Příručka "Začínáme s Fedorou"

Už delší dobu si pohrávám s myšlenkou vytvořit krátkou tištěnou příručku “Začínáme s Fedorou (Workstation)”, kterou bychom mohli na akcích rozdávat lidem s/místo DVD.

Rád bych v tomto vlákně nastartoval diskusi, jak by taková příručka měla vypadat.

Moje představa je:
Rozsah: maximálně 20 stran.
Obsah:

  • představení Fedory, co nabízí, jaké má přednosti (otevřenost, důraz na soukromí,…)
  • jak ji získat
  • jak ji nainstalovat
  • úvodní kroky v systému

Je to takový pilotní projekt. Pokud se osvědčí v češtině, rád bych ho přeložil do angličtiny, abychom mohli příručku použít globálně.

Lukáš Kotek přislíbil, že pomůže s obsahem. Ještě by se hodil někdo, kdo má zkušenosti se sazbou a Scribusem/TeXem.

Delal jsem ve Scribu nejake prirucky, i kdyz uz je to zase par let, 20 stran bych asi zvladl, pokud to nebudou nejaka zverstva, jinak Vlasta Ott (liberix) sem mel pocit delal linuxexpress ve Scribusu.

Už jsem na příjmu :slight_smile:

Sešívaný: Myslím, že rozsah 20 stran je pro ten účel ideální. I to členění do kapitolek, jak ho nastiňuješ, je OK. Vyjdu z toho a pustím se do psaní. Se sazbou ve Scribu zkušenost nemám, z Texem sice ano, ale Scribus zase pro tenhle účel vypadá právě tak akorát.

covex: Mohli bychom si to tak předběžně rozhodit (já bych pracoval primárně na textu, ty na sazbě)?

Až bych měl hotových prvních pár stran textu, nasdílel bych ho sem (odkaz na Google docs, ODT, plain text…?), jestli to směřuje správným směrem. Šlo by to takhle?

Já zkusím zpracovat někoho z Design Teamu, aby nám udělal grafický návrh obálky, ať to má atraktivní vzhled.

Ještě bych chtěl doplnit, že si myslím, že nejlepší formát pro to bude A5.

Záleží na formě, jinak by to mohla být klidně i nějaká trochu menší brožurka než A5.

Jinak super nápad, kdybych mohl s něčím pomoct, tak rád pomůžu (Scribus ale bohužel neovládám…).

x-lukas napsal(a):

Už jsem na příjmu :slight_smile:

covex: Mohli bychom si to tak předběžně
rozhodit (já bych pracoval primárně na textu,
ty na sazbě)?

Zkusime. :slight_smile:

Až bych měl hotových prvních pár stran textu,
nasdílel bych ho sem (odkaz na Google docs, ODT,
plain text…?), jestli to směřuje správným
směrem. Šlo by to takhle?

Mozna by si ten text mohl dat tady do wiki at to pripadne je doma a muzou to upravovat i ostatni. Nakonec bych predpokladal ze to klidne muze vychazet z existujici prirucky.

Sešívaný, vain: A5 bude asi ideální, vidím to taky tak. I když nějaká (nevím, ořezaná minimalističtější) verze by také mohla najít svoje použití.

vain: Je to otevřené pro úpravy, zatím to vesměs píšu podle hlavy, takže jakákoliv faktická i jiná korekce bude bezva :slight_smile:

covex: Bezva :slight_smile: Já to zatím dal na Google docs, ale wiki bude pro další postup asi rozumnější. Ohledně příručky, jasně to je etalon :slight_smile: Mrkni, prosím, na dosavadní text (zatím jsem v tom textu zpracoval úvodní kapitolu s obecným povídáním o Fedoře). Za sebe vnímám smysl celého dokumentu trochu posunutě, ale je fakt, že v další “techničtější” části se bude příručka hodit určitě.

Co říkáte současnému stavu? Lze z toho vyjít? (Dokument je otevřený komentářům i úpravám.)

x-lukas: neber to jako negativni kritiku, nevim zda jste se o nejake forme bavili, ale je to hrozne ukcane. Uz ted mas 5 stran A4 to se na 20 A5 ani nevejde. :slight_smile: Lidi dnes zasadne nectou (vzpomenme SMS a twitter). Tohle by bylo fajn do prirucky, kde kazdy ocekava 150 stran… Doporucoval bych to maximalne zhutnit, zheslovatet. Nezapomen, ze tam budeme muset nacpat i nejakou grafiku (spis vic nez min) - u te bych nebyl prilis kreativni a pouzil co mozna nejvic, co se najde na wiki fedoraprojektu a pod.

Necht se vyjadri i ostatni a hlavne puvodce myslenky, jak to zamyslel.

covex: Ale vůbec, jsem rád za zpětnou vazbu :slight_smile: Je fakt, že první kapitolu jsem si osobně představoval trochu víc povídací (snažil jsem se tam reagovat na věci, které často u lidí začínajících s - vlastně jakoukoliv - distribucí slýchám), oproti dalším, přesně, jak píšeš, zamýšleným jako více heslovitých, stručných.

Zhustit to ale určitě půjde. Teď jsem si to po sobě ještě jednou četl, vážně se musím trochu krotit. Mám sklon to psát částečně jako dialog, tam by šlo hodně uspořit. Dost věcí jsem psal silně polopaticky, asi profesní deformace :-), to by také šlo zredukovat. To půjde :slight_smile:

Zatím jen krátký feedback. Vrátím se k tomu a pročtu to pořádně, až budu mít chvilku času.

Souhlasím s Covexem, že je to příliš dlouhé. Je to takové poctivé vysvětlování, které se opravdu hodí do delší příručky. To seznámení s Fedorou bych pojal spíš prakticky: distribuce, která přináší nový software, systém, který dbá na soukromí uživatele a nešmíruje ho, je bezpečný. Mělo by to jít spíš “na první signální” než podrobně uživatele seznamovat s filozofií Fedory.

Zcela bych vypustil tu část o edicích a spinech. Měla by být úzce zaměřená a to na desktopové uživatele, kteří tvoří drtivou většinu nových uživatelů, a pro ty tu máme Fedora Workstation. Edice a spiny se můžou zmínit úplně na konci příručky v nějaké sekci “Chcete vědět víc?”. Já už jsem seznamoval s Fedorou stovky nových uživatelů a nikoho nezajímal výběr mezi desktopy. Další desktopy začnou objevovat, až už jsou nějak seznámení s Fedorou, ale to už je dávno po naší příručce.

Cílem této příručky není naučit uživatele o Fedoře, ale dostat Fedoru na jeho počítač. To, že mu tam o Fedoře pár věcí vysvětlíme, je jen prostředek, ne cíl.

Rozumím. Vypustil jsem části textu, přepsal zbytek a změnil strukturu, aby to bylo víc rozkouskované. Tu část o edicích a spinech jsem zkrátil asi na polovinu a šoupnul ji nakonec do sekce “Chcete vědět víc?”. Nemůžu si pomoci, vždycky mi to připomene Hvězdnou pěchotu :slight_smile:

Suma sumárum je to na cca 60 % původního rozsahu včetně “Chcete vědět víc?”, která může být obratem, nebo kdykoliv v případě potřeby, vypuštěna. Aktuální verzi jsem dal do nového dokumentu: https://docs.google.com/document/d/1ygNm6xb_uuZyarhNSwc-Ep3PZBtFbM-hsu5_uJcZ7s8/edit?usp=sharing

(Zatím dál rozvíjím sekci “Jak Fedoru získat?”.)

Udělal bych to tak, že bych první napsal ty kapitoly, které obsahují návody (jak ji získat, jak ji nainstalovat, první kroky) a podle toho uvidíme, kolik nám tam zbude místa.

Zkusím přidat pár “chytrých” obecných postřehů. Kdysi jsme něco podobného dělali i pro české Ubuntu. Docela mi trvalo než jsem naši tehdejší příručku našel, ale tady je – http://www.ubuntu.cz/sites/www.ubuntu.cz/files/prirucka-verze2008-05-21-grafika-v2.pdf

Dělali jsme ji tehdy menší a to jak rozsahem (18 stran včetně přebalů), tak velikostí (velikost jako CD). Textu bych doporučil skutečně málo, možná i těch 20 stran A5 je moc, spíš by mi přišlo vhodnějších tak 15. Spíš jen stručný úvod s doporučením dalších zdrojů (které taky někdo musí sepsat a dát třeba na wiki). Problém jsou docela obrázky – bez obrázků to vypadá nudně, aspoň ty “základní” návody, co tam budou, se bez nich neobjedou, ale na druhou stranu zaberou strašně místa (aby byly čitelné, zaberou z té A5ky takovou větší půlku), takže na to je třeba taky myslet. Ve finále i při 20 stranách je třeba počítat s tím, že textu se tam “vejde” tak 12-15 nebo i méně (kromě obrázků hodně “sežerou” takové blbinky jako nadpisy nebo seznamy a grafická a tisková úprava taky oproti “normální” A5 sebere nějaké to místo na výšku a na šířku. Dovolil jsem si “drze” nastavit na GoogleDocs velikost stránky na A5 a už teď je to 7 stran textu (a s větším písmem a nějakým tím záhlavím a zápatím jste/jsme už na deseti).

Pokud do toho můžu kecat, tak hlavně stručně, krátce a hodně odkazů na vysvětlující články na fedora.cz nebo na wiki. Nějaký úvod o Fedoře a opensource tam patří, ale celé by to z mého pohledu mělo zabrat maximálně stránku i s logem Fedory a tučňákem.

Ještě jedna poznámka: Předtím, než se začne vůbec psát by bylo dobré říci si, co v té příručce vlastně má být – tedy nejen rámcově, ale podrobná osnova, nejlépe i se zamýšleným/předpokládaným počtem stran.

Z mého pohledu by tam především mělo být:

  • co to Fedora je (brutálně stručně)
  • co to je LiveCD (pro hodně lidí je stále velký šok, že je možnost si Fedoru /jakýkoli Linux/ možné vyzkoušet bez instalace)
  • jak se “to” nainstaluje
  • jak “to” vypadá po instalaci (GNOME Shell je bez vysvětlení docela šok)
  • že už “to” má nějaké aplikace (bodově prohlížeč, kanc. balík, přehrávače multimédií atp.)
  • jak na “to” dostat další aplikace (mobily a jejich obchody už docela pomohly, ale pořád se hodně lidí snaží nové aplikace primárně stahovat z Internetu a existence repozitářů je pro ně překvapením)
  • co dělat, když jsou problémy (= kde najít další informace, kde a jak se na co ptát)

Co bych naopak neřešil:

  • jak Fedoru získat/stáhnout/vypálit – s příručkou dostanou DVDčko
  • spiny – zbytečně matoucí informace, prostě tady je “Fedora Workstation” a k tomu “Příručka Fedora Workstation”, maximálně tak krátká noticka, když zbude moc místa (a to říkám jako KDEčkař a GNOME-hater)

A protože nejde editovat příspěvky a já jsem si zase vzpomněl na něco, co jsem chtěl napsat, tak budu dneska za mega spammera :slight_smile:

Odkazovanou Ubuntí příručku berte spíš jako odstrašující příklad – je tam hromada zbytečného a špatně členěného textu (lidi nečtou dlouhé texty, chce to krátké odstavce a hodně výčtových seznamů), text je mrňavý (snaha nacpat tam co nejvíc věcí) a stejně tak obrázky (které pak ve finále byly nečitelné). A samozřejmě je tam hromada úplně zbytečných a zcestných informací (adresářová struktura? práce v terminálu? a to má jako ukazovat, jak je Linux moderní a uživatelsky přívětivý systém?). A doporučuji sehnat si grafika natolik příčetného, aby mu nepřišlo vhodné dát na přebal screenshot z Windows :slight_smile:

