5.1 zvuk nefunguje

Teda Abby, tak tohle je moc i na mne. Možná by sis měla najít nějakou vhodnější hračku.
BTW, já jsem si dokázal vybrat špičkovou zvukovku, běžící bezchybně pod Linuxem. Seznamy kompatibilního hw jsou na webu volně přístupné.

1 Like

Chtěla bych se omluvit za to, jak jsem vyrazila ostře, ale já bych opravdu se ráda zbavila Windows 10 (kromě spouštění her, které jsou pouze pro Windows je nepotřebuji, na práci mám Mac, ale na PC bych chtěla přejít na něco jiného než jsou Windows 10 a těch pár věcí, které na PC používám by přeci měl Linux zvládnout bez problémů), ale když ono to prostě ne a nejde.
Takže se opravdu omlouvám a chtěla bych vás poprosit o odpuštění a současně o radu, jak nastavit libovolnou Linuxovou distribuci s libovolným grafickým rozhraním tak, aby mi to dokázalo nahradit Windows 10 (které si kvůli několika hrám nechat musím, ale většina jich je multiplatformní).
Požadavky jsou přehrávání filmů v h265 mp4, nejlépe v Kodi a VLC.
Opera jako internetový prohlížeč.
Pokud je to jen trochu možné, tak iTunes jako hudební přehrávač (kvůli zvyku), pokud to možné není, tak libovolný hudební přehrávač, který umí knihovnu, má podporu m4a aac, umí používat internetová rádia, umí náhodné přehrávání v rámci jednoho alba, více alb jednoho interpreta a všech písniček v knihovně, umí zobrazit grafiku alba a samozřejmě se neřídí adresářovou strukturou, ale používá tagy a umí je i upravovat.
Creative Sound Blaster Z musí fungovat v režimu 5.1.
Musí být přístup na NAS (je jedno jestli SMB, AFP, NFS, ale musí být možné vytvořit trvalé připojení, prostě namapovat složku na NAS jako disk a to při spuštění systému).
Musí být možné používat kolečko myši tzv. “přirozeně”, tedy tak, jak to definoval Apple (otočení kolečkem od sebe posune stránku dolů, otočení kolečkem k sobě posune stránku nahoru, tedy obráceně od výchozího nastavení).
Ovladače Nvidia musí fungovat, otevřené jsou sice možná bezpečné, ale já chci i výkon a pochybuji, že mega firma jako Nvidia by si dovolila dát do ovladačů něco špatného.
Musí fungovat tiskárny HP LaserJet 1200 připojená přes USB a Lexmark něco (barevná, laserová, přesný model zjistím) připojená přes síť a to včetně nastavení rozlišení, množství toneru atd.
PC je v režimu UEFI only a řadič disku je v režimu RAID (kvůli dvěma SSD pro Windows 10 v RaID0), není možné ani chtěné to přepnout do legacy.
A když už se tohle všechno podaří rozběhnout, tak bych ráda měla podporu čtení a zápisu na NTFS a exFAT disky.
Pokud se opravdu podaří tohle všechno, tak potřebuji aby bylo možné současně používat Nvidia a Intel GPU a to kvůli výpočtům Boinc (na Nvidia se mi počítá Einstein a na Intel se počítá Seti, ostatní jede na CPU).

Vím že toho není zase tak málo, ale neřekla bych, že to je něco neřešitelného. Kdyžtak prosím moderátory, jestli to můžou někam přesunout, u zvukovky to asi není úplně optimální.

Jinak mé zkušenosti z posledního cca týdne:
Cokoliv postaveného na Ubuntu (tedy i Kubuntu a Mint) ignoruje nastavení zavaděče a nainstaluje mi ho na systémový disk s Windows 10, takže až budu měnit systémové SSD za větší/rychlejší, Ubuntu nepůjde spustit a to samé se stane jakmile budu muset reinstalovat Windows nebo přijde velká aktualizace (Linux mám na samostatném disku, ten disk je pro něj vyčleněný celý). Fedora a OpenSUSE správně dají zavaděč na onen linuxový disk, ovšem Fedora 27 tam je kdovíproč uvedena dvakrát to samé a OpenSUSE vytvoří záznam pro normální spuštění i pro Secure Boot (ten mám vypnutý).
Nefunguje 5.1 režim zvuku. Vyměnila jsem před pár dny zvukovku za Creative Sound Blaster Z a ta nejen že nejde 5.1, i přesto že ji systém vidí, zvuk nefunguje vůbec.
Po instalaci Nvidia ovladačů se zmenší písmo natolik, že se nedá absolutně přečíst a nemám nejmenší tušení proč (děje se to v Plasma/KDE libovolné verze), pomůže popaměti najít nastavení Písmo a tam nastavit DPI na 96, to vrátí normální velikost. To zřejmě nebude chyba konkrétní distribuce ale buď KDE jako takového nebo Nvidia ovladačů, protože se mi přesně to samé stalo v Kubuntu 17.10.1, Fedora 27 a OpenSUSE Leap 42.3.
Fedora 27 KDE má asi rozbité grafické instalování aplikací, přidala jsem RPMFusion a krachlo to na chybném GPG, přidání v terminálu proběhlo bez problémů. Dala jsem instalovat Operu, nahlásilo to několik chyb a Opera se nenainstalovala, přes terminál opět bez problémů. Dala jsem nainstalovat VLC z repozitáře, řeklo to několik chyb a opět se to nenainstalovalo, přes terminál opět bez problémů.

A teď mi na rovinu řekněte, jak se mohu zbavit Windows 10 (které považuji za extrémně špatné z mnoha důvodů, ale fakt je ten, že jako spouštěč her fungují), když neustále narážím na různé chyby? Některé dokážu opravit sama (viz to písmo v KDE), některé dokážu opravit s pomocí fóra a některé opravit prostě nedokážu a nedokáží to ani lidé na fóru. Nebo mi pomůžete rozběhnout libovolnou distribuci dle mých požadavků výše a pomůžete mi vyřešit případné problémy? Fakt je ten, že bych se opravdu Windows chtěla zbavit a to v co největší míře.
Předem moc děkuji a ještě jednou se omlouvám jak jsem vyletěla.

Na http://www.alsa-project.org je seznam podporovaných karet. Creative “Sound Blaster Z” jsem tam neviděl.

Co se týče grafického instalátoru - také používám pouze terminál k instalaci a nevadí mi to, jsem spíše rád, že lépe vidím, co dělám.

Současné linuxové distribuce nejsou ve stavu k univerzálnímu použití a už vůbec ne na jakémkoliv hw. Fedora se stala s nástupem nových “technologií” (systemd, wayland) těžce nestabilní. Např má dcera, naprostý počítačový analfabet, používá posledních patnáct let linux (fedoru) - a poslední dobou stoupá geometricky počet jejích stížností na ztrátu funkčnosti a různé problémy. Před pár dny, po běžném upgrade systému, končil počítač po startu (nebo při snaze o přihlášení do GUI) šedou smrtí. Hardlock a totální výtuh,který jsem u linuxu neviděl ani v devadesátých letech. Musel jsem vykopnout gdm a nahradit to lightdm. (GDM je správce desktopu pro takovou tu příšernost, která se jmenuje Gnome 3).
Rád bych poradil, jak se zbavit Windows 10, ale neporadím. Sám řeším, jak se zbavit gnome, waylandu, nesmyslných unitů v systemd, unicode v konzoli a podobných opičáren. (LANG C.utf8 WTF!?)

Zatím se mi jeví jako nesnadnější cesta nastartovat v systemd emergency modu a v něm pak postupně rozchodit systém pomocí vlastní sady skriptů. To je už off topic.

Poslednu dobu mam na Fedore presne podobne skusenosti ako pise mosaic.

pre bezne domace pouizvanie opdorucam Ubuntu LTS, kde sa to tak “nehybe” ako vo Fedore.
Dost tvojich veci by sa dalo vyriesit - to 7.1 asi nie - s tym mam aj ja dost problemov, ale one-click to isto nebude.

na tvoju otazku mam protiotazku - preco Ti win nevyhovuje ? ake aplikacie pouzivas a co ocakavas od zmeny OS ?
Pokial na toto presne neodpovies, tak sa tu budeme bav it hypoteticky

marek

xtrollo: proč mi Windows 10 nevyhovuje? Kde bych měla začít :smiley: V první řadě příšerným GUI, seká se nabídka Start (když se to stane, pomůže pouze restart), synchronizace nastavení, která tam údajně je nefunguje, prostě se nic nesynchronizuje, potom že při každé větší aktualizaci mi to mění nastavení výchozích programů, dále špehováním, které když vypnu, tak se Windows časem složí do nepoužitelného stavu a taky v poslední době tím, že si to některé základní nastavení prostě nepamatuje (po každém probuzení ze spánku mi to nastaví uspání monitoru po 15 minutách a nastaví mi to k české qwerty klávesnici kterou používám ještě českou qwertz a anglickou klávesnici spolu s anglickou lokalizací, která ovšem nefunguje, protože není nainstalovaná. Ale dá se na to přepnout. Odebrat to znamená to nejdříve přidat a stejně to není trvale). A našlo by se toho ještě mnohem víc, tohle je jen pár věcí které mě zlobí dlouhodobě.

S tou zvukovkou jsem už zjistila, že Sound Blaster Z v Linuxu nefunguje a zřejmě ani nikdy fungovat nebude, to ovšem dost mění situaci, protože zvukovka je to skvělá, hraje úžasně a je krásná a nehodlám ji měnit za jinou, ať už lepší nebo horší (a určitě ne za Asus).

