Příručka pro FC6

mno …, ja bych jenom za vsechny uzivatele podekoval obema moderatorum jak za prirucku, tak za rady!!! … inac myslim, ze prirucka je v pohode a neni treba ji nejak specialne modifikovat…, v pripade individualnich problemu mame preci google, ne :)? cabas k.

Jo prirucka je skvela, pokazde kdyz nekdo potrebuje poradit odkazuju automaticky sem, i me mnohokrat pomohla =)

Ale jednu vec zde mnou odkazany clovek nenasel a ja taky ne mozna tu opravdu neni a pro novacka to muze byt problem. Pri instalaci oficialnich grafickych ovladacu nvidia je vyzadovano shozeni celych Xek. A to muze udelat problem kazdemu novackovi, takze by se mozna hodilo kdyby se v prirucce objevil i postup jak shodit Xka aby bylo mozno nainstalovat oficialni nvidia ovladace. Je pravda ze google poradi rychle, ale i tak :wink:

Pokud to tu nekde je tak se omlouvam ja to nenasel.

Kdybyste vedeli kolikrat pomohla me… kdyt mi to tam sepisujem proto abysme to sami mohli zapomenout.:slight_smile:

Co se tyce toho shozeni Xek, nikde to napsane neni, je to skutecne nutne? Co presne tam je potreba pridat za radu? Prepnout od init 3 a zpet do init 5 po instalaci?

jj, dopiste to tam ja som to tiez nevedel :slight_smile:

No ja porad nevim… kdyt ja jesli si dobre vzpominam jsem to dycky proste nainstaloval
yum install kmod-nvidia
a to jde udelat i z Xek. Aby se ten ovladac natahl, tak se pravda musi asi clovek odhlasit, pripadne rebootovat kdyz to jinak neumi, ale porad mi neni jasne, kde je potreba to prepnuti do init 3 a zpet na 5.

napriklad ak chces instalovat ovladac ktory si stiahnes priamo z www.nvidia.com

Ano je to potreba pri instalaci ovladace stahnuteho primo z www.nvidia.com

Podle me novacek pujde automaticky na nvidia.com pro ovladace nez aby pouzival yum. Ale je zas pravda ze kdyz bude tady tak uvidi jak se to da instalovat pres yum. Nevim k cemu jinemu je jeste dobre shazovat Xka ja to nepotreboval, mozna to uzitecne fakt neni, nevim no.

Pokud pude rovnou na nvidia.com a stahne ovladac odtamtud, pak mu prirucka stejne nepomuze protoze ji evidentne necetl. Takze psat to tam je vlastne zbytecne. Krom toho v README k tem ovladacum je to asi napsane, ale to si taky asi moc lidi neprecte.:slight_smile:

Možná by se mohlo přidat i něco o OpenOffice. Existuje sice openoffice.cz, ale i tak by myslím neškodilo pár návodů - např. instalace kontroly pravopisu, automatické vkládání tvrdých mezer mezi předložku a slova, atp.

Přimlouvám se i za nějakého průvodce Přechod z Windows krok za krokem. Klidně bych přispěl svými zkušenostmi (ačkoliv ten přechod ještě zvládnutý nemám, zlobí Flash :frowning: )

Oběma moderátorům děkuji. Za dosavadní příručku i za rady.

Já mám takový návrh, možná mimo mísu, možná se mnou nebudete souhlasit a přijde vám to jako blbost, ale aspoň se nad tím zamyslete. Dík:-)

Momentální struktura je ta, že pro každou verzi je jedna příručka, tj. příručka se s každou novou verzí předělává a doplňuje.

Můj návrh je to otočit, mít jednu příručku a s vydáním nové verze doplnit kapitolu o to co se liší, případně přidat kapitolu novou s poznámkou “tohle platí jenom od verze XY”.

Co se totiž teď děje - vyhledávače naindexují příručku, ve výsledcích se objevuje aktuální verze. Po vydání nové verze si ty dva odkazy konkurují, což může některé lidi mást.

další důvod: používám např. starší verzi, v příručce najdu řešením a rozhodnu se ho doplnit. Moje poznámka se ale do nové berze nedostane, jedině že by někdo pořád procházel i starší verze příručky a hledal změny.

Takže mít např všechno o instalaci ovladče pro grafickou kartu na jednom místě, s popisem pro různé verze (nebo popisem že je to pořád stejný) se mně osobně zdá lepší. Ale jak říkám, je to jenom návrh k zamyšlení.

Coz o to, napad s jednou prirucku neni novy, ale prave to verzovani je problem. Uz tak je problemem prilis mnoho moznosti, jak neco delat a pridavat do textu podminky “if vase-fedora=fc5 then” tak uz se z toho zblazni vsichni. Krom toho neni v nasich silach to udrzovat pro vsechny verze, takze v okamziku kdy vyjde nova Fedora se stara prirucka “zakonzervuje” a nikdo ji uz dal neaktulizuje. V nove verzi se pak muze ale nemusi zmenit spousta veci - mezi FC5 a FC6 je uplne predelana struktura kapitol atd. Takze mit jen jednu verzi se vsemi verzemi je nerealne (krom toho by se nam tam distribuce hromadili a prirucka by bobtnala do neovladatelnych rozmeru). Problem jsou i treba screenshoty ze… dany navrh chapu, ale neznam sktrukturu, ktera by ho prehledne pojala a mozek ktery by byl schopen ji udrzovat.

