Sledování DVB-T/T2, náhrada Kaffeine

Zdar, tak se zas pídím.
Jsem občas přisleplý, či co, ale třeba ve VLC jsem nikdy nikde neobjevil, kde se tam ladí kanály nějakého multiplexu (nebo potřebuje nějaký plugin či doplněk?) Anebo jen někam domastit výstup nějakého w-scanu? Ale jak a kam?
Teď jsem zběžně zkoušel MythTv, s podobným výsledkem.
Kodi, tam jsem se prokousal mnohem dál (ba, v češtině!), ale názvy jako “Správce kanálů”, “Správce skupin”, “Vyhledat kanály” byly nevysvícené, a tudíž nepoužitelné (navzdory skutečnosti, že Kaffeine DVB-T kartu denně užívá - a ani kdysi dávno v Mandrivě, Mageie ani teď, ve Fedoře jsem s kartou nijak nezápasil a vždy se vše našlo bez zásahu lidské ruky). Kodi chce navštívit http://kodi.wiki/view/PVR (tedy PVR vlatně snad ani nechci), ale žádné info, jak docílit, aby Kodi konečně mou patnáct let skvěle fungující DVB-T kartu konečně našel, tak to tam asi zapomněli napsat. No a pokud našinec zavítá na https://www.xbmc-kodi.cz/index.php , tak tam by tuplem asi ani nevěděli, co že to po nich vlastně chci…
Taky jsem nainstaloval (Covex to prý s úspěchem používá) Tvheadend, ale po něm mi v nabídce souborů přibylo jen jakési HD HomeRun Config, který ovšem kupodivu opět žádné “Device” nevidí navzdory stále, už těch patnáct let, funkční kartě.
Jsem takovej bambula, že mi nedochází, co všechno mám případně doinstalovat nebo si musím už konečně pořídit dobrou a novou DVB-T2 kartu (což mi tak jako tak stejně nemine)?
Teď jsem ještě zkusil Totem - po DVB-T ne že ani stopa - ani náznak možnosti. Jsem asi vskutku velká lama, když se mi u něj nepovedlo objevit ani obvyklou lištu s nabídkou (potřeba plugin/doplněk?). Pravda - jsem rozmazlenej KDE/Plasma, ale ani zběsilé klikání všemi ze třech možných ťutítek myši jsem se v Totemu nikam nehnul.
Velmi rád a vděčně vstřebám jakýkoli náznak pomoci. Fakt je na jednu stranu děsný bejt (rodinka) takovej závislák na hejbacích obrázkách; ale pohádky, dokumenty a semtam zprávy, to zas není taková dekadence :wink:

Teď tak jen koukám - třeba v Kodi si nemůžu nadefinovat klávesy jak je v Linuxu standard a jak jsem zvyklý?

Ve VLC by to mělo být tady:
Média->Otevřít zařízení pro záznam. Jako Capture Mode vybrat “TV - digitální”, Systém příjmu: DVB-T2. Pak tam musíš zadat frekvenci tvého multiplexu. Potom stačí kliknout na přehrát a mělo by to jet. Přepínání mezi program najdeš v Přehrávání->Program.

Dík! Začíná se to rýsovat;
Zaregistroval jsem se na xbmc-kodi.cz a hle -
https://www.xbmc-kodi.cz/prispevek-fedora-funkcni-dvb-t-karta-kde-se-v-kodi-skenuji-kanaly

