Jakou zvukovou kartu?

V tom postupu mají napsaný init skript, který to po spuštění systému nastavuje. Je to 10 let starý návod, init už tady nemáme, ale máme místo něj systemd. Můžeš si to uložit jako .sh skript a potom si napsat jednoduchý unit file, kterým ten skript v závěřečné fázi bootu spustíš a zvukovku nastavíš.

Děkuji, ale obávám se, že jsem rozuměla až po “místo něj” a dál nemám nejmenší tušení o čem mluvíš :frowning: Natož napsat nějaký skript :frowning: Mohl bys to pro mě udělat prosím?

Znáš ten o rybě a chytání ryb? Tak jenom napovím. Ten skript by měl podle všeho vypadat takto:

#!/bin/bash
amixer -c 0 -q set Master 100% unmute  
amixer -c 0 -q set PCM 40% unmute  
amixer -c 0 -q set Surround 100% unmute  
amixer -c 0 -q set Center 81% unmute  
amixer -c 0 -q set LFE 100% unmute  
amixer -c 0 -q set "Surround Jack Mode" "Shared"  
amixer -c 0 -q set "Mic select" "Mic2"   
amixer -c 0 -q set "Mic" 65% unmute  
amixer -c 0 -q set "Channel mode" "6ch"   
amixer -c 0 -q set "Center/LFE Down mix" mute   
amixer -c 0 -q set "Duplicate Front" mute

Unit file nějak takto:

[Unit]
Description=Set up 5.1 sound

[Service]
Type=oneshot
ExecStart=/cesta ke skriptu

[Install]
WantedBy=default.target

Kompletní návod třeba tady a tady.

Ano, znám, je to stará čínská moudrost. Jenže je rozdíl mezi použitím rybářského prutu, který dokáže zvládnout každý i bez školení a jakýchsi podivných znaků u nichž nevím co znamenají a co kam patří a nikdy dřív jsem se s ničím takovým nesetkala (a pevně doufám, že už ani nesetkám, nastavení zvuku se samozřejmě nastavuje v klikacím GUI a jen si vyberu co vlastně chci použít. Doufám, že Linux se to brzy naučí, ideálně hned :slight_smile: Kolik lidí je ochotno provádět takový šamanismus na počítači, který slouží k práci a zábavě a opravdu není zábava nastavování HW :slight_smile: ).
Každopádně děkuji, pokusím se podle návodu s tím něco udělat a snad to nerozbiju a bude to fungovat. A hlavně doufám, že to bude fungovat dokud bude fungovat ten PC :slight_smile:

Tak to zatím nevyzkouším, včera jsem vypnula funkční Linux a dnes mi nenaběhl. Po tvrdém resetu tedy nakonec naběhl, ale nefungovala síť a nepovedlo se mi to zprovoznit. Tak holt až bude trochu času a chuti zkusím čistou instalaci a snad se to povede i se zvukem. Ale teď na to nemám čas, děláme rekonstrukci bytu a to má větší prioritu.

Málokdo, ale zase málokdo si na počítači rozchází prostorový zvuk. Já spravuji počítače s Fedorou docela dost lidem v rodině a mezi známými a takové věci oni neřeší. Moje pomoc spočívá v tom, že jim to nainstaluji, nastavím a jednou za půl roku upgraduju, pokud to nezvládnou sami, což někteří už zvládnou.
Co se týče zvuku, tak jim stačí integrovaná karta se stereo a to, že to po připojení sluchátek přepne do jacku. Případně, že fungují bluetooth sluchátka.

Mám ve svém blízkém okolí cca 50 lidí s počítači. 9 jich má AV receiver s 5.1 nebo 7.1 napojený k PC přes HDMI a z něj video do TV 1080 nebo 4K. Jestli dobře počítám, dalších 17 má klasické 5.1 repro typu Logitech, Genius atd, prostě levné do 5.000 Kč. Jeden má 5.1 repro Logitech za 8.000 Kč. Čtyři mají obyčejné stereo a na hry a filmy mají 5.1 sluchátka. 6 používá Apple a čtyři z nich mají Home Pod. A ten zbytek má obyčejné stereo, tam už většina má taková ty chrchlátka za pár korun, ale je tam i týpek co má AV receiver s bednama asi za 50.000 Kč. Takže říct globálně že málokdo používá prostorový zvuk je dost alibistické. Jestli tím chceš omluvit neschopnost Linuxu to jednoduše nastavit, budiž, ale obávám se, že omluva to není, protože ve Windows a v macOS to prostě jen stačí nastavit v GUI jedním přepínačem. Mám na svém PC nainstalovaný i Hackintosh, momentálně High Sierra 10.13.4. Sound Blaster Z tam tedy také nefunguje, ale Realtek 892 stačilo přepnout v Nastavení/Zvuk na analogový 5.1 výstup a samozřejmě to naprosto bez problémů funguje (tedy, abych byla objektivní, nainstalovat tu zvukovku mi zabralo dva dny řešení na fóru, protože potřebuje dodat vlastní kext, ale poradili mi tam a ono to není zase tak těžké, prostě se jen udělají dvě věci v MultiBeast a jedna věc v terminálu a je hotovo, funguje to).

