Kaffeine mi někde zůstává viset

Zdar! Čerstvě nainstalovaná F29 na postarším PC železe (spin s KDE), Kaffeine používáme na DVB-T, Tv doma nemáme.
Nevím jakým řízením osudu se děje, že po jeho vypnutí (Alt+F4, Ctrl+Q, kliknutím, to je fuk), zůstává někde část viset (v paměti?). A pak už nejde spustit, pomůže jen shození X-ek či restart, někdy se to rafne tak, že nutno dát tvrdý restart čudlem.

Když ho spouštím z konsole, výpis ukáže toto (s mými vloženými texty):
[jin@jin ~]$ kaffeine
08-12-18 11:11:50.850 [Info ] kaffeine.dvb: Using built-in dvb device manager
08-12-18 11:11:51.154 [Info ] kaffeine.dev: Found dvb device P109e087814610771: Zarlink MT352 DVB-T
08-12-18 11:11:51.167 [Warning ] QObject::connect: No such slot DvbTab::hideCursor()
08-12-18 11:12:05.927 [Warning ] qt.qpa.xcb: QXcbConnection: XCB error: 3 (BadWindow), sequence: 4408, resource id: 44040234, major code: 40 (TranslateCoords), minor code: 0

Potud výpis po spuštění …

libva info: VA-API version 1.3.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib64/dri/r600_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_1_3
libva info: va_openDriver() returns 0
[00007fcf78004f10] glconv_vaapi_x11 gl error: vaDeriveImage: invalid VASurfaceID
[00007fcf7c001cb0] main video output error: video output creation failed
[00007fcf8c00c200] main decoder error: failed to create video output
Failed to open VDPAU backend libvdpau_r600.so: cannot open shared object file: No such file or directory
Failed to open VDPAU backend libvdpau_r600.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Potud spuštěno video z disku …

08-12-18 11:12:15.886 [Critical] kaffeine.dev: FE_GET_PROPERTY: Invalid argument
08-12-18 11:12:15.898 [Critical] kaffeine.dev: FE_GET_PROPERTY: Invalid argument
[00007fcf8c03b060] main decoder error: buffer deadlock prevented
libva info: VA-API version 1.3.0
libva info: va_getDriverName() returns 0
libva info: Trying to open /usr/lib64/dri/r600_drv_video.so
libva info: Found init function __vaDriverInit_1_3
libva info: va_openDriver() returns 0
[00007fcf6c0016b0] glconv_vaapi_x11 gl error: vaDeriveImage: invalid VASurfaceID
[00007fcf7c013e50] main video output error: video output creation failed
[00007fcf8c03b060] main decoder error: failed to create video output
Failed to open VDPAU backend libvdpau_r600.so: cannot open shared object file: No such file or directory
Failed to open VDPAU backend libvdpau_r600.so: cannot open shared object file: No such file or directory

Potud televizní karta, následuje vypnutí Kaffeinu:

08-12-18 11:12:22.274 [Warning ] kaffeine.epg: filter list not empty

^Z
[1]+ Pozastavena kaffeine
[jin@jin ~]$

A teď druhý pokus o spuštění Kaffeinu:
[jin@jin ~]$ kaffeine

^Z
[2]+ Pozastavena kaffeine
[jin@jin ~]$

(Na vypnutí používám - asi ne správně - Ctrl+Z a nikoli Ctrl+C)

Prostě podruhé už stávkuje. Když ho ale spustím ikonou z plochy, tak naběhne a když mu nedám nic k přehrávání, tak ho můžu vypnout a zapnout, kolikrát chci, což je u přehrávače médií jaksi k prdu.

Jakmile mu dám video přehrávat (mp3 jsem mu zatím nepředhodil, tak nevím jak je to s čistým zvukem…), vypnu ho a náhodou bych ho chtěl pustit znova, tak nabíhá, chvilku se mu točí okolo ikonky na liště ten modrej kroužek a pak ikonka zmizí a šmytec. Neobjeví se ani v “Aktivitě systému” (kláv. Ctrl+Esc)

Co je divné, že třeba i odhlášení (restart KDE) v takovém stavu (po vypnutí nenaběhlého Kaffeinu) trvá asi 10x déle.
A po restartu se Kaffeine spustí jako první hned po naběhnutí KDEčka, jako by byl při restartu spuštěn.
Mám takové tušení, že klíčový text je to “[Warning ] kaffeine.epg: filter list not empty”, ale nevím, jak ten “list” vyprázdnit.
A ještě mi napadá odinstalovat Kaffeine, smazat všechny zbytky konfiguráků a znova ho nainstalovat. Ale netuším, kam si v současných KDEčkách Kaffeine ty své cajky schovává.

Zkoušel sem reprodukovat, ale u mě se Kaffeine vypne bez problémů. Důvod proč se nespustí znovu je asi ten, že si hlídá bežící instanci pomocí DBusu, když se podíváte na DBus, tak uvidíte že je tam registrováno org.kde.kaffeine. V případě že se neukončí, tak bych ho zkusil normálně killnout pomocí “killall kaffeine”, případně "kill -9 pidof kaffeine".

