Jakou koupit tiskárnu? II vyřešeno ;))

Intenzivně řeším:

• síťová (LAN, popř. WiFi)
  • laser
  • barevná
  • scanner (multifunkce)
  • set tonerů pod polovinou ceny tiskárny (druhovýroba?) - u některých je to snad i 1:1, což je divné
  • bezproblémový Linux i u scanneru (ústupek jen v případě scanneru; ten by mohl jít i na USB do jedné z mašin, pokud se ale LAN (WiFi) s USB vzájemně nepokoušou)
  • cena někde okolo 5k

Pomýšlel jsem na Canon (nebyla multifunkce, Linux prý OK), Samsung, HP, Xerox (u všech zatím nepotvrzený Linux), ale i tak mám z toho spíš jen čím dál zamotanější šišku.
Předběžně bych si sem zkusil nadhodit Samsung SL-C480W, doufám, že to neschytám :wink:
Mohu poprosit o názory? Nepreferuju jakéhokoli výrobce
Dík předem
Pep
Edit: tak snad ten Samsung bude v pohodě:

Tak jsem jí přitáhl, tedy onu Samsung SL-C480W, maník na supportu HP, https://www8.hp.com/cz/cs/contact-hp/phone-assist.html (HP požral divizi samsunžích tiskáren) říkal, že Linux v životě neviděl, tak jsem ho záhy načapal, protože Android zná :yum:
Změnit téhle multifunkci IP adresu je otázkou klikání na jejím displayi, s prstem v nose. Jako síťovou jí mám přes LAN, přes jsem WiFi jí zatím nezkoušel a ani zbytečně nechci penetrovat svůj prostor dalšími VF vlnami :wink:
Lepší je instalace jejich driveru, hlavně jednodušší, i když přes konsoli; ten je tady (byť chasník z podpory říkal, že to je “neoficiální”. Jen chce právnická pakáž proenterovat EULA. https://support.hp.com/cz-cs/drivers/selfservice/samsung-xpress-sl-c480-color-laser-multifunction-printer-series/16462546/model/16462554?ssfFlag=true&sku=
(Tedy jako root zalézt do adresáře “uld” - tam se vše rozbalí - a dát příkaz ./install.sh). Kromě driveru tiskárny (ony se v seznamu objeví tři, dva se stejným jménem, ale kdoví, zda už není nějaký v jádře - ten první mě ale nefungoval), se nainstaluje i program Simple-scan, což je dostatečný sw pro tak jednoduchý úkol - a hlavně skenování ŠLAPE, a to i po síti! Přesně jak se píše zde:
https://h30434.www3.hp.com/t5/Samsung/Laser-multifunction-C480W-cannot-scan-over-wifi-network/m-p/6846952
Za mě tedy mohu doporučit. Čekal jsem násobně urputnější souboj.

Co se týká tisku přímo z mobilu, tak včerejší text smazán; Instalace SamsungMobilePrint z GooglePlay, v poho, ale je nutné přeskočit “Printer WiFi Setup”, dát “Skip”. Jinak to píše, že se neumí připojit, ať to našinec zkusí příště.
Po zadání Skip se tiskárna v síti objeví na displayi telefonku, vybere se třeba dokument či fotka z galerie, následuje Preview a Print.
Prostě i toto je v pohodě.
Bezproblémová tiskárna, LinuxFriendly.

1 Like

To je celkem fajn, jen s temi tonery a kazetami nevim - ja pouzivam uz roky Samsung_SCX-4500 (je cernobila) a zatimco ovladace jsou bez problemu primo v distribuci, tak s kazdou verzi Fedory resim nejaky problem s CUPSem a sdilenim po siti (protoze to je jen USB lokalni tiskarna) takze opet mas o problem min. Trochu me prekvapuje ze si musel instalovat nejaky driver ze stranek vyrobce, fakt k tomu neni nic v distribuci? (Jinak kdyby vyrobci zustaly u PS/PDF tiskarem a nevymysleli ruzne PCL apod. stacil by jeden driver na vsechny :slight_smile: ).

Co se tyce naplni tak kupuju praskovy toner a uspesne jsem ho nekolikrat dosypaval do kazety, kdyz zacal blbnout valec, koupil jsem celou kazetu “treti” strany a asi uz bych to znovu neudelal. Zpracovani je o poznani horsi, kazeta je hlucnejsi a obcas dela smouhy. U barevne se tak asi koupeni origo kazety nevyhnes.

Buď zdráv!
Jakým klíčem zjistit, zda může být ovladač v distribuci? zkoušel jsem řetězec “s-c48x”, “samsung”, “sl-c480”, nakonec “print” a celý výběr prolez. Nic, co by se dalo použít mi nepřišlo. Navíc má i scanner a - což je známá věc - s ním je kříž.
OT: najednou mi gůgl vyplivl i reklamu na HP, jako kdyby tomu mému Samsungu z prdele vypadla, ale asi o litr dražší. On HP schramstnul tiskárnovou divizi Samsungu => pochopitelné. Otázkou je, zda se shodují i střeva těch dvou a tudíž zda je shodný i ten ovladač.
Mě zkrátka funguje vše, tak doufám, že tonery nedojdou po deseti vytištěných listech a tudíž ještě před Vánočkami