A já nechápu jednu věc. Linux evidentně prostorový zvuk umí a umí i nastavit různou hlasitost pro jednotlivé kanály, umí ekvalizér a další věci co umí i ostatní operační systémy. Proč tedy není možné to normálně nastavit v Nastavení, kde se nastavuje zvuk? Copak je to takový velký problém tam dát klikátko, které ať si na pozadí dělá co chce, aťi si tam klidně zkompiluje ovladače i s ovládacím softwarem nebo vytvoří milion skriptů, to mě jakožto uživatelku absolutně nezajímá, důležitý je výsledek. A toho je možné dosáhnout, proč to nejde jednoduše? Proč i ten macOS, který není na obyčejná PC dělaný a musí se hackovat zavaděč a vytvářet speciální instalační flashdisk a v podstatě kolem toho provádět rituály voodoo to zvládne na jedno kliknutí?
Vy nechcete aby Linux používali obyčejní lidé? Aby měli na výběr? Teď mají na výběr mezi Windows a macOS a většinou volí Windows, protože nejlevnější Mac stojí cca 16.000 Kč a to se spoustě lidí zdá hrozně drahé. Kdyby měli možnost si zvolit i Linux a mohli ho bez omezení používat, opravdu by měly Windows tak velký podíl? No, je to na vás, na vývojářích a linuxové komunitě jestli bude Linux normálně použitelný operační systém pro všechny nebo zůstane na úrovní Tamagochi.

Já se nechci dohadovat, jestli to je běžné nebo ne. Ano, úplně raritní požadavek to taky není, ale nepamatuji se za ty roky, co se v komunitě pohybuju, že by to tu někdo jiný řešil.

Samozřejmě by to šlo udělat jednoduše. Hromada hardwaru v Linuxu prostě funguje bez jakéhokoliv nastavování, ale někdo tu práci musí udělat a k tomu potřebuje motivaci.

Může to být firma jako Red Hat, pokud je to požadavek od našim zákazníků nebo cítíme velkou poptávku mezi uživateli Fedory. Proto má Fedora/RHEL výbornou podporu Wacom tabletů. Máme totiž zákazníky, kteří to vyžadují.

Může to být někdo z komunity, kdo to potřebuje pro sebe nebo své okolí, aby mu to fungovalo.

A může to být i samotný výrobce hardwaru, aby zajistil, že jeho výrobky budou s Linuxem perfektně fungovat.

V tomto případě se nikdo s motivací nenašel. A nemá to nic společného s vyspělostí systému. U Windows to je tak, že Microsoft taky implementuje jenom to, co vyžadují jeho zákazníci. Že by to udělal někdo z komunity tam na rozdíl od Linuxu není ani možné a pak zbývá jen výrobce, který má popravdě u Windows výrazně vyšší motivaci tu podporu udělat, protože Windows představují na desktopu >80 % trhu.

Výrobců, kteří solidně podporují Linux, je méně. Nabídka není úplně malá, ale rozhodně je víc omezující než u Windows a pokud nechce mít člověk problémy s hardwarem, tak prostě musí kupovat hardware podle podpory Linuxu. Dokud nebude mít Linux tržní podíl v řádu desítek procent, tak prostě taktika “koupím cokoliv a ono to pojede” nebude fungovat, protože to nebude v zájmu všech výrobců tu podporu dělat.

Já tě chápu. Ale je tu jeden problém. Výrobci nemají motivaci něco dělat, protože to skoro nikdo nepoužívá. Skoro nikdo to nepoužívá, protože spousta naprosto základních věcí nefunguje případně je jejich rozběhnutní natolik složité, že se vyplatí si koupit komerční řešení. Obávám se, že tohle má jen jediné řešení a to, že jako první ustoupí linuxoví vývojáři a prostě začnou dělat systém pro lidi. Není nutné aby to hned umělo všechno co macOS a Windows, důležité je, aby fungovaly naprosto zásadní a běžné věci jako je třeba ono přepnutí na 5.1 výstup, když zvukovka to umí, Linux to umí taky, ale běžný člověk se nebude zabývat nějakým systemd a skripty a dalšími “blbostmi”, když jinde stačí přepnout tlačítko.