  • dozvěděl jsem se, že Kodi snad ani neumí samo o sobě scan kanálů. I když se mi to moc nezdá.
    Co se VLC týká, tak mi odpovídající na xbmc-kodi.cz hodil tenhle link
    https://www.root.cz/clanky/dvb-t-dvb-t2-televize-v-linuxu-od-a-do-z-s-usb-tunerem/
  • takže jsem nainstaloval w_scan a teď se seznamuju přeci jen s VLC a živou Tv. Bude to nejspíš ta nejrozumějnější volba.
    Jiří, když jsi vůbec nezmínil ladění externím konsolovým sw (w_scan) s jeho výstupem dvb.xspf(měl by se objevit v domovském adresáři), kterýžto playlist si VLC sám otevře (nebo růčo) a kanály Tv se mu rázem se zobrazí (zkrátka nastartuje se už rovnou s nimi!), zdá se to bezproblémové.
    Bez w_scan jsem interní ladění kanálů ve VLC neobjevil => nic moc pro GUIčkáře.
    Inu bez sdílení bychom byli namydleni :wink:

Mně VLC rozhraním nikdy moc nesedělo, ale je to přehrávač, který má dnes zdaleka nejaktivnější vývoj (za poslední rok do něj přispělo 76 lidí) a asi i největší budoucnost.

Pokud se ti podaří najít nějaké funkční řešení, tak jestli budeš mít chvilku, můžeš to hodit jako návod do sekce Uživatelské návody. Určitě se to bude v budoucnu někomu hodit. Pak se to může překlopit i do příručky.

Ještě je možnost Totem+ gnome-dvb-daemon, to jsem taky jednu dobu používal.

V Totemu nenajdu ani možnost zobrazit lištu nabídkou. Ale to není důvod mojí reakce.
Varianty MythTv a Kodi jsem dal zatím k ledu, protože netuším, jak je přimět, aby si naladily kanály místního MUXu.
Takže prakticky zbývá VLC (testy jsem prováděl na PC I NB, v obou mám F29, spin s KDE a staré DVB-T karty, no a v obou mašinkách se mi to chová - viz níže - téměř shodně):
VLC ale musím pokaždé předhodit výsledek snažení w_scan, v případě VLC tedy s parametry: w_scan -ft -c CZ -L > ~/dvb.xspf (a nikoli w_scan -ft -c CZ -M > ~/channels.conf jako pro Fedorou nepodporované MeTv), nevím, jednak jak tento “Seznam kanálů” ve VLC uložit, aby tam zůstal pro potřeby dalšího příštího spouštění. Jak píšeš “Pak tam musíš zadat frekvenci tvého multiplexu”, tak tam je rozsah - co já vím - asi od 400 MHz do 800MHz, takže jednak nevím kam mám tu frekvenci zadat a druhak nevím jakou. V obou případech ale nevím, jak docílit toho, aby se takové kroky nemusely provádět pokaždé při spuštění VLC a touze sledovat Tv. A teď přijde to nejšťavnatější:
Co mě ale šokovalo je, že při vypnutí VCL se stane lautr úplně totéž, co u Kaffeine, tedy vlastně důvod, proč jsem tohle vlákno založil (a psal jsem, že jsem to zkoušel se stejným výsledkem i v LXQt a ještě jednom prostředí, Gnome to, pravda, nebylo = páchat totéž s VLC mě tedy přijde zbytečné). A co hůř, VLC nejde mnohdy ani vypnout z té ikonky se šipčičkou nahoru mezi reproduktůrkem a čas/datum na dolní liště - “Stav a oznámení”+ levé myšítko, dále klik na “Ukončit”, jako už si pomalu zvykáme u Kaffeine. Prostě tam je i po tomto způsobu vypnutí VLC furt dál.
A co ještě hůř, když následně spustím konsoli a dám “killall vlc”, reaguje non-verbose, tedy, že cosi provede, ale můžu tenhle příkaz (narozdíl od případu Kaffeine a killall kaffeine) spouštět donekonečna a pokud se minimálně neodhlásím (neukončím sezení), tak už VLC znova v tom sezení prostě nespustím. Dělá, že se spouští, kol ikonky na dolní liště se motá modrý stín a pak spadne.
Další věc, které jsem si všiml u NB je, že pokud nechám kartu zasunutou a NB uspím (nebo se uspí sám po uplynulém čase), tak probuzení se objeví jen myš s níž ale nelze pohybovat ničím a vysvítí se monitor. Pomůže jen tvrdý restart, nic víc.
A ještě malé OTčko - že se i po odinstalování ABRT v PC opět rozeřval Baloo file extractor, to už je jen takový kolorit :sunglasses:

