Síťová tiskárna nefunguje

Ahojky, mám problém se síťovou tiskárnou ve Fedoře 23. Jedná se o tiskárnu HP LaserJet 1200 připojenou pomocí USB k počítači s Windows Home Server 2011 a nasdílenou jako print server. Ve Windows 10 funguje díky domácí skupině, v ostatních systémech (OS X El Capitan, Linux Mint 17.3 KDE a Cinnamon) právě díky nastavení jako print server. Akorát ve Fedoře je problém. Systém tiskárnu vyhledá, požádá o uživatelské jméno a heslo, nastavím ji stejně jako v Mintu (HP LaserJet 1200 pcl3, hpcups 3.16.2) a když dám vytisknout testovací stránku, zobrazí je jedna aktivní úloha, ale nevytiskne se nic. Když dám “Zobrazit úlohy”, je tam název úlohy “Zkušební stránka” a stav “Pozastaveno”. Pokud úlohu spustím, změní se stav na “Zpracovává se” a během pár vteřin je opět pozastavená a nic se nevytiskne. Ani normální tisk ve Fedoře nefunguje, dám vytisknout dokument z Libre Office a stane se přesně to samé. Se stejným nastavením v Mintu 17.3 KDE i Cinnamon vše bez problémů funguje. Tiskárna se ve všech systémech hlásí stejně, tedy tak, jak jsem nastavila ve WHS11 a kromě Fedory všude funguje stejně. Jinak přístup na sdílené disky funguje i z Fedory, je to stejné uživatelské jméno a heslo jako pro tiskárnu.
Netušíte prosím, kde může být problém ?

Doporučuji nainstalovat balíček hplip-gui a zkusit nastavit tiskárnu tam. Je to nástroj přímo od HP. Mám zkušenost, že když to nastavuje přímo systém, může tam něco chybět (uzavřený plugin, firmware,…). Jinak by to chtělo trochu víc info o tom, co se děje. Třeba chybová hlášení z CUPSu: journalctl -u cups -e

Ten příkaz hlásí tohle:

[abby@Abby-V130 ~]$ journalctl -u cups -e
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: Session setup failed: NT_STATUS_LOGON_FAILURE
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: Set job-printer-state-message to "Session setup failed: NT_STATUS_LOGON_FAILURE", current level=ERROR
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: get_exit_code(cli=0x558ecec0c920, nt_status=c000006d)
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: ATTR: auth-info-required=username,password
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: Session setup failed: NT_STATUS_LOGON_TYPE_NOT_GRANTED
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: get_exit_code(cli=0x558ecec0e600, nt_status=c000015b)
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: Tree connect failed (NT_STATUS_ACCESS_DENIED)
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: get_exit_code(cli=0x558ecec0e070, nt_status=c0000022)
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: ATTR: auth-info-required=username,password
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: PID 7100 (/usr/lib/cups/filter/hpcups) did not catch or ignore signal 13.
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: PID 7101 (/usr/lib/cups/backend/smb) stopped with status 2.
dub 27 22:57:05 Abby-V130 cupsd[1460]: Hint: Try setting the LogLevel to "debug" to find out more.
dub 27 22:57:09 Abby-V130 cupsd[1460]: REQUEST localhost - - "POST / HTTP/1.1" 200 4886105 CUPS-Get-PPDs -
dub 27 22:57:09 Abby-V130 cupsd[1460]: PID 7084 (/usr/lib/cups/daemon/cups-driverd) exited with no errors.
dub 27 22:57:10 Abby-V130 cupsd[1460]: Processing page 2...
dub 27 22:57:10 Abby-V130 cupsd[1460]: Rendering completed
dub 27 22:57:10 Abby-V130 cupsd[1460]: PID 7099 (/usr/lib/cups/filter/gstoraster) exited with no errors.
dub 27 22:57:10 Abby-V130 cupsd[1460]: Backend returned status 2 (authentication required)
dub 27 22:57:10 Abby-V130 cupsd[1460]: Job held for authentication.
dub 27 22:57:29 Abby-V130 systemd[1]: Started CUPS Scheduler.
dub 27 22:57:29 Abby-V130 systemd[1]: Started CUPS Scheduler.
dub 27 22:58:00 Abby-V130 cupsd[1460]: Unloading...
dub 27 22:58:00 Abby-V130 cupsd[1460]: Unloading...

Co se s tím dá dělat? Ten balíček zkusím, snad to zabere.

edit: nainstalovala jsem ten balíček a v něm nemůžu tiskárnu najít, nemám nejmenší tušení, co tam nastavit a ať zkusím cokoliv, řekne mi to, že žádnou tiskárnu nelze nalézt.

Je tam problém s autentizací. Zkoušeli jsme to reprodukovat s Fedorou 24 a Windows Server 2012 a taky nám to nefunguje, ale za boha nemůžeme přijít na co, v čem je problém. Nefunguje nám to ale ani v Linux Mintu.
Ještě by stálo za zkoušku nainstalovat system-config-printer, tam se dá autentifikovat konkrétní úloha. Když tam klikneš pravým tlačítkem myši na úlohu, tak by tam měla být položka Autentifikace, která otevře dialog, kde se dá zadat heslo.

Případně: http://askubuntu.com/questions/109507/smbclient-getting-nt-status-logon-failure-connecting-to-windows-box#109510
Je to pro Ubuntu, ale může to být stejný problém.

Podle me ten hplip-gui funguje pouze na lokalni tiskarny, ale ne na tiskovy server. Jde spis o to nainstalovat hplip obecne a pak normalne nastavit tento driver pro sitovou tiskarnu.

