

PS: S tim Vlastou Ottem jsem se nemyslil, jen to nebyl linuxexpres, ale openmagazin http://www.openmagazin.cz/stahnout/

Ja nyní nevím, zda mi neco neuniká, ale chápal jsem, že sazbu bude řešit primárně covex (nevím, jestli nějaká komunikace neproběhla mimo). Zatím jsem stejně tak chápal, že sazba bude probíhat ve Scribu. Osobně bych věci a la číslování kapitol apod. (obsah) nezačleňoval.

x-lukas napsal(a):

Ja nyní nevím, zda mi neco neuniká, ale chápal
jsem, že sazbu bude řešit primárně covex
(nevím, jestli nějaká komunikace neproběhla
mimo). Zatím jsem stejně tak chápal, že sazba
bude probíhat ve Scribu. Osobně bych věci a la
číslování kapitol apod. (obsah)
nezačleňoval.

To jsem trochu zazdil já. Napadlo mě, že napíšu do interního mailing listu, jestli někdo nemá nějaké zkušenosti se sazbou a jestli by nám s tím nepomohl. Ptal jsem se primárně na Scribus, ale doplnil jsem, že TeX je taky možný. Petr se přihlásil a hned na to skočil. A já jsem to zapomněl včas napsat tady.

Nicméně to neznamená, že nemůžeme nakonec dělat ve Scribusu. Nyní mi ale přijde, že ta podoba dokumentu se hodí spíš na TeX. Scribus má přece jenom přednosti u dokumentů, které jsou hodně struktuované, mají hodně grafiky, ten OpenMagazine budiž příkladem.

Hmm, omlouvám se, netušil jsem, že tím někomu beru práci. Rozhodně nechci být chápán jako sabotér.

Mám za sebou semestr LaTeXu a typografie, sázel jsem sborníček poezie pro bohemisty na FpF SU v Opavě. Bohužel jsem už nedohledal jeho archív. Zájemcům rád ukážu tištěnou verzi.

Zaznělo tu, že není šťastné míchat patkové a bezpatkové písmo… způsob, jakým jsem to udělal, by měl být v pořádku. Bezpatkové byly nadpisy. Nicméně tu nechci zabředávat do akademických debat. Sázet v LaTeXu je pro mě koníček, takže jsem se na to hned vrhl. Pro znalé bych dodal, že používám KOMA-Script, což je balík class, který nejvíce odráží středoevropskou sazbařskou tradici (nativně volí patkové a bezpatkové písmo, ale je možné ho přemluvit).

Napoprvé jsem to zkusil jako knihu, ale vidím, že nechcete obsah, čísla kapitol… naštěstí je to otázka chvilky.

Teď mám pro vás dvě ukázky:
a) https://drive.google.com/file/d/0B30peRG8NZqGSjFwOVVQZk1ReTQ/view
b) https://drive.google.com/file/d/0B30peRG8NZqGVDlIemdLLVhQQVE/view

Sami posuďte, co se vám líbí víc. Verze b) není přesně zalámaná, proto můžete vidět na pravém okraji černé čtverečky. Se sazbou se to má tak, nejprve text formálně převedu do LaTeXu a pak je to místy mravenčí práce, aby vše sedělo, jak má. Teď přidám obrázky, ty mi bohužel vším pohnou :slight_smile:

Přejete si u obrázků popisky? Typicky se do nich píše, co je na obrázku a v textu pak může být třeba odkaz v závorce. Na vložené věci, jako jsou obrázky, tabulky, platí poměrně přísná pravidla, a není možné je umístit vždy tam, kam by si to autor přál. Občas obrázky odplují na další stranu a tak…

Petr

PS: Pokud to chcete mít hotové v září, je nejvyšší čas začít řešit sazbu, proto jsem se na to hned vrhnul. A pak také ISBN. Neznám přesná pravidla, ale sborníček ho měl.