Konstatuju prozatím - zlatej Kaffeine :wink:

Nainstaloval jsem tedy na NB i GNOME (PC zatím nechávám být).
Gnome classic: Kaffeine se chová naprosto mravně, VLC se chová mravně. Ale uspání s DVB-T kartou ovšem znamená nemožnost probuzení; jen natvrdo “dovypnout” a znova nastartovat.
Gnome Wayland: dtto
Gnome Xorg: jako v Plasmě a LXQt, tedy “zůstávají někde viset”, ovšem s dalším bonusem nevhodného chování se zasunutou kartou.
Navíc Gnome se mi tu nikdo nenaučí :frowning:
A ani mě není po srsti. Zůstávám/e věrní F29 spin KDE a Kaffeine :slight_smile:
Je to ale mazec!

Nakonec může být problém v kartě nebo jejím ovladači, jestliže se to projevuje u více programů. Nemáš náhodou v GRUBu ještě kernel z F28, že bys zkusil nabootovat s ním?

Dřív to nikdy nikde nezlobilo. Na PC i NB mám čisté instalace (obě mašinky už musely jako poslední vzkříšení před elektronickým pohřbem dostat SSD).
Mám tu než F (4.19.9 pak dtto 10 a dtto 13 - 300) 29
a pak F (0-rescue a dál dlooouhatánská řada znaků) 27. Jestli se to dá nějak snadno downgradeovat (tedy spíš jen doplnit), tak dej vědět.

Tak jsem rezignoval a naklikal tu kartu, co psal Adam:
http://www.abclinuxu.cz/hardware/pridavne-karty/televizni-karty/dvb-t/pci-e/hauppauge-wintv-quad-hd-tv
Třeba máš pravdu a něčemu v novém jádře vadí tyhle moje prehistorický vykopávky. A stejně mi to nemine, páč přechod na DVB-T2 je za humny (rostou 4G/LTE BTSky jak houby po dešti - nově spuštěné jen tři od 30.10.2018 jsou přesně v cestě k mému Tv vysílači - a od té doby i kostičkují některé kanály - ZOOM a Seznam). Anténář je na cestě změřit, že to tak asi bude a co s tím (filtr?). Dám vědět po týdnu (přijde ta karta).

Downgradovat se dá. Kernel nemá nějaké vnější závislosti a poku nezvolíš nějakou hodně starou verzi kernelu, tak by to nemělo zbytku systému dělat problém.
V Koji je historie buildů, stačí si vybrat libovolnou verzi, rozkliknout, stáhnout kernel, kernel-core, kernel-modules, kernel-modules-extras do jedné složky. V příkazové řádce do ní přejít a dát: dnf install *.rpm
Po restartu najdeš onen kernel v GRUBu. Vždycky tam budeš mít i dva další standardní, kdyby ses k nim potřeboval vrátit.

Myslíš třeba odsud?:
https://kojipkgs.fedoraproject.org/packages/kernel/4.17.14/102.fc27/x86_64/
když teď mám totok:
uname -a
4.19.13-300.fc29.x86_64 #1 SMP Sat Dec 29 22:54:28 UTC 2018 x86_64 x86_64 x86_64 GNU/Linux
Pokud se nepletu, tak před instalací SSD jsem měl v PC F27 měl, ale krk na to nedám. Ale každopádně tam jsme žádné problémy s Kaffeine ani VLC, kteří by zůstávali někde (v paměti?) viset, nikdy neřešili.

