I3 wm na minimální instalaci Fedory

Ahoj,
provozuje tu někdo i3wm na “minimální” instalaci Fedory a byl by ochotný se podělit o zkušenosti a poradit?

Zajímalo by mě, jak si takovýto systém “stavíte” a nastavujete právě ve Fedoře.
i3wm mě velice zaujal svou jednoduchostí, praktičností a v neposlední řadě minimální zátěži systému.

Na internetu je hromada návodů a informací, převážně pro distribuci Arch a sem tam něco z ubuntu. Pro fedoru jsem našel tento článek z fedora magazínu

Bohužel ve článku je psáno jenom o instalaci a používání i3wm na základním Fedora Workstation s full GNOME desktopem - což je dobré na vyzkoušení si tohoto wm, nicméně trochu pak upadá myšlenka svižného “desktopu”.

Zajímá mě minimální instalace systému se všemi základními utilitami, avšak bez DE - jenom s i3 wm.

Co potřebuji:
zvuk, input/touchpad/trackpad (thinkpad T420), funkční video… základní funcionalita.

Můj dosavadní postup:
Stáhl jsem si netinstall obraz Fedory a vybral minimální instalaci. K tomuto jsem si našel tady na fóru tento příspěvek v sekci návodů od uživatele
Vain a za tento návod mu dekuji.

Dle instrukcí v návodu jsem po instalaci minimální Fedory nainstaloval tyto baliky:

sudo dnf install @base-x dejavu-sans-mono-fonts

GDM není potřeba, spokojím se zatím se spouštěním prostředí pomocí startx

Našel jsem ještě tento odkaz, kde je popsána minimální instalace pro RedHat-based systémy: http://srobb.net/minimaldesktop.html

Dále jsem nainstaloval i3wm a s ním doporučené
balíky:

sudo dnf install i3 i3status dmenu i3lock xbacklight feh conky

No a po tomto jsem tak trochu ztracený řekněme… co dal?
Pro Arch se napřiklad ještě instaluje balík np-applet pro jednodušší správu wifi připojení apod…
Pokud jsem pochopil správně, tak ekvivalentná balíček pro Fedoru by měl být “nm-tray”.
Používá případně někdo jiné řešení?

Dále by se samozřejmě hodilo mít funkční zvuk a možnost měnit hlasitost pomocí multimediálních tlačítek
co jsou k dispozici u thinkpadu T420, na kterém bych tento setup chtěl provozovat.

Určitě bych měl zmínit, že v tomto nejsem příliš zběhlý.
Za úplného začátečníka bych se nepovažoval ale zároveň ani za zkušeného sys. admina…

Takže jsem zvolil jednoduše:

sudo dnf install pulseaudio pavucontrol

Nejsem si však jistý, jestli je to v tomto případě “vše” a ta správna volba?
Pokud by někdo zkušenější byl ochotný, tak moc rad si nechám poradit.
Se správou zvuku po systémové stránce nemám v Linuxu moc zkušeností.
A moc rád se naučím něčemu novému :slight_smile:

Testoval jsem zvuk náhodným videem na youtube přes prohlížeč firefox a zvuk fungoval.
Pro funkci multimediálních tlačítek je potřeba přidat pár řádků
do ~/.config/i3/config.
Konkrétně pro PulseAudio by to mělo byt toto:

# Pulse Audio controls
bindsym XF86AudioRaiseVolume exec --no-startup-id pactl set-sink-volume 0 +5% #increase sound volume
bindsym XF86AudioLowerVolume exec --no-startup-id pactl set-sink-volume 0 -5% #decrease sound volume
bindsym XF86AudioMute exec --no-startup-id pactl set-sink-mute 0 toggle # mute sound

Nicméně pokud se nepletu toto nebude funkční - nenašel jsem balíček “pactl”, ktery je nutný k tomu, aby to podle výše zmíněných řádků fungovalo.
Existuje pro onen “pactl” alternativa ve Fedoře, kterou bych mohl použít v tomto připádě_

To je nejspíše vše, co bych potřeboval pro funkční system.
Dál už jen nějaké to pohrání si se vzhledem.
Všiml jsem si, že spousta uživatelů i3 ještě používá kompozitor Compton. Je to z čistě estetických důvodů - možnosti nastavit transparentnost oken a některých přechodů/animací.
Používáte jej někdo s i3 na Fedoře také? Případně máte nějake tipy?

Samozřejmě budu moc vděčný za jakékoliv rady a tipy.
Toto by mohlo posloužit do budoucna jako jakési instrukce pro nastavení funkčního i3 wm prostředí na minimální instalaci Fedory, pro méně ostřílené odvážlivce uživatele, kteří by si chtěli toto prostředí vyzkoušet na Fedoře “naplno” a na čisto.

Tak trochu řekněme neoficialni i3 spin Fedory, dalo by se ríct? :slight_smile:

Jsem si vědom toho, že vetšina uživatelů i3 jsou převážně natolik zkušení, že si vše zvládnou nastavit sami a každý systém bude velice individualni.

Nicméně nějaká základní “basic” konfigurace a instalace by jistě pomohla i jiným zájemcům o toto elegantní a nenáčné prostřední.

i3wm sam nepouzivam, nicmene jsem ho nekomu instaloval a nastavoval a v podstate delas vse dobre.
pactl najdes v baliku pulseaudio-utils, nm-applet najdes v network-manager-applet, uprimne nevim co je nm-tray, staci proste v .config pridat tusim exec nm-applet.