Ještě jedno hodně důležité upozornění k obsahu – je třeba hodně myslet na to, že taky vychází nějaké nové verze. Buď je pak třeba každý půlrok (stačí i rok) příručku upravit a znovu tisknout, nebo udělat obsah “verzově-univerzální” (což ale asi moc nejde, nebo to bude ve finále takový nic neříkající obecný paskvil).

Sešívaný: Souhlas, (pů)jdu tímhle směrem. Zítra bych rád dodal další výraznou část textu právě takhle zaměřenou.

vojtech.t: Díky ta tipy :slight_smile: S těmi obrázky/grafikou je to hřebíček na hlavičku (vlastně jak už to padlo výše od covexe). Je to trochu dilema, jak to (pak) sladit. S tou A5 počítám, v Google Docs je A5 takové lejaké nudlovité, ale pravda bude lepší to mít v A5 už tady, už pro lepší přestavu o rozsahu.

Co je to LiveCD by se asi zmínit mělo, na druhou stranu “jak Fedoru získat/stáhnout/vypálit” mi přijde důležité. Oni sice dostanou DVD, ale situace notebooku bez mechaniky je dnes (pravděpodobně) už převažující. Takže nastínění toho, co potřebují pro vytvoření bootovatelné flashky bych tam dal. Spiny apod. je část textu, která se asi vypustí.

jak na ‘to’ dostat další aplikace (mobily a jejich obchody už docela pomohly, ale pořád se hodně lidí snaží nové aplikace primárně stahovat z Internetu a existence repozitářů je pro ně překvapením)

Plánuji do sekce “První kroky v systému”, vysvětlení repozitářů jsem měl v předchozí verzi dokumentu (předchozí odkaz na Google Docs) a vypustil pro zestručnění, ale sem by se v nějaké míře hodil. Jinak k té závislosti na konkrétní verzi, to je fakt, ale zatím je tam takových věcí poměrně málo. (Byť to určitě přijde.)

Pokud do toho můžu kecat (…)

Určitě :slight_smile: Jinak klidně komentovat přímo v dokumentu.

x-lukas napsal(a):

Co je to LiveCD by se asi zmínit mělo, na druhou
stranu “jak Fedoru získat/stáhnout/vypálit” mi
přijde důležité. Oni sice dostanou DVD, ale
situace notebooku bez mechaniky je dnes
(pravděpodobně) už převažující.

To, že dostanou DVD, na to bych se vůbec nespoléhal! DVD už dnes dobíhá, právě tato příručka by měla být jednou z věcí, které DVD v budoucnu nahradí. Aby si lidi mohli ze stánku/přednášky/… odnést něco, co jim pomůže dostat Fedoru na jejich počítač. Dnes by už rozhodně primárním způsobem instalace měl být live USB disk, takže jeho vytvoření a spuštění by se ta část “Jak získat” měla věnovat především.

Sešívaný: jj, už jsem večer trochu funkčně dobíhal. Nespoléhám, je to tam :slight_smile: Vypustil jsem z textu první (O čem je fedora) a poslední kapitolu (Chcete vědět víc?) a dal to tak do A5 verze (stále ten stejný odkaz): https://docs.google.com/document/d/1ygNm6xb_uuZyarhNSwc-Ep3PZBtFbM-hsu5_uJcZ7s8/edit?usp=sharing

(Zatím prosím o shovívavost ke gramatice. Projdu to a zvolna to budu korigovat, ale obsah tam je.)

Do prvního dokumentu jsem dal text včetně vypuštěných částí (pro čtení, pro porovnání): https://docs.google.com/document/d/15I66tcW3nsnpRPycle8codptGTdpIv2xWBjez0eQDyc/edit?usp=sharing