Smazání konfiguráků podle mě nepomůže, ale jestli to chcete zkusit, tak není ani potřeba kaffeine odinstalovat, jen je potřeba aby neběželo. Konfiguráky jsou v $HOME/.config/kaffeinerc a něco je v $HOME/.local/share/kaffeine/.

1 Like

Bingo. Zlobící a visící Kaffeine DBus ukázal (doteď jsem o jeho existenci a poslání neměl ponětí - a ani teď mi není úplně jasné, jak moc je rozdílný od “Aktivity systému”), a to i při vypnutí, klikátkem (to je fuk, čím). Ale když jsem v konsoli napsal čarovné killall kaffeine, tak z DBus-u “org.kde.kaffeine” zmizel a co víc, jde opět spustit.
Ale pro zbytek uživatelů compu (BFU) to ovšem není komfortní. Ukazuje toto chování na něco, s čím by šlo něco dělat? Teda spíš s čím si asi 15let mírně pokročilé linuxácké BFUčko poradí?
Druhá možnost nějak držkuje:
[jin@jin ~]$ kill -9 pidof kaffeine
bash: kill: pidof: argumenty musí být proces nebo identifikátor úlohy
bash: kill: kaffeine: argumenty musí být proces nebo identifikátor úlohy
[jin@jin ~]$ killall kaffeine
[jin@jin ~]$
Konfiguráky jsem zatím tedy nechal na pokoji (nějak mi tam třeba chybí kanály, které jsem na DVB-T naladil a přetáhl do užívaných - a to mi přijde nepříliš přesvědčivé. Nemůže být ještě někde jinde něco?

Hlavni chyba je ze pouzivas Ctrl+Z to totiz neni ukonceni aplikace, ale jeji zastaveni (signal stop), pokud pak napises do toho terminalu “fg” tak se ti aplikace zase pusti a bude pokracovat dal. Kaffeine se asi neumi pustit ve dvou instancich, takze druhe spusteni kdyz jeden proces jiz “spi” nejde. Navic pak aplikace nereaguje ani na dalsi signaly k ukonceni (protoze je stopnuta) a pomuze jen killall (-9 protoze to uz nastoupi Viktor cistic v jadru a proces proste zrusi).

1 Like

Jj, sypu si popel na dredy, dnes už vím, že správně je Ctrl+C a ne Ctrl+Z; ale to je irelevantní, bylo to jen pro ukázku; hlavním důvodem otevření tohoto vlákna je, že prostě pro druhý start Kaffeine je nutné shození X-ek nebo dokonce tvrdý restart čudlem.
Ano, uznávám, Ctrl+C z konsole vypíná Kaffeine úplně (z DBus zmizne stejně jako po killall kaffeine; a pak lze kliknutím na ikonu v pohodě spustit znova).
Ovšem kýžený stav je vypnout ho pomocí GUI, bo kláv. zkratek (Alt+F4, Ctrl+Q) - to teď ale prostě nelze (důvod = uživatelé BFU). A mě to taky obtěžuje. Tak proto.
Tzn., že je IMHO chyba v KDE; ale kde?

Vzhledem k tomu, ze se to stava po aktualizaci cele distribuce tak najit pricinu nebude jednoduche. Ja osobne bych to typoval na ovladac grafiky, ale muzes zkusit i jine veci - treba nekde roste jina verze kaffeine, nebo si ji zbuildovat v copru… no a nebo treba pokud tam i po Alt+f4 stale bezi proces kaffeine tak na nej povesit strace a zjistit jestli na sebe praskne kde se zacyklil. Taky muzes kaffeine pustit pod jinym prostredim - Gnome, LXDE , jinym uzivatelem atd.

Teď jsem to zkusil i na NB, uname -a
Linux localhost.localdomain 4.19.4-300.fc29.x86_64 #1 SMP Fri Nov 23 13:03:11 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
a chová se to stejně. Kaffeine používáme od r. 2005, kdy jsme přešli na Linux, vč. DVB-T… Zatím nebyl nikdy žádný problém, až teď po přechodu na F29.

Na NB jsem naistaloval “strace” a tam se ho Kaffeine leknul a po prvním spuštění Strace Kaffeine zkrotnul, nezlobí a funguje jak má. A to i po restartu mašiny!
Ale na PC má nějaký tuhý kořínek, tam vypnutí Kaffeine bez killall kaffeine znova nenahodím, i kdybych se rozkrájel.
Co hledat ve výpisu Strace to taky netuším, můj lamí zrak nic zdánlivě podezřelého nenalézá. A výpis je tak obsáhlý, že si netroufám ho postnout sem na fórum (kdoví, jestli to vůbec jde, nezkoušel jsem). Jestli se mám pokusit najít nějakou jeho část, dejte vědět.

Můžeš to klidně vložit přes službu FPaste a tady dát jenom odkaz. Existuje dokonce balíček fpaste, který obsahuje stejnojmenný nástroj, do kterého stačí výstup v terminálu přesměrovat a on rovnou vyhodí odkaz. Člověk se nemusí otravovat s kopírováním.

