5.1 zvuk nefunguje

Ahojky, poraďte prosím, jak nastavit 5.1 zvuk. Mám zvukovku Realtek 892 a repro Genius 5005 a nastavení mi ukazuje výstup jen jako analogové stereo, ovšem já mám zapojené a funkční 5.1 (tedy funkční ve Windows). Jak to mám nastavit tady? Fedora 27, Gnome. Děkuji.

Myslím, že je na to potřeba tento postup: https://help.ubuntu.com/community/SurroundSound
V GUI to asi nejde.

Děkuji, podívám se na to. Doufám, že Fedory se týká to PulseAudio, vypadá to nejsnazší a že to snad i bude fungovat.

Tak jsem to přepnula a nefunguje to. V nastavení je pořád jen stereo a ani film s 5.1 zvukem nehraje do všech repro, o hudbě ani nemluvím, to jsem měla i ve Windows problém to rozšířit do všech reproduktorů (ale nakonec se povedlo). Půjde to i tady?

Ještě je možné, že to ten ovladač, který je přímo v distribuci neumí, zvládne jenom stereo. Našel jsem na netu, že lidi instalovali nějaký ovladač od Realteku.
https://community.linuxmint.com/tutorial/view/1236

Všechny postupy na PulseAudio by měly fungovat i ve Fedoře. PA je dnes prakticky ve všech distribucích.

Děkuji, zkusím to. On totiž ani VLC nepřehraje 5.1 i když ve Windows i když je v ovladačích nastaveno stereo, tak to nějak dokáže. A tady nic.

Tak končím na tomhle:

checking for directory with kernel source… Please install the package with full kernel sources for your distribution

a nemám nejmenší tušení co to po mě chce a co mám vlastně dělat. Proč to musí být tak složité?

Holt kompiluješ, to většinou bývá trochu složitější, to ani ve Windows není žádná brnkačka.

Většinou stačí doinstalovat kernel-devel


sudo dnf -y install kernel-devel

Děkuji, snad to bude opravdu stačit :slight_smile:

Tak to nestačilo, při příkazu make to hlásí nějaké chyby. Kašlu na to, dokud to nebude nastavitelné v grafickém rozhraní, nemá smysl se snažit. Holt tedy i nadále bude Linux nainstalovaný jen na pokusy a čas od času zjistím, jestli už se z něj stal použitelný operační systém pro běžné lidi (už se těším až někdy za 40 nebo 50 let v důchodu budu zjišťovat, jestli to konečně funguje :smiley: To byl jen vtip, věřím že bude použitelný dříve).
Windows 10 jsou mizerný operační systém, ale při troše snahy se z něj použitelný os udělat dá a běžní nenároční uživatelé ani nemusí projevovat tu snahu a funguje jim to. Proč to nejde tady? Vždyť potenciál tu je, macOS je unixový systém stejně jako Linux, proč jeden může být jednoduchým systémem pro všechny a druhý je jen pro geeky, kteří mají čas neustále řešit nějaké problémy? Já na to čas nemám, radši si zahraju jinou hru… Tak se uvidíme asi zase za rok a snad už bude situace lepší.

Podle toho, co jsem našel na Internetu, je pro 5.1 opravdu potřeba ten ovladač od Realteku. kernel-devel (a ještě kernel-headers) jsou základní předpoklady pro instalaci ovladače, ale otázka ještě je, nakolik je ten ovladač udržovaný a kompatibilní s aktuálním kernelem. To je bohužel obecný problém out-of-tree ovladačů (těch mimo projekt Linuxu).

No to je pěkné, jenže ten ovladač nejde nainstalovat, při příkazu make to řekne spoustu chyb. Proč to nemůže jít nainstalovat normálně? Prostě jen spustit, restartovat počítač a běží to? A nebo když už nic jiného, proč to není podporované v ovladači, který se nainstaluje se systémem? Copak nikdo z linuxářů nepoužívá 5.1 zvuk? Nebo si pro vychutnání filmu nebo hry všichni přepínají systém na Windows? O tom pochybuji, o obojím. No, jak jsem napsala výše, uvidíme se zase za rok u další verze. Já to nevzdám, pořád věřím, že Linux bude jednou použitelný i pro normální uživatele a ne jen pro geeky :slight_smile:

Já našel na internetu spoustu návodů, kde se ani nic nekompiluje, upraví se jeden dva configy a potom se v klikátku nastavují další věci, jako například tady http://alexsleat.co.uk/2011/12/03/setting-up-surround-sound-in-linux/
ale fakt to nevyzkouším a nerozchodím za Tebe, jelikož 5.1 systém nemám a ani po něm nijak netoužím.

To už jsem zkoušela, je to rada od Sešívaný v druhém příspěvku, jen na jiné stránce a nefunguje to.

Mimochodem, proč v Parallels na MacBooku Pro 2016 je možné ve výchozím nastavení normálně vybrat cokoliv, co moje zvukovka podporuje, viz screenshot? Umí nejvíce 5.1 a prostě to tam je, proč to nejde i na desktopu? Může se na to nějaký vývojář podívat? Konkrétně mám Realtek ALC 892 (v blízké budoucnosti budu kupovat Creative Sound Blaster Z, tak jsem zvědavá, jestli aspoň ten bude v Linuxu fungovat).

Všechno to je o výrobci hardware (ostatně jak jsme ti už jasně vysvětlovali u grafických karet). Takže chceš-li něco používat na Linuxu, tak si před koupí zjisti, jak to s podporou ze strany výrobce k Linuxu je. Největší jistotu prostě máš, když už na stránkách výrobce bude napsáno, že zařízení podporuje Linux. Když se letmým pohledem podívám na Creative Sound Blaster Z, tak vidím


SYSTÉMOVÉ POŽADAVKY
Microsoft® Windows® 10 (32/64bitová verze), Windows® 8 (32/64bitová verze), Windows® 7 (32/64bitová verze)


Obsah instalačního disku CD:
Ovladače pro systém Windows

Takže si to klidně kup, ale jestli ti to potom nebude fungovat na Fedoře, můžeš si jít stěžovat tak akorát na lampárnu. Spoléhat na to, že se na to “nějaký vývojář” podívá je sice fajn, ale na druhou stranu proč by měl dělat práci za výrobce. Promiň že to píšu takhle “na rovinu”, ale s tebou je to holt pořád stejná pohádka dokola. Za všechno může Linux, ve Windows to prostě funguje. Ne, nefunguje, jen výrobce hardware se neobtěžuje dělat ovladače pro ostatní OS, než Windows.

Abych pravdu řekla, nebudu si kupovat šunt jen proto, že to podporuje Linux. Vy jste mi tu doporučovali drahou, pomalou, topivou a žravou kartu od AMD, já jsem si koupila levnou, rychlou, úspornou a i v plné zátěži skoro studenou kartu od Nvidie. Proč? Protože prioritou na tomto PC je hraní her. Linux je taková hra, snažíte se ho rozběhnout k plné spokojenosti, on vám háže různé klacky pod nohy a game over vždy končí nefunkčností celého Linuxu, dojde k restartu hry a jede se znova. Linux pro mě není priorita, priorita pro mě je funkční počítač, který dělá to co já chci. Chci kvalitní 5.1 zvuk, protože se dívám na filmy s 5.1 zvukem, mám zvukovku, která umí dokonce i 7.1 a mám 5.1 reproduktory a Linux mi ho nedá, neumí ho? V tom případě není pro mě. Umí ho, ale je nutné kompilovat ovladače, strávit hodiny na diskusích a s nejistým výsledkem se vrtat v konfigurácích? Hmmm, nedivím se, že Linux nechce nikdo používat, jsou zajímavější hry. Grafickou kartu jsem si koupila podle vlastního uvážení, funguje skvěle,plně mi vyhovuje, je úsporná a přitom na mé požadavky dostatečně výkonná. Že nefunguje v Linuxu je irelevantní, tak si holt zahraji jinou hru, kde funguje :slight_smile:
Opravdu se nebudu vzdávat špičkové zvukovky jen proto, že nefunguje v Linuxu. Základní desku a další HW jsem také vybírala s ohledem na své potřeby a všechno funguje skvěle, tedy s výjimkou Linuxu, tam jsou neustále nějaké problémy. Ale to těžko bude hardwarem, v Linuxu jsou problémy opravdu neustále. Zajímavé je, že se tvrdí, jak je Linux otevřený, ale v uzavřeném a navíc nepodporovaném macOS (Hackintosh) to běží bez jediného problému.

