Jakou koupit tiskárnu? II vyřešeno ;))

Intenzivně řeším:

  • síťová (LAN, popř. WiFi)
  • laser
  • barevná
  • scanner (multifunkce)
  • set tonerů pod polovinou ceny tiskárny (druhovýroba?) - u některých je to snad i 1:1, což je divné
  • bezproblémový Linux i u scanneru (ústupek jen v případě scanneru; ten by mohl jít i na USB do jedné z mašin, pokud se ale LAN (WiFi) s USB vzájemně nepokoušou)
  • cena někde okolo 5k

Pomýšlel jsem na Canon (nebyla multifunkce, Linux prý OK), Samsung, HP, Xerox (u všech zatím nepotvrzený Linux), ale i tak mám z toho spíš jen čím dál zamotanější šišku.
Předběžně bych si sem zkusil nadhodit Samsung SL-C480W, doufám, že to neschytám :wink:
Mohu poprosit o názory? Nepreferuju jakéhokoli výrobce
Dík předem
Pep
Edit: tak snad ten Samsung bude v pohodě:

Tak jsem jí přitáhl, tedy onu Samsung SL-C480W, maník na supportu HP, https://www8.hp.com/cz/cs/contact-hp/phone-assist.html (HP požral divizi samsunžích tiskáren) říkal, že Linux v životě neviděl, tak jsem ho záhy načapal, protože Android zná :yum:
Změnit téhle multifunkci IP adresu je otázkou klikání na jejím displayi, s prstem v nose. Jako síťovou jí mám přes LAN, přes jsem WiFi jí zatím nezkoušel a ani zbytečně nechci penetrovat svůj prostor dalšími VF vlnami :wink:
Lepší je instalace jejich driveru, hlavně jednodušší, i když přes konsoli; ten je tady (byť chasník z podpory říkal, že to je “neoficiální”. Jen chce právnická pakáž proenterovat EULA. https://support.hp.com/cz-cs/drivers/selfservice/samsung-xpress-sl-c480-color-laser-multifunction-printer-series/16462546/model/16462554?ssfFlag=true&sku=
(Tedy jako root zalézt do adresáře “uld” - tam se vše rozbalí - a dát příkaz ./install.sh). Kromě driveru tiskárny (ony se v seznamu objeví tři, dva se stejným jménem, ale kdoví, zda už není nějaký v jádře - ten první mě ale nefungoval), se nainstaluje i program Simple-scan, což je dostatečný sw pro tak jednoduchý úkol - a hlavně skenování ŠLAPE, a to i po síti! Přesně jak se píše zde:
https://h30434.www3.hp.com/t5/Samsung/Laser-multifunction-C480W-cannot-scan-over-wifi-network/m-p/6846952
Za mě tedy mohu doporučit. Čekal jsem násobně urputnější souboj.

Co se týká tisku přímo z mobilu, tak včerejší text smazán; Instalace SamsungMobilePrint z GooglePlay, v poho, ale je nutné přeskočit “Printer WiFi Setup”, dát “Skip”. Jinak to píše, že se neumí připojit, ať to našinec zkusí příště.
Po zadání Skip se tiskárna v síti objeví na displayi telefonku, vybere se třeba dokument či fotka z galerie, následuje Preview a Print.
Prostě i toto je v pohodě.
Bezproblémová tiskárna, LinuxFriendly.

1 Like

To je celkem fajn, jen s temi tonery a kazetami nevim - ja pouzivam uz roky Samsung_SCX-4500 (je cernobila) a zatimco ovladace jsou bez problemu primo v distribuci, tak s kazdou verzi Fedory resim nejaky problem s CUPSem a sdilenim po siti (protoze to je jen USB lokalni tiskarna) takze opet mas o problem min. Trochu me prekvapuje ze si musel instalovat nejaky driver ze stranek vyrobce, fakt k tomu neni nic v distribuci? (Jinak kdyby vyrobci zustaly u PS/PDF tiskarem a nevymysleli ruzne PCL apod. stacil by jeden driver na vsechny :slight_smile: ).

Co se tyce naplni tak kupuju praskovy toner a uspesne jsem ho nekolikrat dosypaval do kazety, kdyz zacal blbnout valec, koupil jsem celou kazetu “treti” strany a asi uz bych to znovu neudelal. Zpracovani je o poznani horsi, kazeta je hlucnejsi a obcas dela smouhy. U barevne se tak asi koupeni origo kazety nevyhnes.

Buď zdráv!
Jakým klíčem zjistit, zda může být ovladač v distribuci? zkoušel jsem řetězec “s-c48x”, “samsung”, “sl-c480”, nakonec “print” a celý výběr prolez. Nic, co by se dalo použít mi nepřišlo. Navíc má i scanner a - což je známá věc - s ním je kříž.
OT: najednou mi gůgl vyplivl i reklamu na HP, jako kdyby tomu mému Samsungu z prdele vypadla, ale asi o litr dražší. On HP schramstnul tiskárnovou divizi Samsungu => pochopitelné. Otázkou je, zda se shodují i střeva těch dvou a tudíž zda je shodný i ten ovladač.
Mě zkrátka funguje vše, tak doufám, že tonery nedojdou po deseti vytištěných listech a tudíž ještě před Vánočkami

Omlouvám se, zas se to písmo nějak samo od sebe zvětšuje, netuším proč. Grrr!

Tak deset vytištěných stránek to nebylo, ale tak do 300 čb, barevných do třiceti. Nákupem nové tiskárny se holt otevírá zákazníkova peněženka…
Koupil jsem tedy, jako bytostný kolenovrt, nové kazety samozřejmě druhovýrobu. Černý toner, pro který jsem činil objednávku) ale naprosto a opakovaně odmítal fungovat (druhý nový, žlutý, jel v pohodě).

Majitel e-shopu byl tak úžasný, že navrhoval výměnu kus za kus, u dveří jejich obchůdku (koroňáček), nakonec zněla domluva že jí ihned pošle náhradní, bez jakýchkoli plateb, do nejbližší zásilkovny - ještě jí iniciativně vybíral. Pak mu tu vadnou nějak dopravím.
Už jsem měl vadnou kazetu měl zabalenou. Při telefonátu s majitelem e-shopu jsem ale vyměňoval kazety, práznou, jeho plnou a zpět. Pak jsem tu vadnou znova rozbalil - nedalo mi to. Ona totiž ta nová šla nějak blbě dorazit, tak jsem obě podrobil srovnávání vedle sebe na stole, do detailu. Hle - jeden kontakt na boku (a přijde mi, že tam docela teče proud!) je nějak divný - náprava skončila ulomením (na fotce je vidět, leží na papíru), ale funkce obnovena. Jaká nicotnost může potrápit!
Překvapení je, jak málo tisku proběhne na fabrickou náplň. Bývaly doby, kdy tam dávali i přes polovinu náplně! Holt asi skládkovací lobby tlačí už i výrobce tiskáren, aby odpadu bylo co nejvíc :japanese_ogre:

Další věc - máme tiskárnu jako síťovou a i přes opakované odstranění tiskárny a přidání nové, v PC stav náplní ukazuje (PC je do routeru napojené LAN kablíkem, stejně jako jeden NB), ve všech třech NB ukazuje stav jen u původních, fabrických tonerových kazet.
Zase - maličkost, ale “potěší”.

Pokud by se mě tedy někdo zeptal, zda tuhle tiskárnu, jako příčetný uživatel, kamarádovi linuxákovi doporučím, byl bych ostýchavý.