Inu, tenhle rok už slibuju že dám pokoj :wink:
Ale provedl jsem následující pokus:
Do zlobivého PC jsem připojil jen a pouze starý HDD s F27 (pův. byl v NB - kde 2x upgrade z F25, ovšem staré železo už nestíhalo => SSD + posílení RAM - tedy pův. HDD mi zůstal), nechal naběhnout a hle - Kaffeine tam nikde viset nezůstává ani po vypnutí křížkem, Alt+F4 či Ctrl+Q
Usuzuju tedy, že je spíš než v Kaffeine, problém v Plasmě, KDE (v F27 byla shodná verze Kaff jako v dnešní F29, on se nevyvíjí)
Včíl mudruj/babo raď.
P.S.: ve zlobivém PC - F29/spin KDE po spuštění Kaffeine ikonkou způsobí, že mezi “Stav a oznámení” (taková ta šipka nahoru vlevo vedle času/datumu) Kaffeine přibude. Pokud tam kliknu pravým myšítkem, je tam i volba “ukončit”. Pokud na ni kliknu, Kaffeine se vypne správně. Po schození křížkem tam ovšem zůstává. Oboje mě posiluje v myšlence bugu v Plasmě. Spuštěním příkazem z konsole se ve “Stav a oznámení” Kaff objeví také, jde vypnout pomocí “ukončit” stejně, nezlobivě.

Tak jsem ještě zkusil OpenBox, LXDE, FVWM a FluxBox. Poslední dva jmenované jsem rád, že jsem vůbec odinstaloval!
Ale - a to si sypu popel do dredů - se Kaffeine chová i ve zbývajících dvou prostředích stejně, zkusím tedy souboj se strace a uploadem jeho výstupu do FPaste;
no, tak spuštění příkazu “strace kaffeine” v konsoli má za následek už několikastránkový výpis, kdy ovšem i pouhý pohyb myši vyvolá dalších mnoho stránek výpisu. Ten se ovšem celý v konsoli (po ukončení - Ctrl+C) už neuchová, takže start není dohledatelný. Holt budeme Kaffeine vypínat o okýnka “Stav a oznámení”, dokud se ledy nehnou samy od sebe. Tož novoroční - pevné zdraví a samé úspěchy všem!

Může pro to být ještě jedno vysvětlení: Kaffeine už se prakticky nevyvíjí. Posledních 8 let byl vývoj minimální, poslední 2 roky nulový. Komponenty, na kterých aplikace závisí, se mění, prostředí, ve kterém běží, se taky mění a aplikace, která se tomu nepřizpůsobuje, může časem začít vykazovat podobné defektní chování. Kdyby se ukázalo, že je to chyba v Kaffeinu, tak to asi už nikdo neopraví, protože se zdá, že už to je opuštěná aplikace.
Vím, že jsi na Kaffeine za ta léta zvyklý, ale asi by stálo za to se poohlédnout po nějaké jeho náhradě, která se stále vyvíjí. Jak to nemá vývojáře, kteří by se o to starali, tak to nemá ani žádnou budoucnost a takových problémů bude přibývat.

Tož pokud je to mrtvý projekt, pak bych ho IMHO odstanil z fedoří wiki a nahradil něčím, u čeho lze předpokládat budoucnost :wink:

Tak zrada - poté, co jsem rozchodil DVB-T kartu AverMedia tady:

tak mi Kaffeine visí i v NB, což jsem před tím rozchozením karty neměl jak vyzkoušet.
Začíná to vypadat, že za to můžou ty televizní karty. Na noťasu mi po přehrávání videa (soubor, třeba nějaký stažený film) Kaffeine skončil korektně. Po spuštění příkazu “killall kaffeine” hlásil “žádný proces nenalezen”, ale teď, po sledování Tv se chová non verbose, čili zabíjí Kaffeine.
Nicméně intenzívně hledám náhradu, viz Sledování DVB-T/T2, náhrada Kaffeine

Já ten Kaffeine rozhodně nechci předčasně zabíjet. Aplikací, které dnes nemají vůbec nebo příliš aktivní vývoj, je celá řada. Jen jsem psal, že i to může být zdrojem problémů a že pokud se nějaké chyby v Kaffeinu najdou, nemá člověk moc čekat, že ji někdo opraví. Klidně ale může bez problémů fungovat dál. Chyba může být i někde jinde, třeba v těch kartách.

Sorry, že je to skoro 2 roky po Vašem dotazu, ja dnes po tom taky slidil a tak jen pišu jak je to možno vyřešit aby se kaffeine vypnul.

https://www.linuxtv.org/wiki/index.php/Kaffeine

takže jsem si vytvořil skript kaffeine.sh
do něj jsem vložil řádek LIBGL_DRI3_DISABLE=1 kaffeine
udělal skript spustitelným chmod +x kaffeine.sh
a pak už jsem ikonce pro spuštění kaffeine přidělil jen cestu kde se skript kaffeine.sh nachází
ps: zkoušel jsem měnit v nastavení –no-video-title-show -V xcb_glx nebo –no-video-title-show -V xcb_xv ale to v mem případě nepomohlo tak proto ten skript

1 Like