Síťová tiskárna nefunguje

Aha, to mě nenapadlo. Odpověď je tady na screenshotu. Co se s tím dá dělat?

Zkusila jsem nainstalovat na notebook Opensuse Leap 42.1 a když jsem nastavila tiskárnu v Gnome, tak stejně jako ve Fedoře nefungovala. Ale pak jsem si všimla, že Yast má taky správu tiskáren, takže jsem spustila tohle a zjistila jsem, že moje síťová tiskárna je tam vedena jako lokální. Odstranila jsem ji, nastavila jsem ji znova jako síťovou a tiskárna od té doby normálně tiskne tak jak má :slight_smile:

Takže bych se chtěla zeptat, když mám Fedoru nainstalovanou na LVM oddíl, dá se nějak jednoduše nainstalovat místo ní Opensuse (v tom totiž zdá se funguje všechno, ani Chrome nepadá, když otevřu v Evolution odkaz)? Aby mi zůstaly zachovány data v /home a hlavně aby mi to nezrušilo Windows na stejném disku.

Ony tam zase nebudou fungovat jiné věci, neboj :slight_smile: Měnit kvůli jednomu problému distribuci fakt nemá smysl. Nicméně díky za nareportování, vypadá to, že jsme ten problém analyzovali a v další verzi by to mohlo být opravené. V určitých situacích Windows chybělo heslo, i když by ta stanice měla být autentifikovaná. On si o něj řekne, ale současné řešení s tou odpovědí nepočítá.

Tak toho se právě bojím. Já ale nemám ráda nedokonalost a počítač mám proto, aby sloužil mě, ne já jemu. Nemám ráda, když musím řešit různé problémy místo abych počítač normálně používala. A protože potřebuji tisknout a hodně mě obtěžuje, že po otevření odkazu Chrome spadne, vrátila jsem se k Mintu, kde obojí funguje normálně (ale jak jsem zjistila, tak problém s bluetooth v notebooku přetrvává, což mě hodně zlobí. Ona snad není jediná opravdu dokonalá distribuce, kde by fungovalo všechno tak jak má :frowning: ). Ovšem pro změnu je tam zase chyba v Chrome, že v něm je kolečko myši obráceně, mám nastavený přirozený posuv a Chrome to ignoruje. Snad to brzy opraví.
V jaké další verzi to bude opravené? 24? Pokud ano, tak ta by měla vyjít každou chvíli, tak bych ji mohla zkusit, protože faktem je, že Fedora mi zkrátka vyhovuje nejvíc a Gnome mi přijde jako nejlepší prostředí. KDE je také pěkné, ale zbytečně složité. Unity v Ubuntu je hrůza a Cinnamon a Mate mi připadá jako z minulého století, o XFCE ani nemluvě. Takže jestli to bude ve Fedoře 24 normálně fungovat (což vyzkouším ve virtualizaci), vrátím se hned jak vyjde :slight_smile:

Myslím, že to bude opravené až v GNOME 3.22, tedy Fedoře 25. Toto není úplně triviální fix, spíše je to přidání nové vlastnosti. To se dává až do nových verzí, zvláště v době, kdy už je GNOME 3.20 dva měsíce venku a vycházejí jen opravné verze. Každopádně bych se ještě podíval, jak vypadá ten konfigurační soubor CUPS v openSUSE nebo Mintu. Je možné, že to heslo prostě jen cpou do té URL, pak by to jen stačilo zkopírovat do Fedory.

Je to zvlastni, jake uvazovani nas naucily Windows - kdyz neco nefunguje, misto shany problem pochopit a pripadne pozadat o opavu nebo to opravit, jak umoznuje svobodny software, se travi hodiny a dny casu reinstalacemi, jestli to nahodou jinde neni lepsi…

Zkus sem ze vsech tech distribuci zkopirovat obsah /etc/cups/printers.conf

covex: je zvláštní, jak každý bere v potaz pouze Windows a že se na Linux může přejít pouze z nich :slight_smile: Každopádně mě Windows nenaučily nic, můj první počítač byl Macintosh s OS 9 a můj momentálně nejnovější počítač je Mac mini 2016 s OS X El Capitan. Tam jsem se opravdu nenaučila, že reinstall pomůže, tam jsem se naučila, že Time Machine je dokonalá volba a v případě problémů je plně funkční Mac zpátky za 5 minut :slight_smile: Nemám potřebu se snažit pochopit, proč to nefunguje, mám potřebu mít to funkční a když to funkční být nemůže, nechci to. Nebaví mě řešit hodiny nebo dokonce dny problém, který jinde není. V autě taky absolutně netuším, jak funguje motor nebo převodovka a ani mě to nezajímá. Umím auto ovládat, vím jak natankovat palivo, kam doplnit vodu do ostřikovače a vím, kde je servis, víc vědět nepotřebuji a auto mi spolehlivě funguje. O Macu to platí naprosto stejně až na ten servis, ten není potřeba. A protože tu náhodou mám momentálně i dvě obyčejné PC, Windows považuji za vrchol zmetkovitosti a OS X na ně nainstalovat nejde, je na nich Linux (na desktopu společně s Windows, kvůli hrám). Nemám Linux proto, abych se v něm vrtala. Chci si počítač jednoduše nastavit (tak jak jsem ostatně roky zvyklá a jak to dělám s každým novým Macem, v poslední době - cca 15 let - navíc jen na novém Macu obnovím zálohu ze starého a pokračuji tam, kde jsem přestala) a pak už ho jen používat. Nechci a nebudu řešit nefunkčnosti, protože mě to 1. nebaví (mám důležitější věci na práci, třeba rodinu, práci nebo cokoliv jiného) a 2. to není nutné, protože počítač slouží mě, ne já jemu.
Jinak jsem vrátila Mint a funguje víceméně všechno, kromě Google Drive a ten nejde proto, že mám KDE.


