Fedora 18 Nvidia driver

Zdravim, prosim vas na instalaciu nvidia ovladaca mozem pouzit tento navod:
http://www.if-not-true-then-false.com/2012/fedora-17-nvidia-guide/
alebo to bude fungovat len na 17?

Silně doporučuji použít následující návod a nainstalovat ovladače od nVidie z repozitáře RPM Fusion:
http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:hardware#instalace_ovladacu_pro_graficke_karty_nvidia_a_ati

U mě to podle toho návodu fungovalo naprosto bez problémů.

Možná by stálo za úvahu poznamenat, že rpmfusion je třeba instalovat z příkazové řádky.

Není třeba:
http://rpmfusion.org/Configuration
Stáhneš balíček přes prohlížeč a nainstaluješ.
Je možno tak i tak.

Momentalne je to potreba, kvuli bugu v PackageKit. Az vyjde opravena verze (0.8.7), tak zase zacne instalace baliku s neznamym podpisem fungovat. Obdobne je to treba s instalaci opery.

Kalidah má pravdu.

Zdravím,
koupil jsem si notebook Asus K55V s grafikou nVidia GeForce GT 635M, ale nemám ponětí jaký mám požít ovladač. Mohli by mi někdo poradit jaký mám stáhnout a jak ho nainstalovat.
Dík moc.

LionAslan

LionAslan napsal(a):

Zdravím,
koupil jsem si notebook Asus K55V s grafikou
nVidia GeForce GT 635M, ale nemám ponětí jaký
mám požít ovladač. Mohli by mi někdo poradit
jaký mám stáhnout a jak ho nainstalovat.
Dík moc.

LionAslan

Máš dvě možnosti:

  1. používat open source ovladač nouveau, který není potřeba nijak instalovat, protože je přímo v jádře. Pokud už jsi Fedoru na ten počítač nainstaloval, tak už ho asi největší pravděpodobností používáš. Jejich výhodou je to, že fungují automaticky a jsou ve Fedoře otestované. Nevýhodou potom to, že mají nižší výkon (u kancelářské práce to člověk nepozná, u her už potom ano), a zrovna ta dvoje karta ještě nemá plně implementovaný power management, což může způsobovat nižší výdrž na baterku.

  2. nainstalovat si uzavřené ovladače od nVidie. Postupuj podle návodu, na který najdeš odkaz v této diskusi výše. Jednoduše jen přidáš repozitář RPM Fusion, kde jsou kodeky a proprietární věci, a doinstaluješ dva balíčky. Výhodou těchto ovladačů je, že mají vyšší výkon a lepší power management, ale zase nejsou Fedorou oficiálně testované. Nevýhodou je také to, že je člověk musí doinstalovat a že musí být člověk trochu opatrný při upgradech kernelu, protože občas nVidia zareaguje na nový kernel později, než se objeví ve Fedoře, a rozbije se to. V tomto případě musí člověk při bootu zvolit starý kernel a fungovat na něm do té doby, dokud nVidia nevydá ovladač pro nový kernel a dokud se neobjeví v RPM Fusion.

Zkusil jsem to podle návodu na wiki, ale nefunguje mi to. Píše mi to, že zadané soubory jsou nedostupné. Dokonce jsem si stáhl i aktuální verzi ovladačů od nVidie. Ty jsem spustil, ale na konci instalace se mi sekli. Jsem dosti ztracen.

A RPM Fusion máš přidané? Ve standardních repozitářích totiž nejsou a pokud nemáš přidaný repozitář RPM, bude ti to psát, že jsou ty balíčky nedostupné.

Alternativně můžeš použít easyLife, kde si tu instalaci ovladačů můžeš naklikat a RPM Fusion se ti přidá automaticky: http://easylifeproject.org/

Pokud si spustil ovladac stazeny primo od nVidie, tak si nadelal vic skody nez uzitku. Ted uz ti totiz nikdo nerekne v jakem stavu tvuj system je.

Ahoj kluci , to co psal LionAslan …to že ovladače nejsou dostupné , mi to píše taky i při pokusu nainstalit ovladač ati radeonHD 5750/5770 … pokud dle návodu zkusím přidat repozitář rpmfusion tak mi to píše že v počítači je insatována novější verze a ovladače jsou jsou samozřejmě nedostupné , hle terminál

yum -y install kmod-catalyst-PAE xorg-x11-drv-catalyst.i686

Zavedené moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit
adobe-linux-x86_64 | 951 B 00:00
fedora/18/x86_64/metalink | 35 kB 00:00
rpmfusion-free-updates | 3.3 kB 00:00
rpmfusion-nonfree-updates | 3.3 kB 00:00
steam | 3.4 kB 00:00
updates/18/x86_64/metalink | 25 kB 00:00
updates | 4.4 kB 00:00
updates/primary_db | 8.9 MB 00:09
Balíček kmod-catalyst-PAE není dostupný.
Balíček xorg-x11-drv-catalyst.i686 není dostupný.
Chyba: Není co dělat

a v easylife jsem ati catalist nebo catalist neviděl vůbec ani název ani popis - ještě zkusím zovu postup dle wyki a pak na to teď když se snad naistaloval s easylife repozitář rpmfusion snad bude mít vazbu na tu ati :frowning:

stále stejná píseň :frowning:

yum -y install kmod-catalyst-PAE xorg-x11-drv-catalyst.i686

Zavedené moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit
Balíček kmod-catalyst-PAE není dostupný.
Balíček xorg-x11-drv-catalyst.i686 není dostupný.
Chyba: Není co dělat

A proc instalujes PAE verzi? Ty mas 32bitovy OS s vice nez 4GB RAM?

Jak píše covex, snažíš se instalovat věc, která je pro systém, který nemáš (očividně jedeš na 64bitové verzi).

Dyť je v té příručce uvedené:

Pro ostatní:
yum -y install kmod-catalyst xorg-x11-drv-catalyst

A tím ostatním se myslím 32bitová verze bez PAE a 64bitová verze.

ve Wyki bylo že pro HD radeon a 64 bit je toto

radeon - ovladač karet ATI napsaný na základě dokumentace poskytnuté společností ATI resp. AMD a pomocí zpětného inženýrství, otevřený zdrojový kód, součást Fedory, výchozí, ucházející funkcionalita na některých kartách (2D, 3D…)
radeonhd - ovladač karet ATI původně pro řadu karet HD, využívající jiný způsob komunikace s kartou, otevřený zdrojový kód, omezená funkcionalita i podpora karet (2D)
catalyst - oficiální ovladač karet ATI vydávaný přímo ATI resp. AMD, zdrojový kód není dostupný, není součástí Fedory, lze instalovat z repozitáře RPMFusion, téměř veškerá funkcionalita (2D, 3D), většinou již nepodporuje starší karty

Instalace ovladače catalyst

Přečtěte si kapitolu Obecné poznámky.
Přečtěte si kapitolu Přidání repozitáře a přidejte si repozitář RPMFusion a to jak free tak především non-free část.

Poznámka: Ovladač se dříve jmenoval fglrx nyní catalyst.
Poznámka: Pro karty Radeon 9250 a starší není potřeba ovladač catalyst instalovat.

Pro běžnou práci lze používat ovladače, které jsou ve výchozí instalaci Fedory. Od Fedory 11 se jako výchozí instaluje jádro s PAE (podpora velké paměti). Proto je potřeba instalovat odpovídající moduly buď s nebo bez PAE.

Ovladač pro grafické karty ATI nainstalujete pomocí

Pro i686 s PAE
yum -y install kmod-catalyst-PAE xorg-x11-drv-catalyst.i686

Pro ostatní
yum -y install kmod-catalyst xorg-x11-drv-catalyst
asi jsem to nějak blbě pochopil

Ano to tam bylo, a evidentne si to necetl spravne, toto neni sekce pro 64bit ale pro vsechny typy a na zacatku je napsano, ze to co si tam kopiroval je pro i686 nikoli x86_64, nicmene to upravim aby to bylo jasnejsi.

Hobl napsal(a):

ve Wyki bylo že pro HD radeon a 64 bit je toto

Tam není nikde uvedeno, že celý ten návod je pro 64bit. Je to napsané platformě neutrálně a v závěru máš dva příkazy podle toho, který systém máš. První je pro 32bitový PAE, druhý pro všechno ostatní, tedy i pro 64bitový systém.
Poznáš to i z toho příkazu. i686 znamená 32bitový systém a všechny balíčky, které mají tuto koncovku jsou pro 32bitový systém.

Prostě zkus ten příkaz, který píšu v přízpěvku výše.

tak jsem instaloval konečně správný balíček … nastal však jiný problémek a to pokud zapnu steam tak naskočí toto :
OpenGL GLX context is not using direct rendering, which may cause performance problems.

For more information visit https://support.steampowered.com/kb_article.php?ref=9938-EYZB-7457.

Za účelem ověření, zda se jedná o problém v systému, budete muset otevřít okno terminálu a najděte 32-bitovou verzi glxinfo. Při spuštění glxinfo prvních pár řádků budou říkat, ať už přímé vykreslování podporuje nebo ne. glxinfo může také varovat, které by mohly souviset s problémy, jako je nesoulad verze ovladače. Jako Pára je 32-bitové binární, je důležité se ujistit, že používáte 32bitovou glxinfo když to uděláte, aby odpovídal jak Steam používá OpenGL. Pokud nemáte 32bitový glxinfo můžete nainstalovat mesa-utils: i386 balíček.

pričemž glxinfo | grep -i render mi ukazuje že radeon 57xx běží v pohodě

glxinfo | grep -i render
direct rendering: Yes
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
GL_NV_conditional_render, GL_NV_copy_depth_to_color, GL_NV_copy_image,
[root@localhost Hobl]#

glxinfo | grep OpenGL
OpenGL vendor string: Advanced Micro Devices, Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 5700 Series
OpenGL core profile version string: 4.2.12002 Core Profile Context 9.012
OpenGL core profile shading language version string: 4.20
OpenGL core profile context flags: (none)
OpenGL core profile profile mask: core profile
OpenGL core profile extensions:
OpenGL version string: 4.2.12002 Compatibility Profile Context 9.012
OpenGL shading language version string: 4.20
OpenGL context flags: (none)
OpenGL profile mask: compatibility profile
OpenGL extensions:

našel jsem k tomu problému toto :
http://steamcommunity.com/app/221410/discussions/0/828934913103549776/?l=czech#p2
ptám se je to cesta ???
jak víte já z toho moudrý nejsem :frowning: