Mikroskop = webkamera?

Zdar,
už delší čas mám v úmyslu obstarat nějaký levný mikroskop (brejle mi pomalu přestávají stačit :smile: ) Něco takovéhleho:


nebo tady
https://aukro.cz/okularova-mikroskop-usb-kamera-hd-2-0-mpi-6958268059
Vyhledávání pomocí klíčových slov ( USB mikroskop - popř. microscope - Linux) obvykle nic přesvědčivého neposkytne. Dotazy na e-shopy taky ne (Aukro apod. - nulová odezva) a jít metodou pokus-omyl a pokoušet se vracet pod Linuxem nefunkční výrobek by znamenalo patrně hromadění widlows-only kousků (o vracení za moře ani nemluvě). Nicméně třeba YB video https://www.youtube.com/watch?v=xxUPCV3gbqw mi naťuklo naději tím, že takový model je vlastně jen webkamera. O variantě (vy)zkoušení někde v kamenném obchodě - ani nepomyslet. Byl bych za mimozemšťana.
Dá se tedy předpokládat, že existuje nějaký obecnější předpoklad linuxové použitelnosti (co já vím - použitá střívka webkamery mikroskopu)? Anebo naopak - bude spíš menšina takových výrobků, které pod naším oblíbeným dospělým operačním systémem nerozchodím? Když už je u výrobku náhodou zmíněn i Android, je jasné, že to bude chodit pod Linuxem nativně? OT: však víte, my geronti s angličtinou bojujeme i s googlepřekladačem :wink:
Dík

Co jsem se tak díval, tak podpora Linuxu byla psaná u mikroskopů značky Levenhuk. Otázka je, co si pod tím představit, jestli ten ovladač je třeba natvrdo pro nějakou verzi starého Ubuntu nebo RHELu, nebo to má ovladač v mainline kernelu a bude to fungovat automaticky všude.

Jinak ano, jako webkamera se to může chovat. Obraz jako obraz, i když to je něco 200x zvětšeného pod mikroskopem.

Už je to ale dost specifický hardware (popravdě to je poprvé za 15 let na Linuxu, co čtu, že se ptá někdo po mikroskopu, který funguje na Linuxu :grinning:), takže si nejsem jistý, jestli se ozve někdo s reálnými zkušenostmi. Asi to bude potřeba vyzkoušet. Kdyby se ti podařilo sehnat takový, který ve Fedoře projede, budeme rádi, když to přidáš do sekce, kde píšeme zkušenosti s hardwarem.

To si piš, milý Jiří, milerád! Byť to nebude hned tak, železo nejdřím musím téměř všecko upgradovat, viz Lenovo IdeaPad C340-14Api. Včetně ústředny EZS, řádí tu nepolapitelní kradláci.
Ale pozor, někdy před třemi lety jsem viděl jeden, Bresser se tuším jmenoval, USB, takový ten klasický alá školní (tedy ne tyhle moderní webkamerky, u nichž se zvětšení pro sichr ani neuvádí a můžou být jak mikroskop tak hvězdářský dalekohled, což mluví samo za sebe…), v LIDLu. Gůglil jsem, normálně byl ke koupi asi za 3k (a možná i víc), v lídlovská cena byla 1,7k! Než jsem zjistil, zda le Linux-friendly, byla sleva i mikroskop fuč.

Pouzivam nahlavni lupu levenhuk zeno vizor h2 https://www.levenhuk.cz/seznam-produktu/led-lupa-levenhuk-zeno-vizor-h2/ na tistaky a soucastky a podpora v linuxu je 100% :slight_smile: Pak pouzivam digitalni fotak s kvalitnim makro zoomem, kdyz potrebuju obrazek, podpora taky 100% :slight_smile: …zelezi co od toho chce.

Omlouvám se za následující OT:
Milý Adame, už Tě nějaký linuxák kousnul? To je totiž nový virus. konec OT
Inu, občas se třeba ve skleníku vyskytuje nějaká žoužel (houba či co) a okurky hadovky uschnou - je v tom docela dost peněz. Totéž papriky, ty zas nějakými breberkami.
Zvětšení 8x je dost málo. Nechci sice pozorovat živé viry (vtip; na to je machr Eric Betzig: https://www.nobelprize.org/prizes/chemistry/2014/summary/ ), ale zvětšení třeba okolo 500x a samozřejmě tak, aby se dalo video zpod mikroskopu uložit.
Vzbudit v dětech trochu zájmu, to je taky cíl.
Tak zhruba to od toho chci.

Mysils ze mikroskop za 1500,- z aukra bude mit optiku na 500x zvetseni a kameru se slusnym rozlisenim bez priserne JPG komprese…? ja nevim, to je asi dotaz na nejake jine forum, ale asi bych to resil driv nez podporu v Linuxu, protoze to mi prijde jako vetsi problem.

https://www.lidl-shop.cz/BRESSER-Mikroskop-se-sadou-na-pokusy/p100271687?utm_source=criteo&utm_medium=retargeting&utm_campaign=Mikroskopy%20a%20lupy&utm_term=BRESSER%20Mikroskop%20se%20sadou%20na%20pokusy&utm_content=159961

Akorát že teď už nemá ani čip, jako měl ten kdysi, co jsem o něm psal dříve, teď má držák na telefon (obsluha narafičí kamerku telefonu před objektiv a je to!). To je něco jako hudební CD nahrávka DAA :joy: