FedUp

S novou anacondou nas opustila i moznost provest upgrade z DVD a protoze preupgrade pouzival starou anacondu, opustil nas i ten. Nahrada ma byt fedup. Fakt ale nevim zda ten nazev zvolili dobre, protoze jeho stav cca odpovida memu pocitu z tohoto pokroku. Elegantne se tim vyresili vsechny bugy proti anaconde a preupgrade, ovsem opet nemame zadny graficky nastroj, jak muze provest zacatecnik aktualizaci z F17 na F18 a absolutne netusime kolik novych chyb Zkousel nekdo projit cely ten upgrade proces pres fedup?

https://fedoraproject.org/wiki/FedUp
https://fedoraproject.org/wiki/Common_F18_bugs#Fedora_16_cannot_be_directly_upgraded_to_Fedora_18

BTW Mirek Suchý udělal alternativní nástroj pro upgradování Fedory:

https://plus.google.com/101573512467997333624/posts/Zyxf2jTQ47w

Zatím není oficiální, ale pracuje na tom, aby byl.

Grafický nástroj by AFAIK měl být. A Fedora 18 se nevydá, dokud nebude. Termín je ale šibeniční. Kluci z Fedora QA fedup testují a zatím to vypadá docela spolehlivě.

[Presunul jsem tento prispevek do tematu FedUp, protoze prepokladam mal prijit sem]

Jestli jsem to dobre pochopil jen to jen nastavba nad update pomoci yum. Kazdopadne pokud to bude klikaci tak lepsi nez nic. To GUI k fedupu je taky nekde k mani?

GUI k FedUpu je normálně dostupné v balíčku fedup, ale ještě nefunguje.

fedora-upgrade or Mirka Suchého je jen krátký bashový skript:

A jak to tedy bude, až vyjde nová Fedora 18? Nechci zase komplet přeinstalovávat noťas… Uvítal bych možnost upgrade, jako je v Ubuntu, ale to asi ve Fedoře není možné :frowning:

Pořád je tady možnost upgradovat přes yum, přeinstalace určitě nebude nutná.

Možnost upgradu je v F18 už nyní, akorát je to pořád konzolový nástroj. Vzhledem k počtu úkonů si ale myslím, že to pro trochu pokročilejšího uživatele není problém. To se bavíme o FedUpu. Dál je možný upgrade přes yum nebo přes Mirkův fedora-upgrade (taky postavený na yumu). Takže možnosti tu jsou a nic přeinstalovávat není potřeba. Upgrady dle mých zkušeností fungují obecně lépe ve Fedoře než v Ubuntu. Fedoru už jsem upgradoval cca 4x na třech různých počítačích a všude bez problémů. V Ubuntu jsem většinou skončil u přeinstalace, protože systém po upgradu vždycky fungoval tak nějak divně.

vain napsal(a):

Pořád je tady možnost upgradovat přes yum,
přeinstalace určitě nebude nutná.

Takže až bude oficiální F18, tak stačí v F17 zadat jen “yum upgrade” a je to? A po restartu budu mít novou Fedoru? Radši se ptám, páč u Fedory jsem ještě z jedné verze na vyšší nepřecházel a nyní mám F17 vyladěnou a šlape naprosto spolehlivě.

Postup i s případnými, známými, zákysy je zde https://fedoraproject.org/wiki/Upgrading_Fedora_using_yum

Český návod je tady: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:upgrade
Jediný rozdíl je v tom, že PreUpgrade bude nahrazený nástrojem FedUp, který už nepoužívá Anacondu, ale systemd. Z uživatelského pohledu to ale bude hodně podobné. Nástroj se spustí, stáhne si všechny balíčky potřebné pro upgrade systému a požádá uživatele o restart systému, potom nabootuje do minimalistického režimu, kde proběhne samotný upgrade. Pak člověk zase restartuje a nabootuje do upgradovaného systému.

No jak to tak vidim, tentokrat budu instalace obchazet, protoze bez GUI si nedovedu predstavit jak to nezkuseni uzivatele zvladnou. Nebo holt prejdu kompletne na upgarde pres yum, ktery na “serverovych” strojich pouzivam uz leta a taky s tim nejsou problemy. Jen to budu muset vsechno delat ja, coz me moc netesi. A nebo pockat na to GUI, jenze jak to bude tentokrat? Zase PackageKit vyhodi hlasku ze existuje nova verze systemu a zda chteji aktualizovat?

Zkusil jsem nainstalovat Fedoru 18 Gnome 64 nejde mi Skype,Googlechrome,Chromium jinak ostatní jde dobře i Sea monkey jde to nahrát ,rozbalit ,někam to u těch čtyřech věcí zmizí a návody nějak nefungují buď to hlásí chybu a nebo že schází prográmek na sloučení balíčků.Jinak si myslím že bude lepší jak F17.Nejsem programátor ale běžné věci vždy šly nastavit.17 jsem potřeboval zvuk přes hdmi a nějak přestali reagovat aktualizace.Tato Fedora chce volbu odkud se bude aktualizovat.Díky

Dnes jsem s fedupem skoncil na jednom PC takto:


fedup-cli --network 18
setting up repos...
default-installrepo/metalink                                                     |  32 kB     00:00     
default-installrepo                                                              | 3.7 kB     00:00     
default-installrepo/primary_db                                                   | 2.8 MB     00:01     
rpmfusion-free-updates/18/x86_64                                                 | 3.3 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree-updates/18/x86_64                                              | 3.3 kB     00:00     
updates/18/x86_64/metalink                                                       |  29 kB     00:00     
updates/18/x86_64                                                                | 4.7 kB     00:00     
updates/primary_db                                                               | 6.5 MB     00:02     
getting boot images...
.treeinfo                                                                        | 1.1 kB     00:00     
vmlinuz-fedup                                                                    | 4.6 MB     00:02     
initramfs-fedup.img          
setting up update...
default-installrepo/group                                                        | 859 kB     00:00     
fedora/group                                                                     | 1.9 MB     00:01     
rpmfusion-free/group                                                             |  11 kB     00:00     
rpmfusion-free-updates/group                                                     |  11 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree/group                                                          | 4.6 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree-updates/group                                                  | 4.6 kB     00:00     
updates/group                                                                    | 1.5 MB     00:00     
default-installrepo/filelists_db                                                 | 3.4 MB     00:01     
rpmfusion-free-updates/filelists_db                                              | 186 kB     00:00     
rpmfusion-nonfree-updates/filelists_db                                           |  96 kB     00:00     
updates/filelists_db                                                             | 8.1 MB     00:04     
Traceback (most recent call last):
  File "/bin/fedup-cli", line 330, in <module>
    main(args)
  File "/bin/fedup-cli", line 275, in main
    pkgs = download_packages(f)
  File "/bin/fedup-cli", line 57, in download_packages
    updates = f.build_update_transaction(callback=output.DepsolveCallback(f))
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/fedup/download.py", line 185, in build_update_transaction
    (rv, msgs) = self.buildTransaction(unfinished_transactions_check=False)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/yum/__init__.py", line 1124, in buildTransaction
    (rescode, restring) = self.resolveDeps()
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/yum/depsolve.py", line 897, in resolveDeps
    (checkdep, errormsgs) = self._processConflict(*conflict)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/yum/depsolve.py", line 759, in _processConflict
    self._dscb_procConflict(po, niceformatneed)
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/fedup/callback.py", line 142, in procConflictPo
    self.log.debug('CONFLICT: %s → %s', po, formatted_conflict)

https://ask.fedoraproject.org/question/3519/error-update-from-fedora-17-to-fedora-18-via-fedup

nevim zda tech novinek ohledne instalace a upgradu neni nejak moc najednou.

Skutecne nevim… ale po aktualizaci pomoci fedup jsem po napsani
yum update ziskal


Transaction Summary
========================================================================================================
Install    5 Packages (+45 Dependent packages)
Upgrade  809 Packages

Total download size: 966 M

tzn. ze fedup neaktualizuje na up to date system, ale na “neco”, takze distro-sync po upgradu asi bude skutecne potreba http://fedoraproject.org/wiki/FedUp#Cleaning_Up_Post_Upgrade a budeme to muset pridat i do nasi prirucky. Zustanu tedy radeji u upgradu pomoci yumu.

Tedy takovy chaos v balikach jako po tomto fedupu uz jsem dlouho nevidel. Priciny jsou zrejme dve:

  1. existujici .i686 baliky v x86_64 F17 instalaci
  2. baliky z repozitaru rpmfusion, ktere fedup zrejme neaktualizoval vubec (kuli zmene klicum?)
    vystup yum check tak vypadal opravdu osklive - 211 chyb. :frowning: Bohuze presne priciny uz je zpetne tezko rekonstruovat, kazdopadne z toho bylo hrani s baliky na nekolik hodin.

Přešla mne chuť na upgrade na F18. Paskvil síťového instalátoru mi při čisté instalaci systému do vybraného oddílu nabídl pouze přeformátování na LVM či BTRFS se zničením dat i v samostatném svazku /home. A teď se dočítám o bordelu po upgrade pomocí fedup. To snad vydržím do nového instalátoru ve F19.

Já upgradoval na pracovním kompu a žádný bordel v balících jsem nezaznamenal. Z RPM Fusion tam taky něco mám, ale fakt všechno v pohodě. Upgradoval jsem někdy v půlce prosince. Možná to někdo od tý doby stihnul rozbít :slight_smile:

Já jsem taky upgradoval na dvou počítačích, kde jsem měl RPM Fusion, a bez problémů. Na FedUp si na rozdíl od Anacondy stěžovat nemůžu.

Do f19 jsou navrzene zajimave nove ficury do gui anacondy a novy first boot. Vypada to slibne, hlavne aby ale nejprve doladili na 100% zakladni funkcnost. Jinak fedora spoustu lidi dopredu odradi coz by byla skoda. Jinak s temi baliky jsem dopadl stejne jako covex. Trvalo mi 6 hodin nez jsem to postupne rucne procistil, yum prikazy zadne nefungovaly kvuli konfliktum verzi baliku. To se mi ale stalo po ciste instalaci.