Ostantě 5.1 není jediný problém, který řeším a který mi brání používat Linux jako hlavní OS na PC. Další věc je, že počítám čtyři projekty na Boinc. Dva jsou pro CPU, každý má jedno jádro. Dva jsou pro GPU, jeden využívá Intel GPU integrovanou v CPU, druhý využívá Nvidii. Ve Windows stačilo nainstalovat ovladače Intel a tato GPU prostě pro Boinc funguje, i když monitor je logicky zapojený v Nvidii a jako zobrazovadlo se používá jen a pouze Nvidie. V Linuxu to tak jednoduché není. On samozřejmě vidí obě GPU, Nvidii používá jako zobrazovadlo a i pro Boinc, Intel je v seznamu HW vidět, ale Boinc ho nevidí a když jsem přehodila HDMI kabel z Nvidie do Intelu, zůstal černý monitor (ve Windows se to prostě přepne a monitor se zobrazuje z Intelu). Našla jsem řešení, ale ztratila jsem se asi u šestého bodu kdy mi to řeklo nějakou chybu a já jsem to prostě vzdala. Nemám čas řešit takové blbosti, počítač potřebuju používat.

Mimochodem, moje mamka je asi typický příklad běžného uživatele. Měla notebook, nějaký levný šunt od Asusu, ale fungoval. Používá jen e-mail, internet, prohlíží si svoje fotky, spouští si soubory, které jí posílají kamarádky a pouští si filmy a seriály, ať už z externího disku nebo ze síťového úložiště. Nejdříve tam měla Windows 8.1, ale v těch byla totálně ztracená, tak jsem jí dala Fedoru, nevím už jakou verzi. Nastavila jsem jí to a celkem to fungovalo. Jenže byl tu problém. Připojení k síťovému úložišti si nepamatovalo přihlašovací údaje (řešili jsme to tady, opraveno to bylo o dvě verze později, tedy snad) a po každém restartu notebooku bylo potřeba je zadat znova. Hodně otravné, takže jsem jí tam dala Linux Mint. Ten si přihlašovací údaje pamatoval, takže aspoň že tak. Jenže pro změnu to po ní vyžadovalo heslo správce při instalaci aktualizací a dopadlo to nakonec tak, že jsem jí aktualizace zakázala. Další věc, některé soubory co jí posílají kamarádky nešly otevřít. A skončilo to tím, že asi po roce normálního používání se to najednou odmítlo připojit k wifi a po restartu to řeklo nějakou chybu a už se to nerozběhlo. Nová instalace to samozřejmě vyřešila, jenže jsme přistoupili k definitivnímu řešení - dostala MacBook Air. Tam jí funguje všechno, to co používá jsem jí vysvětlila jednou a víckrát nebylo potřeba (na Linuxu se na něco ptala každou chvíli), fotky má na iCloud, macOS jí nijak neobtěžuje, jen jednou za čas jí řekne, že by měla restartovat, protože má aktualizaci systému. Má ho od září a jednou se mě ptala, jak má něco udělat, protože si v Safari něco aktivovala a nevěděla jak se toho zbavit. Já jsem se k ní jednoduše připojila přes zabudovanou vzdálenou plochu, která nepotřebuje zadávání uživatelského jména ani hesla, použije se jen Apple ID a nepotřebuje ani nastavovat nějaké blbosti v routru nebo u sebe a prostě funguje a ukázala jsem jí, co s tím má dělat. A od té doby co má MBA nemá důvod si stěžovat, protože jí všechno funguje, dokonce i ty dříve nefunkční soubory od kamarádek.

Ona opravdu nemá ani znalosti ani chuť řešit různé blbosti proč něco nefunguje. A já, i když bych to s pomocí vyřešit dokázala, na to nemám pro změnu chuť a často ani čas. A takových bude cca 99% uživatelů počítačů (nebo kolik to má dnes Linux zastoupení, pořád je to to jedno procento?). Prostě každý běžný uživatel a často i profík si radši koupí bezproblémový Mac nebo PC s Windows, které prostě fungují. A pár lidí jako jsem já se snaží Linux používat, ale kvůli naprosto triviálním problémům to není možné. A kde je chyba? U výrobců HW? To asi těžko, oni svůj HW velice často v Linuxu podporují, ale ono to není tak jednoduché. Mám tady síťovou tiskárnu, která má ovladače pro Linux přímo od výrobce. Jenže ani po jejich nainstalování tiskárna nefungovala a výrobce mi sdělil, že je to nějaký nestandardní problém a ať se obrátím na dodavatele software. Tak jsem tiskárnu zase odinstalovala a používám ji ve Windows a v macOS (kde navíc instalace ovladačů spočívá v pouhém vyhledání tiskárny přes AirPrint a stáhne a nastaví se to samo).

Pokud chcete aby Linux používali normální lidé, asi pro to budete muset něco udělat. A ne to shazovat na výrobce. Je logické, že výrobci se po těch letech vykašlali na něco, co nikdo nepoužívá. Divím se, že třeba Nvidia se vůbec zatěžuje děláním ovladačů pro své GPU, když neustále někde slyším řev linuxáků, jak je to uzavřené a fuj. Jenže otevřené ovladače nefungují. A opět, běžného uživatele nezajímá, jestli je něco opensource nebo uzavřené a pod jakou je to licencí, běžný uživatel chce fungovat. Takže dokud nebude mít Linux alespoň těch 10%, výrobci se na něj vykašlou. Dokud budou vývojáři Linuxu kašlat na potřeby uživatelů, uživatelé se na něj vykašlou. Cesta je podle mě snadná, udělat jednu distribuci, která bude funkční a ne mít desítky nebo dokonce stovky polotovarů, kde pokaždé nefunguje něco jiného. Vždyť Linux je všude stejný, copak je to takový problém?

Problem je v tom, ze Linux jsou JEN ti lide, kteri ho pouzivaji. Nikdo jiny. Pokud chces podporu neceho co nikoho jineho nezjima, napis ji - to je ta svoboda, keci ze to neumis nebo nemas cas znamenaji jen to, ze mas penize bud nekomu zaplatit, aby to udelal nebo si koupit OS, ktery to umi.

To je dobrý alibismus. To že to nepoužíváš ty neznamená že to nikdo nepoužívá. Navíc nemáš pravdu protože internet je plný dotazů jak rozběhnout 5.1 režim u zvukovky. Je to totiž naprosto standardní běžná věc kterou používá obrovská spousta lidí. V normálním systému stačí jen přepnout tlačítko, v Linuxu je nutné dělat neskutečné psí kusy a stejně to nefunguje. A když jsme u toho placení, ano, klidně bych zaplatila rozumnou částku (třeba i tolik co stojí licence Windows) aby mi někdo nastavil Linux na mém počítači a on fungoval a dělal všechno to co chci. Ale ono to není možné. I by se našli lidé ochotní to za peníze udělat, ale prostě to nejde, Linux spoustu základních věcí neumí, bohužel.

Mimochodem, mamka měla na notebooku asi dva roky Linux, předpokládala jsem, že na její potřeby (maily, internet, přehrávání videí a čtení dokumentů) to bude stačit. Každou chvíli si stěžovala jak jí něco nefunguje, odpojovalo se to od wifi i přesto že bylo nastaveno uložení, každou chvilku to obtěžovalo se zadáním hesla. To jsou věci, které běžní uživatelé neřeší a nikdy řešit nebudou. Nakonec dostala loni na podzim levný MacBook Air a je po problémech. Od té doby si ani jednou nestěžovala že něco nefunguje a prostě ho používá. A když potřebuje s něčím poradit, prostě se k ní připojím přes Sdílení obrazovky, které ani není potřeba nijak nastavovat, stačí Apple ID a prostě to funguje a projde to i přes jakýkoliv router a zkrátka jí to ukážu. Tohle jsem se pokoušela na Linuxu rozběhnout celou dobu co ho používala a nešlo to. Doma jsem se i dokázala připojit ale v momentě kdy byla v jiné síti tak prostě konec, nefungovalo to.

Takže jestli zůstane tento přístup k Linuxu, že nic nefunguje a komunita a vývojáři se ani nesnaží to napravit a v případě dotazu na naprosto běžnou věc odpoví že to nikdo nepoužívá takže to nikoho nezajímá, tak se Linux nikdy nedostane na počítače normálních běžných lidí a zůstane živořit na pokraji zájmu pár lidí co zjevně nemají co na práci že můžou řešit proč to zase nefunguje nebo jsou natolik nenároční, že jim to málo, co Linux umí, stačí.

Ráda bych měla alternativu na PC k Windows, ale je zjevné, že to není možné. Přitom nepochybuju že by to šlo, stačilo by aby se vývojáři soustředili na jednu distribuci, klidně placenou a dotáhli ji k dokonalosti. K čemu je dobré mít stovky distribucí když ani jedna nefunguje? Stačí mít jednu funkční. Ostatně proč je macOS tak jednoduchý že ho zvládne každý i přesto, že je to Linuxu hodně blízké? Protože ho dělají normální lidé pro normální lidi. A svoboda ve skutečnosti je úplně někde jinde než se ty mylně domníváš. Rozhodně není v tom, že si můžu vybrat ze stovky různě nefungujících distribucí. Svoboda je, že si můžu vybrat z různých alternativ. macOS a Windows vůči sobě jsou alternativou, Linux vůči těmto dvěma alternativou není.