PS: to je tak, kdyz si nekdo zacina s Windows. :slight_smile:

Mě to právě v tom Mintu funguje, běžně se používá 17.3 KDE a zkoušela jsem i Cinnamon a v něm to šlo také. Ve Fedoře si to při přidání vyžádá uživatelské jméno a heslo, bez něj mě to dál nepustí a když zadám chybné, také mě to dál nepustí, ale tisknout se už nedá (na rozdíl od Mintu, kde to právě jde). Je mi ale záhadou, jak může být problém s autentizací, když přihlašovací údaje jsou zadané dobře.

Ten odkaz jsem si prošla a nemyslím si, že by mi tohle pomohlo, síť mi totiž normálně funguje, přístup na sdílené disky je bez problémů čtení i zápis, přesně jak mám nastaveno. Akorát ta tiskárna zlobí, ale Mint kvůli tomu instalovat nebudu, Cinnamon je hrozný a v KDE nejde připojit Google Drive a navíc mi na notebooku v jakémkoliv *buntu (Ubuntu, Kubuntu, Elementary OS, Mint různých verzí) nefunguje bluetooth…

Je tedy vůbec nějaká šance, jak ten tisk rozběhnout? Dost nutně to potřebuji, netisknu sice zrovna každý den, ale čas od času ano a na notebooku nemám ani jinou možnost jak něco vytisknout (je nainstalována pouze Fedora 23, Windows tam už zpátky dávat nechci, mám tam malý disk). Na desktopu bych mohla do Windows 10, ale tomu bych se ráda vyhnula, kvůli tisku mi to přijde zbytečné, dost na tom, že tam musím kvůli hrám… Díky moc.

Dle logu z nejakeho duvodu selze autentizace. Pokud mas funkcni konfiguraci CUPSu a Samby (z Mintu nebo treba i OSX) tak zkus porovnat co tam je. V tom postu pro Ubuntu pisou o nutnosti nastavit v sambe “security = domain” a workgroup na tvoji workgroup…

Taky muzes zkouset tisk rucne, nejak takhle

echo -en “\rHello\r\f” | smbclient “//NetBIOS-hostname/share” “password” -c “print -” -N -U “username” -W “workgroup”

jesli z Woken neco vypadne.

Nevím, jestli jsem ten příkaz pochopila správně, ale výsledek je tohle:

Connection to NetBIOS-192.168.0.10 failed (Error NT_STATUS_UNSUCCESSFUL)

Ten system-config-printer a v něm autorizovat konkrétní tiskovou úlohu jsi zkoušela?

Zkusila jsem to teď (omlouvám se, zapomněla jsem na to) a vidím tam svou tiskárnu, vidím tam tiskovou frontu, ve které je teď jedna úloha (testovací stránka) a u té je napsáno “Pozastaveno kvůli autentizaci”. Zkusila jsem zadat “Autentizovat” a zadala jsem tam své uživatelské jméno a heslo ve WHS11 a stránka se vytiskla. Jenže to jméno a heslo je úplně stejné jako to zadané při přidání tiskárny.
Zadala jsem údaje zapamatovat, pomůže to i do budoucna? Nebo pokaždé, když budu tisknout, budu muset jít na to takhle?

Doplnění, klasický tisk nefunguje, ale už není úloha pozastavena a když spustím to doinstalované Nastavení tisku, okamžitě, aniž bych cokoliv dělala, se začne tisknout.

Není to k HP, ale v práci máme síťový Xerox přes tiskový server.
Protože se to ověřuje přes doménu a Linux v ní nemám přidaný, tak v /etc/cups/printer.conf jsem si zadal heslo natvrdo.


DeviceURI smb://username:Hesl0 1 s m€zerou@domena/tiskovyserver.v-praci.com/xeroxcolor

Já to přes doménu nemám, je to prostě sdílení tiskárny ve Windows, jak to tedy mám nastavit? Tiskárna je přístupná pod IP adresou serveru.

To heslo v konfiguráku CUPSu by mohlo pomoct. Je to z pohledu bezpečnosti špatné řešení, ale doma na lokální síti… Je možné, že přesně toto ty ostatní distribuce dělají. Můžeš se podívat, jak ten konfigurák vypadá v Mintu nebo v které té distribuci to fungovalo.

Přiznám se, že zrovna v tomhle je mi bezpečnost tak trochu ukradená. Radši budu tisknout než být paranoidní :smiley: Bohužel se podívat teď nemůžu, notebook s Mintem je skoro 100 km daleko a na ostatních počítačích už je jen Fedora.

Mimochodem, jak přesně to mám napsat? Stačí zadat adresu serveru ve tvaru 192.168.0.10/HP? Kromě uživatelského jména a hesla samozřejmě. Protože žádnou doménu tu nemám, je to jen sdílení po lokální síti.

edit: zadala jsem to takhle:

DeviceURI smb://Jméno:Heslo@192.168.0.10/HP 

a nefunguje to.

NetBIOS-hostname != NetBIOS-192.168.0.10
Jedna se o netbios jmeno toho windows serveru - nejaky
nbtstat -n
nebo tak nejak by ti ho mohl prozradit - hodit by se ti mohlo i do toho cups konfiguraku, v nejakem logu by ale mohlo byt taky videt, co dela system-config-printer ze to funguje.

Nerozumím, mám tam tedy dát to, jak jsem pojmenovala server? Tedy Lucifer místo IP adresy?

[abby@Abby-V130 ~]$ nbtstat -n 
bash: nbtstat: Příkaz nenalezen....

Jinak ten “nějaký log” najdu kde?

To je samozrejme prikaz pro windows server.