Jakou zvukovou kartu?

zjednodušení příspěvku:

Prosím, jak nastavit zvukovou kartu Realtek 892 aby fungovala v režimu 5.1 s analogovými reproduktory 5.1 - jsou připojené třemi jack konektory.

Děkuji

PS: pokud to nejde, napište to rovnou prosím, ať neztrácíme čas ani můj ani kohokoliv jiného. Ale nevěřím tomu, že by to nešlo, ve virtualizaci mi režim 5.1 normálně funguje tak jak má. Děkuji.

Já mám externí zvukovku Creative Sound Blaster X-Fi Surround HD už asi tři roky a ve Fedoře funguje bez problémů.

.

No problem je v tom 5.1 - v linuxe prakticky nefunguje. Mne osobne sa to raz podarilo rozbehat a od istych cias to nefunguje. 7.1 je uz uplna utopia.
Celkovo netreba ratat, ze linuxovy subsystem je na urovni windowsackeho - hraje to sice, ale to je tak vsetko. Problemom je ALSA/PA a nasledne drivery.
Ja som to nakoniec vzdal a kedze chcem mat 5.1 a pripadne 7.1 funkcne , tak som prestal pouizvat Linux na desktope a vratil sa do Win - tam to proste funguje, zapnem, hraje to, viem ovladat kanaly, zmiesavanie, viem nastavit ekvalizer - pripadne efekty, DTS atd …

Mam doma dva stroje - Intel® NUC Kit NUC7i5BNK - tam je zvukovka ktora zvlada 7.1 kanalovy zvuk - na linuxe ledva 2.0 , zasumene, tiche.
a na druhom desktope mam tu co Ty - tu sa mi nepdoarilo ani rozbehat v Linuxe - takze sme dvaja :slight_smile:

Z mojje osobnej skoro viac ako 10 rocnej skusenosti - Linux na desktope je vsetko mozne, len nie stabilne. Takze ocakavat stabilitu ako maju wokna je nemiestne uz na zaklade toho, ze Linux na desktope je prakticky mrtva zalezitost a rozsah driverov je prakticky miziva. Kernel sa meni ako na beziacom pase, desktop environment detto. Vsetko dokolecka sa rozbija hura stylom (hlavne ze je to agilne) a to co fungovalo, s novou verziou prestane fungovat, a to co nefungovalo stale nefunguje. Vsak uz len rozbehanie Optimusu, pripadne FreeSync, alebo DisplayLink je nemozne. A tie technologie niesu nove, len na linux na desktope seru vsetci vyrobcovia, lebo im to nedava businessovy zmysel a GPL k tomu este dava klinec do rakvy.

Ked mozem dat radu, urob si cistu instalaciou posledneho zostavenia win 1803, aplikuj najnovsie ovladace a pojde to. Mam tu istu kartu co Ty a win 1803 a nic mi nemrzne - takze radim reinstall. Zivot je prilis kratky a ja som uz davno dospel do stadia, ze nestoji to za to sa pokusat ohnut linux na desktop, lebo to nedava zmysel

No, tak moje zvukovka je jenom stereo. Mám ji na přehrávání hudby, takže 5.1 jsem nechtěl.

.

no tazko radit ci zaberie, za vyskusanie nic nedas :slight_smile:
predtym si urob zalohu Linuxu, aby si pripadne mohla sa vratit s5 k funkcnemu kompu.
Najprv pouzi tie ovladace, ktore tI windows ponukne a nainstaluje cez WU a uvidis. Ak to nezaberie, tak pouzi potom tie zo stranok vyrobcu HW. Otazne je aku mas reviziu hw tej zvukovky, lebo raz som riesil problem so supportom SB a pytali sa ma na nejake identifikatory, aby vedeli zistit hw reviziu -vraj je ich v obehu niekolko a nie vsetky funguju od v 1709.

Ja som zatial robil len upgrade, ale u wokien (tak ako u inych systemov) je to cista loteria HW vs ovladace vs aktualna verzia OS. Takze vyskusaj a uvidis.

.

No ako to zistis ? jednudcho - nebude bud vobec hrat, alebo to bude viditelne blbnut - zamzrzat ad-hoc.
To co sa udialo Tebe, moze suvisiet s updatom na 1803 - asi sa nieco potentovalo - ja som takto dopadol pri update s SBckom na v 1709 - sem tam mi to zamrzalo.

Ak to hraje a funguje normalne, nezaoberal by som sa tym dalej a uzival si, ze vsetko je ok :slight_smile:

Ps.: len som nepochopil, ci sa Ti to podarilo rozbehat na Fedore, alebo uz si prehodila wokna …

.

Na zalohovanie pouzivam clonezilla. Super oss tool, stiahnes iso, das na usb a fungujes :slight_smile:

Podla toho co si pisala - mas 2 moznosti :

  1. komplet reinstalacia wokien s formatovanim disku - pozor aby si nepreisla o Linux (dost zdlhave na zistenie ci je/nie je problem v upgrade)

  2. nepouzivat danu SB kartu v kompe a pouzivat nejaku realtek kartu - ja mam napr. v NUCu nejaku RLT, ktora kupodivu s novym kernelom funguje (takze asi vyskusam F28 - aktualne mam stale 26) a skusat dalej linux ak ho chces nadalej pouzivat.

