Příručka pro FC6

V soucasne dobe povazuji z me strany (http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6obsah|prirucku pro FC6) za dokoncenou. Uprimne receno me nenapada nic, co by mohlo podstatnym zpusobem zvysit jeji informativni hodnotu. Mozna s vyjimkou kapitolky o berylu a compizu - ten planuju pro prirucku o FC7.

Chtel bych se Vas proto zeptat, zda-li mate nejake zlepsovaci navrhy, napady ci temata. Podminky zadani jsou nasledujici:

  1. musi to byt v mych silach - tj. jsem limitovan svym volnym casem a vedomostmi :slight_smile:
  2. nemelo by se to tykat konkretniho hardwaru, ktery nebudu mit s nejvetsi pravdepodobnosti k dispozici, jako jsou napr. konkretni graf.karty, modemu apod.).
  3. melo by se jednat o problematiku, se kterou se bezny uzivatel bezne potka (“specializovane” postupy bude asi lepsi umistit do sekce “uzivatelske navody”

Dale bych se chtel v navaznosti zeptat, jestli souhlasite s nazorem uvedenym (http://forum.fedora.cz/read.php?1,5803|zde), totiz ze prirucka je pro zacatecnika prilis slozita.

Predem diky za zpetnou vazbu,

Macky

dobra praca, kopu som z toho precital

skoda ze je tam dost malo pisane o selinux vedel by si poradit kde najst viac informacii o tejto teme?

Dobre tema - zkusim o tom neco nastudovat a pretavit to v nejaky clanek. Zatim jsem nalezl tento odkaz (http://fedora.redhat.com/docs/selinux-faq-fc5/). Je to pro FC5, ale predpokladam, ze to bude platit i pro FC6.

Macky

no o selinux, to by aj mna zaujimalo …
mozem to byt aj obsirnejsie popisane :slight_smile:

No ja bych mozna jeste pripojil zminku o zprovozneni cestiny v csLaTeXu (napr. v Kile), protoze to muze byt pro nekoho trosku problem a muze se to distribuci od distribuce menit.

Ja jsem to (na radu nekoho ze zdejsiho fora) zprovoznil tak, ze jsem nainstaloval vsechny baliky, ktere mely v nazvu tetex a kile a dokumenty uvozuju nasledujici hlaviskou:

\documentclass[a4paper]{report}
\usepackage[czech]{babel}
\usepackage[utf8]{inputenc}
\usepackage{graphicx}
\begin{document}
žluťoučký kůň úpěl ďábelské ódy. ŽLUŤOUČKÝ KŮŇ ÚPĚL ĎÁBELSKÉ ÓDY.
\end{document}

Ale jinak souhlasim, ze prirucka je velmi prehledna a odpovida na vetsinu problemu beznych uzivatelu. Urcite jedna z nejlepsich, co jsem i u jinych distribuci videl.

Takze o SELinuxu jsem zacal psat v kapitole Bezpecnost - tam take naleznete odkazy na v celku zajimave clanky, ze kterych budu cerpat.

Co se LaTeXu tyce, prihodim neco malo do kapitoly Nekomercni aplikace. Sam LaTeX pouzivam a jeho instalace mi slozita neprisla. Jedine, co me cca 2-3 hodiny zdrzelo bylo zprovozneni ceskych znaku…

Macky

Na zaklade inspirace z wiki ubuntu bych videl jako celkem zajimavou moznost obohatit wiki o nejake ty ikonky, je ten text pak takovy prehlednejsi…

Myslim, ze bysme mohli obsah rozdelit napr. podobnym zpusobem:
http://wiki.ubuntu.cz/Návody

OK - nejsem proti - ale asi budu potrebovat tvoji pomoc covexi…

Macky

V jakem smeru? Ikony neni potreba vytvaret… staci vzit nejake GPL.

OK - mas nejaky konkretni tip na sadu ikon? Nebo pouzit systemove ikony? Prirucku pro FC6 zatim doklepeme tak jak je - budu pouze pracovat na obsahu. Prirucku pro FC7 pak prevleceme do noveho kabatku…

Macky

To bohuzel zatim nemam. Pouzivat systemove ikony by slo, jen to chce mit skutecne nejakou sadu at to neni kazdy pes jina ves. Idealni by asi bylo /usr/share/icons/Bluecurve ale nevim jesli tam bude vhodne seskupeni. Pro FC7 by se pak dalo uzvazovat Echo tema, to sem este ale poradne ani nevidel.

2macky: koukal jsem ze v prirucce je casto cesta k natavenim pres
Aplikace -> Prostredi -> Nastaveni
to ale neni standardni konfigurace Fedory, tam je primo na liste System -> Nastaveni. Neni to zasadni problem ale asi by se melo uvadet to co je po instalaci.

Příručka mi v začátcích pomohla a byla pro mne při prvních krocích v linuxu rozhodně přehlednější než např ubuntu.cz. Jen bych byl býval uvítal :slight_smile: zvláštní kapitolu pro zběhlíky z Windows, která by mohla být po úvodu, aby si člověk udělal představu, co ho čeká za změny (při přechodu na Fedoru/Linux). Stačilo by to stručně či formou odkazů, např. “Po instalaci nebudete mít přístup k vašim NTFS, což si můžete snadno donastavit -> viz kapitola XX…”, “fonty jako Times New Roman nejsou po instalaci Fedory k dispozici, ale lze je doplnit -> viz odkaz…”, upozornění na jinou strukturu adresářů apod. Myslím, že by to mnoha lidem mohlo pomoct.

P.S. Je škoda, že nejdou odkazy v té pdf. Špatně se v tom pak orientuje, nebylo by možné je doplnit, teda pokud je to vůbec technicky možné? Nebo by v obsahu mohly být napsány stránky, kde která kapitola začíná.

Líbila by se mi “poinstalační sekce” kde by byly rychlé odkazy na věci co člověk zprovoznuje na čisté instalaci - kodeky, ntfs, repozitáře,…

Personal Fedora Core 6 Installation Guide
http://www.mjmwired.net/resources/mjm-fedora-fc6.html

2Bevel: Kdybyste to sepsal, bylo by to super… me se to spatne sepisuje, protoze z windows uz radu let neprechazim…:slight_smile: (Napr. ntfs system jsem nikdy nepouzival.)

Casem se pokusim neco stastlit - je to porad dokola - MP3, NTFS, Nvidia/ATi atd. :).

Macky

Mno,
mně by se hodilo něco o Kerberosu/Sambě 4 vs. Active directory :wink:

Jinak dobrá práce…

Myslim, ze to porusuje podminku 1), bod b) :).

Macky