  GNU nano 2.2.6         Soubor: /etc/cups/printers.conf                        

# Printer configuration file for CUPS v1.7.2
# Written by cupsd
# DO NOT EDIT THIS FILE WHEN CUPSD IS RUNNING
<DefaultPrinter HP>
UUID urn:uuid:ad535bfa-1573-3caf-5fe1-2bbcc35c7d92
Info HP
Location 192.168.0.10
MakeModel HP LaserJet 1200 pcl3, hpcups 3.15.2
DeviceURI smb://Abby:moje_heslo@192.168.0.10/hp
PPDTimeStamp *
State Idle
StateTime 1462551483
Type 36892
Accepting Yes
Shared Yes
ColorManaged Yes
JobSheets none none
QuotaPeriod 0
PageLimit 0
KLimit 0
OpPolicy default
ErrorPolicy retry-job
</Printer>

Ahojky, jsem zpátky a trochu si sypu popel na hlavu. Abych byla upřímná, teď používám Mint 17.3 s Cinnamonem a musím říct, že Gnome je mnohem lepší, takže bych se ráda vrátila na Fedoru. Ale potřebovala bych fakt rozběhnout tu síťovou tiskárnu, myslíte, že bychom to mohli ještě zkusit?
Abych pravdu řekla, je mi celkem jedno, co a jak mi v PC poběží, důležitý je pro mě vzhled a aby všechno fungovalo a ve Fedoře kromě tiskárny funguje úplně všechno. V Mintu sice funguje tiskárna, ale kolečko myši je obráceně a nejde to globálně změnit, program Natural Scrolling to změní jen někde a mnoho dalších různých problémů, které se mi ani nechce vypisovat. Tak prosím pomóóóc s tiskárnou, ať se můžu vrátit na Fedoru a už u ní zůstat. Předem moc díky.

PS: mám ji teď nainstalovanou jen ve VirtualBoxu, ale jakmile se podaří tiskárnu rozběhnout, půjde na ostro.

A kdyz do Fedory zkopirujes ten konfigurak z Mintu tak to taky nefunguje?

To já nevím, kde ten konfigurák přesně najdu?

No v tom Mintu si ho predpokladam nasla v /etc/cups/printers.conf kdyz je tady okopirovany. Tak pust Fedoru ve virtualu otevri si prohlizec s touto strankou a udelej neco jako

Ctrl+C ze stranky tady z fora
systemctl stop cups
gedit /etc/cups/printers.conf
Ctrl+V (vloz tam to co bylo na Mintu a okopirovala si sem do fora)
Ctrl+S
systemctl start cups

Zkusím to a dám vědět, díky.

edit: zdá se, že to pomohlo, tiskárna mi vytiskla testovací stránku. Proč to nemůže být ve Fedoře jako výchozí možnost? Když v Mintu to jde?

To nevim - podle me se ve Fedore jen spatne vygeneruje ta konfigurace.

Mě to přijde, že to je chyba Gnome, ne konkrétní distribuce, protože v Ubuntu 16.04 Gnome je podobný problém, tiskárnu to najde, vyberu výrobce a ovladač a nakonec to řekne, že tiskárnu nejde přidat. V Kubuntu 16.04 to je bez problémů. Napadá mě zkusit Fedoru KDE, jestli to půjde nebo ne. Asi si půlhodinku vyhradím, ve VirtualBoxu vyzkouším a napíšu, co to udělá.

Takže, zkusila jsem ve VirtualBoxu Fedoru KDE a tiskárna bez problémů funguje, takže chyba je evidentně v Gnome a nikoliv v konkrétní distribuci. Ale musím říct, že Fedora KDE je dost tragická, je napůl anglicky, v Nastavení/Podrobnosti o účtu se celkem dost překvapivě nenastavuje účet, ale KDE Wallet a účet (ikonka, automatické přihlašování a vytvoření nového účtu, které na tomto místě normálně bývá) se nastavit nijak nedá. Musím říct, že je to pro mě docela velké zklamání, každopádně tohle na ostro instalovat nebudu :frowning:

Taková kacířská myšlenka: co takhle si to propojit přes Google Cloud Print? GNOME Online Accounts to podporují, na mašině s Windows stačí jen Chrome a nastavit to.

No pokud by to fungovalo i při výpadku internetu (což se občas stane - máme UPC), tak proč ne :slight_smile: Ono už je poněkud kacířské mít Windows Home Server a k němu připojený Mac a 3x Linux :smiley: Ale když ona ta licence před lety stála méně než 1.000 Kč a nainstalovat a nastavit jsem to zvládla i já :slight_smile:

S tím Google Cloud Print, jak se to dělá? A fungovalo by to i na notebooku, který má Linux Mint 17.3 KDE? Ten je mamky a taky občas tiskne, když u nás náhodou je.

Návod, jak to nastavit na počítači, ke kterému je tiskárna připojená, je tady: https://support.google.com/cloudprint/answer/1686197?rd=1

Pro Linux obecně existuje Cloud Print Connector: https://support.google.com/a/answer/2906017
GNOME už by to mělo podporovat rovnou přes GNOME Online Accounts.

Děkuji, podívám se na to.