Jj, to je ono. 4.17 by měl na F29 fungovat. Pokud ne, tak prostě jen restartuješ a v GRUBu vybereš jiný kernel. Je to bezpečná věc.

Podle me se i lokalne da pouzivate tvheadend a vlc - tvheadend obstara skenovani, programy EPG, nahravani atd. vyexportuje listy so xsfp a ve vlc jen prehravas, seznam programu mas normalne v seznamu “filmu”… v tvheadend si muzes nadefinovat vic seznamu, dokonce i s pravy kdo muze k jakemu apod.

A je zásadní rozdíl mezi souborem dvb.xspf či channels.conf co vygeneruje w_scan a tím, co má hypoteticky vyplivnout ten tvheadend? (Mě se zastaví někde v půlce a dálnic). Podotýkám, že rozjet pod Kodi televizní vysílání značně pekelná cesta, na které jsem neúspěšně zmařil už několik desítek hodin a ani jejich na ofiko stránkách/fóru (kde jsem se zaregistroval) mi bylo řečeno, že tohle ani pod Kodi nejde. Ukázal jsem, že to asi jde, ale to podstupovat odmítám.
VLC mi (jak jsem psal výše) zůstává kdovíkde viset ještě zákeřnějc, než Kaffeine, navíc je uživatelsky krajně nepřátelské. I do not give up
A to mám ještě hapr, že pokud s Hauppauge kartou comp usne, tak po probuzení compu karta zůstane spinkat; w_scan jí neprobudí, Kaffeine taky ne. Jen celkový restart mašiny, shození x-ek nepomůže. VLC jsem zavrh (krom jiného, že jediný způsob, jak ho donutím načíst ten dvb.xspf, je jeho asociované spuštění VLC-čkem). A to je drbání se levou rukou za pravým uchem. To je ale už spíš do vlákna DVB-T2, co řeším souběžně.

Roky jsem to resil w_scanem a generovani konfigu (jedno jaky format), mam dokonce napsany i skript, ktery z toho xml delal textove menu pro “atd” a bylo mozne pres nej nahravat, ale prestalo me bavit to udrzovat. Zkusil si ten tvheadend? Da se z nej na programy i primo koukat v prohlizeci. Co se tyce uspavani tak to nemuzu slouzit, ale kdyz nic jineho cekal bych ze odebrani (rmmod) a pridani modulu (modprobe) pro tv kartu by to mohlo resit, kdysi se podobne veci pridavali do nejakych pm-util script, nejsem si jist jak to je ted.