Mně taky přijdou bezpatkové nadpisy a patkové tělo textu v pořádku. Dělal jsem tak diplomku a knížky, které jsme dělali s Ivanem Bíbrem jsou taky tak vysázené, díval jsem se teď na knížku o LibreOffice od Vlasty Otta a ta to má taky tak.

Co se týče ISBN, tak to bych teď opravdu neřešil. Je s tím spojená byrokracie a momentálně to pro nás nemá žádný přínos. Možná, když se příručka chytne, a budeme dělat další verze, tak o tom můžeme uvažovat, ale teď bych to nedělal.

Aha, takhle :slight_smile: Už jsem v obraze.

Díky za náhledy dokumentů, osobně to vidím takhle:

Ohledně otázky, zda začlenit obsah, to byl jen můj soukromý názor, nerad bych ho vydával za něco určujícího :slight_smile: Ale ano, v takovémto dokumentu mi přijde zbytečný. Kombinaci bezpatkových nadpisů a patkového těla vnímám v pořádku (v nějakém textu o typografii to snad byla i doporučovaná varianta), osobně si myslím, že se nám to tam hodí.

Mně osobně se třeba líbí ráz dokumentů sice formálních, ale přesto živých - čistě pocitově něco takového: https://math.feld.cvut.cz/olsak/ftp/olsak/ctustyle/custyle-doc.pdf

Ještě mě napadla myšlenka, vysázet to nějakým fontem typickým pro GNOME (cvičně jsem si ten dokument zkusil vysázet 10pt Cantarellem a vytisknuté na A5 to stále mělo výbornou čitelnost), ale to jen uvažuji nahlas. Patkový font pro text asi nechme. (Co takový Liberation Serif? Opět, pouze uvažuji nahlas.)

U obrázků jen poznamenám, že není důvod mít je tam všechny. Podřídil bych to tomu, abychom se vešli do prvotně zamýšleného rozsahu 20 stran. Kdyby bylo potřeba nějaké screenshoty doplnit, nebo už existující upravit, stačí říct. Popisky by asi vhodné byly - vyjma výřezů (jsou buď samopopisné, váží se k místu, kde jsou umístěny, nebo už v sobě obsahují číselný odkaz). Některé snímky by si možná zasloužili obtékání (zase u výřezů).

Ohledně sázení jmen a la Red Hat, v původním zdrojovém dokumentu jsem pro tenhle účel - u nkěterých názvů - používal klasicky kurzívu (pravda, je to tam velmi uplatněno trochu nedůsledně). Jiný text jsem nechával tučně (hlavně u bodů číslovaného seznamu). Nebyla by lepší tahle varinta? Ale nechám se poučit :wink:

ISBN bych teď také neřešil, doplnit se dá vždycky, nic nás k tomu netlačí. Z formálních náležitostí bych asi zůstal u nějaké minimalistické tiráže primárně s určenou licencí. (K poslednímu - asi některou z CC…?)

P.S. Ještě poznamenám, že ten zdrojový dokument jsem pojímal tak, aby si ho poté sazeč upravil k obrazu svému. Hodně jsem uvažoval jestli tam vůbec používat číslovaný seznam, aby to pak nebylo pro něj svazující (příliš určující).

Zkusil jsem 10 různých fontů, co tu v LaTeXu mám… a myslím, že by nebylo špatné font odlehčit, Lido je docela těžké a kondenzované… pokud chcete úplně jiný font, navrhněte, aspoň si zopakuiju, jak se cpou fonty do LaTeXu.

Zpracoval jsem první tři kapitoly včetně obrázků (neříkám, že s nimi nemohu ještě pohnout). Pokud dáme k obrázkům popisky, musíme být důslední.

Takže teď máme tohle:
https://drive.google.com/file/d/0B30peRG8NZqGR2w4TURWcWxBXzA/view?usp=sharing

Na straně 12 je malé překvapení, v Bootování.