.

Nechapem co stale riesis. ? Namiesto toho nasho ping-pongovania si to uz mohla mat 3x nainstalvoane a aj overene vratane Linuxu a wokien :slight_smile:
Odzalohuj wokna, SB kartu vyber von z kompu a nainstaluj Linux. Co som pozeral tak tvoja realtek karta ma podporu v linuxe. Ja mam v NUCu ALC283 a skusal som vcera na F28 a hraje vyborne, co je velke plus pre mna - dokonca aj 5.1 :smiley:

Treba si vsak uvedomit, ze bez HW reciever-a. standardnej 5.1 aparatury + 5.1 zdroja (BR disky idealne) nikdy nedostanes z kompu 5.1. Vsetko co robia tie zvukovky je zmiesavanie a SW uprava pomocou Dolby filtrov. Sice funguje to na hovno, ale vacsina ludi nema sancu zistit, ze nema realne 5.1 ale sw upraveny 2.1 zvuk premosteny cez rozne pluginy a filtre.

Takze ak chces pouzivat Linux, nainstaluj a uvidis

Medzi nami ta SB karta tiez nie je ziaden zazrak a s 5.1 zvukom ma len spolocne to, ze je to margetingovy blaf …

.

Este nakoniec- to co Ty si predstavujes nie je 5:1 ani nahodou, je to ciste 2:1 pustane do vsetkych kanalov. Kukal som specifikaciu tej karty, je to cisty low cost, analogovy prevodnik voci SPDIF a digialny output je tiez robeny len pustanim analogoveho signalu na vystup … To ze Ti to hra na 5 reprakov neznamen v ziadnom pripade 5:1. Ja ju mam len preto, lebo nic ine nebolo na bazari, ale olutoval som to - je to srot karta a akykolvek modreny realtek je lepsi.

Ok, takze zhrniem ten tvoj elaborat - chces pomoct, ale tak, aby to idealne niekto za teba urobil a pripadne Ti garantoval, ze to bude behat ako si Ty predstavujes.

Zabudas, ze toto nie je plateny support, takze namahu a hlavnu cats prace musis robit Ty. My Ti mozeme pomoct s konkretnym problemom a nie s diagnostikou co a preco nefunguje, lebo nikto z nas to za teba neurobi a nesedi pri tvojom kompe.

Ak sa Ti do toho nechce, pozvi si nejakeho skuseneho ITckara.

Nehnevaj sa na mna, ale len obkecavas a skutek utek. Rady si tu uz dostala viac ako dost, ak sa Ti nepozdavaju, mozes napisat na SB support (poslu Ta slusne do haja), alebo MS support, ktory to bude riesit stylom niesi korporat, smola …

Za mna koncim, nema to zmysel na tom palit cas.

upravený příspěvek pro zjednodušení dotazu:

Jakým způsobem mám nastavit zvukovou kartu Realtek 892 integrovanou na základní desce tak, aby fungovala v režimu 5.1 s analogovými reproduktory 5.1, které jsou připojeny třemi jacky? Děkuji.

Kdyz pustis pavucontrol tak na zalozce “configuration” mas u te karty 5.1 nebo ne?

Nemám, je tam Analogové duplexní stereo (vybrané), Analogové stereo output, Analogové stereo input a Vypnuto. A o to mi právě jde, jak to nastavit jako 5.1. Samozřejmě jako stereo to hraje, o tom žádná, ale bohužel to nehraje jako 5.1…

Jinak mám i upravený /etc/pulse/daemon.conf na 5.1, ale přesto to nefunguje jak by mělo.

edit: s pomocí tohoto - http://drona.csa.iisc.ernet.in/~uday/surround-pulse.shtml - návodu a konkrétně příkazem alsamixer -c 0 a tam nastavením na 6ch se mi to konečně podařilo rozběhnout a 5.1 zvuk (ať už skutečný nebo domnělý, hraje však ze všech reproduktorů tak jak má :slight_smile: ) konečně funguje a filmy s prostorovým zvukem konečně hrají tak jak mají.

Bylo by možné na tohle vytvořit nějaký návod, podle kterého si to dokáže jednoduše nastavit naprosto každý, kdo by řešil tento problém?

Ještě tak kdyby se povedlo rozběhnout ten Sound Blaster Z, protože hraje asi tak milionkrát lépe než Realtek, ale to se asi fakt nepodaří i přesto, že o něm systém ví a identifikuje ho jako Creative. Je dost hloupé mít v PC výbornou zvukovou kartu a mít ji jen pro hry ve Windows a v Linuxu používat integrované šumítko… Ale aspoň že konečně funguje normální prostorový zvuk a můžu si normálně pouštět filmy, aleluja :slight_smile:

edit: hmmm, tak po restartu je zpátky stereo, proč si to nemůže to nastavení zapamatovat? Vždyť to funguje, ať si to pamatuje… :frowning:

Tak co, víte někdo co s tím? Jak to donutit aby si to pamatovalo nastavení aby se to po restartu nemuselo zase nastavovat?