Tvheadend jsem nainstaloval, když ho spustím z konsole, cosik běží. Tak jsem ho v NB předhodil strace; nejdřív bez karty - to řval, že nemá device. Tak jsem zasunul kartu (malá PCI z boku), vyzkoušel že televize jede a tvheadend znova předhodil strace. Skončí na tomto:
_2019-01-22 10:28:16.815 [ INFO] epgdb: parsing 191 bytes
2019-01-22 10:28:16.815 [ INFO] epgdb: loaded v2
2019-01-22 10:28:16.815 [ INFO] epgdb: config 1
2019-01-22 10:28:16.815 [ INFO] epgdb: brands 0
2019-01-22 10:28:16.815 [ INFO] epgdb: seasons 0
2019-01-22 10:28:16.816 [ INFO] epgdb: episodes 0
2019-01-22 10:28:16.816 [ INFO] epgdb: broadcasts 0
2019-01-22 10:28:16.818 [ NOTICE] START: HTS Tvheadend version 4.2.7-2.fc29 started, running as PID:5448 UID:1000 GID:1000, CWD:/home/joe CNF:/home/joe/.hts/tvheadend
2019-01-22 10:28:17.025 [ INFO] scanfile: DVB-S - loaded 1 regions with 110 networks
2019-01-22 10:28:17.025 [ INFO] scanfile: DVB-T - loaded 44 regions with 1113 networks
2019-01-22 10:28:17.025 [ INFO] scanfile: DVB-C - loaded 17 regions with 59 networks
2019-01-22 10:28:17.025 [ INFO] scanfile: ATSC-T - loaded 2 regions with 13 networks
2019-01-22 10:28:17.025 [ INFO] scanfile: ATSC-C - loaded 1 regions with 5 networks
2019-01-22 10:28:17.025 [ INFO] scanfile: ISDB-T - loaded 2 regions with 1669 networks
2019-01-22 10:28:17.640 [ INFO] avahi: Service ‘Tvheadend’ successfully established.
_
A dál se neděje nic, nutno Ctrl+C. Po instalaci tvheadend se v nabídce aplikací objevila jediná GUI apka, a to “HD HomeRun Config”, která ovšem taky nic nedělá. V PC se to chová v obou případech stejně. Instaloval jsem ho snad z ofiko repo, ale pak jsem to zkusil odsud https://tvheadend.org/projects/tvheadend/wiki/RpmRepository , což mělo za následek přidání-nepřidání zdrojů (DNF Dragora, když jsem u daného zdroje “stabil” kliknul na “přidat”& pak i “použít” točila kolečkem do nekonečna). Konsole hlásí “nainstalováno, není co dělat”.
Co se týká aplikování rrmod a modprobe tak nevím o jaký modul u tv karty se jedná. Firmware to asi není.
Pro neprobouzení Tv karty Hauppauge v PC po uspání asi založím další vlákno, ať tu z toho nedělám slátaninu.

Tak jsem se pokusil o downgrade kernelu, ale pochopil jsem, že Tebou navrhovaný postup mi smaže stávající kernel a tudíž kdovíjak nesnadno bych se prokousával do stávajícího stavu.
Opravdu tam při restartu zůstane možnost nastartovat s novým kernelem? Tohle mi dnf install napsalo:
[root@jin Kernel]# dnf install *.rpm
Fedora Modular 29 - x86_64 15 kB/s | 28 kB 00:01
Fedora Modular 29 - x86_64 - Updates 15 kB/s | 26 kB 00:01
Fedora 29 - x86_64 - Updates 16 kB/s | 27 kB 00:01
Fedora 29 - x86_64 17 kB/s | 29 kB 00:01
RPM Fusion for Fedora 29 - Free - Updates 8.8 kB/s | 9.8 kB 00:01
RPM Fusion for Fedora 29 - Free 78 kB/s | 10 kB 00:00
RPM Fusion for Fedora 29 - Nonfree - Updates 8.9 kB/s | 9.9 kB 00:01
RPM Fusion for Fedora 29 - Nonfree 9.3 kB/s | 10 kB 00:01
Závislosti vyřešeny.

balíček Arch Verze Repozitář Vel.

Installing:
kernel-core x86_64 4.17.14-102.fc27 @commandline 24 M
kernel-modules-extra x86_64 4.17.14-102.fc27 @commandline 2.2 M
kernel-modules x86_64 4.17.14-102.fc27 @commandline 27 M
kernel x86_64 4.17.14-102.fc27 @commandline 88 k
K odstranění:
kernel x86_64 4.19.14-300.fc29 @updates 0
kernel-core x86_64 4.19.14-300.fc29 @updates 60 M
kernel-modules x86_64 4.19.14-300.fc29 @updates 27 M
kernel-modules-extra x86_64 4.19.14-300.fc29 @updates 2.1 M

Shrnutí transakce

Instalovat 4 balíčky
Odstranit 4 balíčky

Celková velikost: 54 M
Je to ok [a/N]: N
Operace přerušena.
[root@jin Kernel]#

Tak jsem to raději haltnul… Mám či nemám mít obavu?
P.S.: omlouvám se, ale nějak to zmrvilo formát textu

Fedora vždycky ponechává tři poslední kernely. Instalace nového odinstaluje ten nejstarší, dva poslední by tam měly normálně zůstat.