Tak se holt uvidíme zase za rok, jestli nastala nějaká pozitivní změna. Ale obávám se, že dokud se nezmění přístup Linuxové komunity a vývojářů, kteří se chytnou za nos a pochopí, že počítače jsou pro všechny, ne jen pro geeky a udělají jednu jedinou distribuci, která bude fungovat, tak to bude stejná mizérie dnes jako za padesát let. Co na tom, že má Linux X grafických prostředí, když ani jedno nefunguje na 100%? Co na tom, že je X distribucí, když žádná nefunguje správně a v každé je nějaká chyba? Nadávám na Windows 10, ale proti jakékoliv Linuxové distribuci je to etalon stability a použitelnosti. A přitom já bych se tak moc chtěla Windows zbavit, ale přechodem na Linux to aktuálně není možné, protože prostě pro náročnější použití nefunguje, macOS už je mým primárním systémem, ale Apple nedělá herní počítače a ani v macOS tolik her neběhá, tak prostě zbývají jen ty Windows, které ale v porovnání s Linuxem fungují na 200% :frowning: Mrzí mě to, ale k lepšímu to nespěje :frowning:

Mimochodem, Linux nebyl příliš dobře použitelný ani na notebooku dodaném s Linuxem, neustálé řešení se supportem, proč zase něco nefunguje a jak to dát dohromady vedlo k odstoupení od smlouvy a koupě MacBook Air, který se zapnul, nastavil a od té doby funguje skvěle. Přitom ty dva systémy jsou prakticky totožné, proč jeden *nix může fungovat dokonale spolehlivě a druhý *nix se zhroutí jen se na něj člověk křivě podívá? Proč jeden má spoustu programů včetně komerčních a v jistých oblastech světa ho používá drtivá většina uživatelů a druhý systém nemá ani pitomý Office a profesionál v kterémkoliv oboru (snad kromě správců sítě a počítačů obecně) ho nemůže používat, protože nemá software ke své práci? Open varianty jsou nepoužitelné i pro tu kancelář, natož pak pro něco složitějšího.

No, omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale házet neschopnost vývojářů na uživatele je 1. hloupé a 2. alibistické. Přitom právě s uživateli cokoliv stojí a padá. Napadlo někdy někoho od Linuxu zeptat se uživatelů, co vlastně chtějí? A ne jen těch Linuxových, ale těch zbývajících 99%, co používají macOS a Windows. Asi byste se divili, co málo stačí uživatelům ke štěstí.

Srdce rvoucí příběh, ale nezájem. Pro tebe je to možná jenom hra, ostatní se ti ovšem snaží poradit ve svém volném čase.

Poslední odstavec je obzvlášť šťavnatý, ano, souhlasím, neschopnost vývojářů, od Creative napsat ovladače pro Linux je opravdu mrzutá.

Pokud se nemýlím, k instalaci Windows potřebujete placenou licenci a instalační CD/DVD s platností na omezenou dobu.
K instalaci Linuxu jen internet a vypalovačku a snahu naučit se i něco jiného než hraní …

1 Like

@Abby - tu by som sa zastal vsetkych vyvojarov, testerov a ludi participujucom na linuxe ako takom. Linux je v tom nevinne. Pokial vyrobca sa nechyti za nos a neurobi ovladac, tak to fungovat nebude. Jedine co mozes, pisat a urgovat vyrobcu HW, kedy hodla dodat ovladace pre Linux. Ak to nepomoze, mozes skusti vstupit do komercneho jednania a odkupit od vyrocu HW specifikaciu HW (isto Ti ju rad preda za tazky baksis :slight_smile: ) a potom uz len najst zopar studentov na VS, ktori by to boli ochotni spichnut - moznosti je neurekom :slight_smile: (sorry za sarkaznmus …)

To je presne ten isty pripad, ako keby si sa stazovala na MS, ze nema ovladace na nejaku tlaciarne/scanner/HW/whatever, lebo ho system nepozna, lebo vyrobca HW si povedal, ze je mu nerentabilne pre 5 rocny geret robit ovladace na w10 (a takeho HW je neurekom …)

Vsetko je o peniazoch

Ja osobne mam Linux rad pre jeho “lego” filozofiu, pre moznost vyberu. Ano, niekedy mi pripravi bolehlav, ale to aj ine systemy - nic nie je dokonale.

Sam sa hybem v IT profesne (konkretne testing) cca 20 rokov a za posledne roky sa tak dramaticky zrychluju veci v ITcku, ze je malym zazrakom, ze operacne systemy dokazu udrzat krok s vyrobcami HW a ze to funguje, tak ze sa to da pouizvat aj pre bezne potreby

Marek

Jj, je trošku nefér vyžadovat po Linuxu, aby fungoval na libovolném počítači, který na světě existuje, a pak vyzdvihovat macOS, který musí podporovat pouze velmi malý okruh modelů…
Nevím, co si Abby pořídila za notebook s Linuxem, ale já mám už 3/4 roku Dell XPS 13, který Dell s Linuxem prodává a podporuje, a ta podpora je bezvadná. Nevím o ničem, co by s Linuxem nefungovalo nebo dělalo problémy (kromě docku TB16, což je ale jiná story, protože ten oficiálně s Linuxem podporovaný není).