Nefunguje

Dostala jsem novz notebook a nainstalovala tam Fedoru 8, ale nejde mi nic, ani kl8vesnice, ani yaktualiyovat, ani royt8hnout na celou obrayovku. Co m8m delat< M8m to yru3it a p5einstalovat<

Yadala jsem, 6e chci 4eskou kl8vesnici, sami vid9te, jak to vzpad8. Cht2la jsem pripojit tiskarnu, takz ne, chtela jsem jenom udelat abz bzl prec celou obrayovku, nejen v levem koutku, takz ne. Navic to pise ye ma 224 aktualiyaci, ale kdz6 kliknu na aktualiyovat, tak to selze. Delaji si tvurci Fedory ze me srandu nebo to fakt mzsli vayne<

Tvurci Fedory si z tebe urcite srandu nedelaji. Ne vsichni maji takove problemy. Popis, prosim, podrobne problemy pri instalaci a aktualizaci. Parametry tveho notebooku. A precti si zdejsi prirucku :slight_smile:

Pri instalaci nebyly problemy zadne. Po instalaci F8 nemuzu roztahnout obrazovku na 1280x9OO, porad je to 1024x768 ale tak, ze je to v levem hornim rohu a zbytek obrazovky je prazdny. Tiskarnu HP F 380 to vubec nevidi, a i kdyz jsem zadala ceskou klavesnici, ta taky nefunguje. Jde o notebook Asus X51L, Pentium T2390, 2GB RAM, X3100, je uplne novy, pred Fedorou tam nebylo nic.

Chtelo by to tu aktualizaci. Napis co vypise “yum update”.

S tim rozlisenim mozna pomuze zmena driveru z “i810” na “intel” v /etc/X11/xorg.conf

No, napise to ze to chce insakacni DVD, a kdyz ho tam dam, tak to hodi cybovou hlaslu. Co s tim mam delat? Kdyz tam dam co to chce, tak to hlasi chybu. Kdyz tam dam cokoliv jineho, tak to hlasi chybu taky.

Já už jsem se na to vykašlala, nainstalovala jsem staroudobrou Mandrivu. Proč doprčit v té Mandrivě funguje všechno, a ve Fedoře nic? A proč zase já jsem ta blbá, podle wiki by tam neměl být problém a melo by to fungovat. No, v Mandrivě ano, ve Fedoře ne. Nechápu proč.

Ani v Mandrive nefunguje vsechno. Podivej se do Mandriva Bugzilly :slight_smile:
Skoda, ze te ty chyby ve Fedore odradily. Myslim, ze vsechno nebo vetsina slo vyresit.

Popis chyby zpusobem “pripojim to a nefunguje to” je k nicemu, stejne tak jako “zvolim klavesnici a nefunguje to”. Zpusobu jak zvolit jinou klavesnici je nekolik a jak mi mame vedet, ktery zrovna u tebe nefunguje…

Krom toho nechapu, proc ne ulttranovy notebook instalujes starou Fedoru. No nic… hlavne ze se to nejak vyresilo.

Jo, Mandriva 2008.1 funguje skvěle, šlape to jak švýcarské hodinky. Jenom takovou poznámku: Fedora 8 přece není stará, a instalovala jsem ji proto, že mám radši KDE než Gnome a to KDE4 co je ve Fedoře 9 moc funkční není.
Myslím, že ta poslední MDV mi funguje prostě proto, že má novější jádro než F8, ale myslela jsem, že to se spraví aktualizací, jenže ta selhala.

Asi mě ukamenujete… Po problémech jsem se vrátila zpátky, oželela jsem KDE a nainstalovala F9 (zvlášť zkušenost s jistým nejmenovanovaným Jihoafrickým distrem byla fakt skličující - mít to jako své první Linuxové distro stala bych se asi rytířkou řádu MalýchMěkkých). Proč proboha, když už trváte na tom, že vma, mp3, ra, wmw odmítáte přehrát hned po instalaci nenapíšete návod jak jedním klikem to zprovoznit? V tom jsou i ty opičky lepší než vy… Jinak to ale funguje bezva, jediné distro co zprovoznilo i wifi automaticky, ale ta podpora hudby a videa, to je opravdu ostuda. Proč na stránce Fedory není “klikni sem a máš všechno”, jako to má třeba Mint?

Mimochodem, to je myšleno vážně že mám z Firefoxu ručně vyhodir těch asi 1000 cizích jazykových balíčků, co ani ta jihoafrická distribuce si nenainstaluje, protože špetka rozumu jí zbyla?

Já fakt nevím, ale když si sečtu tyhle drobné (jak pro koho, já beru to, že mi to nechce přehrát .wma a není “one click install” jako zbytečný naschvál) neprofesionální schválnosti, tak se fakt nedivím, že 90% lidí používá widle.
Lucie

Žeby Mandriva 2008.1 nakonec nešlapala jako švýcarské hodinky?

K tomu přehrávání WMA,MP3,RA,WMV: každý kdo alespoň trochu běhá kolem linuxu ví, že tímhle je RedHat a Fedora pověstná. Filozofií těchto distribucí je neporušovat licence a patenty proto si tyto formáty ve výchozím nastavení nepřehrajete a taky nečekejte, že vám na stránkách napíší, jak máte docílit opaku. Tak to prostě je a je zbytečné se nad tím zamýšlet.

Mimochodem se zkuste podívat zde do Příručky do kapitoly Doplňkové nekomerční aplikace / Multimédia / Instalace multimediálních kodeků, pokud vám to nestačí, google vám jistě pomůže.

Pokud jste zvyklá na “one click install” doporučuju zůstat u Windows, tam si v licencích platíte i za to, že má uživatel všechno pod nosem, většinou hlavně to co nechce. Linux si holt musíte vypiplat a to nikdo neudělá za vás.

No nevím zrovna na těchto stránkách je v příručce vše popsané. Není to sice na jeden klik , ale to ve woknech taky. A pokud si vzpomínám bylo do woken potřeba také doinstalovat plno kodeků. A KDE nemusíte oželet stačí ho doinstalovat.
Nové KDE je už celkem použitelné a v updates-testing už čeká další jeho aktualizace.
:slight_smile: . Jinak včera vyšla nová verze švýcarských hodinek 2009. :slight_smile:

Je alespon ta F9 lepsi nez F8? Ve Fedore je aplikace codeina, ktera, kdyz se pokusis prehrat nepodporovany format, spusti jeho instalaci a multimedialni kodeky si muzes koupit :slight_smile: - vsichni asi ale pouzivame repo livna (trocha prace, ale zdarma). Jeste bych znovu pripomenul, ze Fedora je zdarma a delaji ji prevazne lide zadarmo a ve svem volnem case.

Kalidah: F9 je už tak zhruba od juna (cervna) velmi pouzitelna, takze takuto otazku by som nedaval :slight_smile: F9 bola tak trosku revolucia (ako 5-ka), ale F10 uz bude zasa len evoluciou, takze to bude super, kludne, maximalne tyzden-dva po release vhodne na prechod z 9-ky :slight_smile:

Nakonec ne. Ona původně šlapala jako švýcarské hodinky, pak ale přišla nějaká automatická aktualizace, a ta to celé rozhodila, najednou se přestal připojovat externí disk (to je pro mě moc důležité) a vyplivla wifi. Fedora je z toho co jsem zkusila jediné distro, co si tu wifi připojí automaticky aniž bych se musela patlat s opičárnama typu madwifi + ovladače ze stránky Atherosu.

Ano, F9 se zatím zdá že funguje všechno, kromě těch médií. F8 asi fakt byla na tento ntb stará.

to reggae:
“one click install” není jen u widlí, má to třeba i Mint. Windows nechci jednoduše proto, že Linux funguje líp, ale občas mám pocit, že se dřív zblázním než to přinutím fungovat.

No, tak přes livnu už mi to většinu věcí přehrává. Vygooglila jsem, že bych potřebovala ještě nějaký win32kodek, ten tam ale není. Taky jsem vygooglila, že mp3 není v ČR chráněné žádným patentem ani licencí, takže musím trvat na tom, že když to nefunguje hned tak to je naschvál.
Jinak to je hezké že vydali nové švýcarské hodinky, já ale bych byla radši kdyby mi to všechno fungovalo, nemám to na hraní a přeinstalovávání pořád…

Pokud navstivis stranky Fedory, tak zjistis, ze je to skutecne naschval a jinak to nebude. Fedora neni jen pro CR ale pro cely svet a nekde ty patenty plati. Radeji napis, co konkretne ti nefunguje a v jakem programu. Pokud vim, win32kodeky pouziva pouze mplayer pro nejake bizardni formaty.