Co se tyce vyhledavacu, tam me stve spis to, ze prirucka se ve vyhledavacich skoro neobjevuje aspon ne na prednich mistech, takze asi je neco spatne.

Já myslel spíš ty nové informace dopsat do staré příručky než pro každou verzi založit novou… Něco jako přidávat nové podkapitoly.

Příklad: Kapitola hardware (http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6hardware). jestli to chápu tak verze pro FC6 vznikla okopírováním kapitoly z příručky pro FC5 a aktualizací. Já bych navrhoval prostě do tý kapitoly připsat co je jinak, aby se texty nedublovaly.

Ta špatná indexace totiž podle mně souvisí právě s tím že se texty dublují.

Uprimne receno, na to, abych udrzoval vicero prirucek aktualnich, proste nemam cas… Momentalne jsou to dve prirucky, ale za par tydnu by byly tri. Ackoliv se mozna nezda, tak tech dilcich zmen mezi jednotlivymi verzemi je opravdu mnoho… Konec koncu ani prirucka pro FC6 neni staticka vec - porad se tam neco meni. Aktualizovat priruccu pro FC5 tim zpusobem, ze vezmu aktualni prirucku pro FC6 a 6 nahradim 5 by asi moc smysl nedavalo.

Spis nez stara prirucka (podle dotazu z fora 95% uzivatelu pouziva FC6) me trapi prirucka nova. Ja sam mam pocit, ze uz zacinam pomalu pouze oprasovat text a nemam nic noveho, s cim bych mohl prijit. Porad premyslim, jak to zaridit, aby do ni mohli svymi navrhy prispivat ostatni uzivatele. S Covexem mame strach, ze kdyz ji otevreme, tak ji “vandalove” uplne znici… Zakladat kopii, a tu dat ostatnim na hrani, take neni optimalni - vedlo by to pouze ke dvema verzim prirucky. Idealni by mozna bylo pridani linku na konci kazde (pod)kapitoly, kam by mohli uzivatele psat svoje postrehy. Pouze mam strach, ze to nic moc neprineslo. Covexe jsem napr. “donutil”, aby zalozil sekci “Navody uzivatelu” v blahove nadeji, ze tim povzbudime ostatni k tomu, aby napsali jakasi vlastni “how-to”. Zatim mame za ctyri a pul mesice pouze 7 navodu…

Macky

Michal Janda to myslel dobre, a ani by nebylo potreba udrzovat informace aktualni i pro stara distra, problem je, ze prirucka FC6 neni uz jen aktualizaci prirucky FC5, ale ma jinou strukturu atd. Nektere casti jsou sice duplicitni to ano, ale bud jsou preskupeny nebo zmeneny. Udrzovat tak jednu prirucku pro vsechny distribuce, i kdyby se stare informace neaktualizovali, je proste nadlidsky ukol uz jen kuli mnozstvi textu a jeho vetveni.

2macky: podle me uz tam neni potreba nic moc pridavat, jinak se to nebude dat udrzovat. 7 navodu zase neni tak spatny…:slight_smile:

To je asi rozumny pristup. Do prirucky se pokusim nejak zakomponovat to, co bylo navrhovano, a pak bychom ji vice mene obsahove zakonzervovali. Pripadne dalsi postupy, ktere by se vymyklaly definici “pro zacatecniky”, pak muzeme zpracovavat v sekci navody (alespon jich bude o neco vice :)). Tam uz asi castecne spada i pripravovana podkapitola o SELinuxu…

Macky

navod ako na wifinu Intel Wireless Pro (ipw3945), z fancuzskej sa neda vyjst

Prvně děkuji za příručku. Také mi velmi pomohla a pomáhá.
Co se týká přehlednosti, velmi mi sedí osnova použitá u příručky pro FC6.
Nečitelnost pro nováčky je dle mě způsobená spíš tím, že jsou lenošní číst, natož něco hledat.

Osobně bych byl rád, kdyby se v příručce objevilo něco, jako soupis bootovacích parametrů instalátoru. Něco jako je vypsáno tady: http://forum.fedora.cz/read.php?2,4986
Btw. Děkuji kuda

Myslím, že není nic horšího, než když se nováček setká s problémem hned po nabootování a neví si rady. To pak instalační CD končí na dlouhou dobu v šuflíku, né-li v koši.

3lefant napsal(a):

navod ako na wifinu Intel Wireless Pro (ipw3945),
z fancuzskej sa neda vyjst

babel fish si s francustinou hravo poradi :wink:

V příručce jsem nenašel odkaz, který by tam myslím mohl být: http://fedoraproject.org/wiki/Games

No neco malo tam preci jen mame :slight_smile:

http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:fc6nekomercni_aplikace_hry

Macky