Aplikace používám Operu, eM Client, iTunes (ano, primární je u mě Mac, už skoro 25 let), VLC/SMPlayer, Handbrake. Od změny OS očekávám hlavně to, že to PC konečně začne být kvalitní nejen po HW stránce ale i po stránce SW. Windows 10 se bohužel nemůžu zbavit definitivně, protože hraju hry, ale zjistila jsem, že v mé Steam knihovně je cca 90% her funkčních i v Linuxu a ten zbytek běhá ve wine. A na to, co nejde nativně nebo emulovaně by holt zůstaly Windows (cokoliv od Ubi např. tedy Assassin’s Creed jakékoliv verze).

Ovšem zásadní problém je zjevně v tom zvuku, toho se vzdát opravdu nechci, Realtek hraje příšerně a ten Sound Blaster Z je zvukově jako z jiné planety a hlavně díky svému krásnému červenému krytu a podsvícení krásně zapadá do mé sestavy (celkově je v kombinaci černá/červená/bílá, i GPU jsem vybírala tak, aby vzhledově zapadla, má černou desku, černý chladič a červenou vrtulku :slight_smile: On je pro mě hodně důležitý i vzhled, ne jen výkon). A když rozběhnout nejde, tak je to big problem :frowning: Mám teď nainstalované OpenSUSE Leap 42.3 KDE a kromě zvuku to běží, dokonce i ten přirozený posuv jsem vyřešila (zaškrtávátko nefunguje, je potřeba něco odinstalovat a pak už to jde), ale je to bez zvuku i když to zvukovku vidí jako SB Recon 3D.

Hmm … uvazujem, co Ti na to odpovedat. Asi najlepsie by bolo, keby som sedel pri tvojom kompe a videl z logov co sa to tam hada a ako je to distro nainstalovane …

Ja mam na notase 5.1 kanalovy zvuk uplne v pohode out of box (nie je to sice soundblaster, ale mne to staci). U SB je ten problem, ze tie ich akoze ovladace blbnu aj vo win10.

Takto na dialku sa dost tazko radi, co tam moze byt nefunkcne v tom sukoli OS vs ovladace vs nastavenie vs userspace aplikacie. Nemas fakt nejakeho ITaka v okoli, ktory by mal skusenosti s linuxom a pozrel by sa Ti na to ?

marek

Určitě by bylo nejlepší, kdyby se na to podíval někdo, kdo tomu rozumí, ale Bohužel nikoho takového ve svém okolí nemám.

Jinak ovladače SB Z ve Windows 10 neblbnou, dělají to co mají, nastavení zůstává tak jak má být a celkově s nimi není žádný žádný problém. Četla jsem, že problém byl, když vyšly Windows 10 a nebyly pro ně ovladače a lidé používali ty z Windows 7/8, trvalo to prý skoro měsíc, někdo si toho ani nevšiml, někdo měl problém, že při každém restartu se mu vrátilo nastavení do defaultu, ale v momentě kdy vyšly ovladače pro Windows 10, problémy ustaly.

Každopádně jsem zjistila že v Linuxu SB Z nefunguje nikomu a nejspíš nikdy fungovat nebude. Prý to fungovalo s 32 bitovým kernelem, ale s 64 bitovým to prý nefungovalo nikdy. Creative na to kašle (čemuž se abych pravdu řekla příliš nedivím, dělat ovladače pro pár jedinců se jim asi fakt nevyplatí i když by mohli mít nějaký alespoň základní, kde by fungovaly režimy stereo a surround, to by umožnilo linuxářům koupit si kvalitní zvukovku, tím by se rozšířil počet linuxářů používajících SB a Creativu by se vyplatilo udělat rozšířené ovladače. Ale k tomu nedojde, protože chybí vůle a pokud to mám brát třeba podle sebe, nekoupím si šunt funkční v Linuxu když můžu mít kvalitní věc, která sice v Linuxu nefunguje, ale primární účel mého PC je kvalitně přehrávat hudbu a filmy a spouštět hry. Funkčnost v Linuxu by byla super, měla bych důvod přejít a Windows spouštět jen na hry, které v Linuxu nefungují, ale jestli volit mezi šuntem Realtekem, drahým Asusem nebo Creativem za rozumnou cenu, který je navíc pro hry vhodnější, protože má technologie vylepšující hry, holt volím to třetí a Linux budu mít jen ve virtuálu dokud se nepodaří všechno rozběhnout. A jsme zase v onom začarovaném kruhu… :frowning: ). Přitom bych uvítala, kdybych mohla Linux používat jako hlavní OS (tedy na tom PC), protože třeba výpočty v Boinc jsou v Linuxu docela znatelně rychlejší než ve Windows, Rosetta a WCG o ~10% což už je hodně znát. Opera je všude stejná, VLC a KODI také, Gimp používám i na Macu, tiskárny fungují, GPU má ovladače přímo od Nvidie a není problém je konečně jedním kliknutím nainstalovat, e-mail na iCloud i Gmail se dá v Evolution nebo KMail bez problémů použít, kalendář a kontakty na iCloud fungují (v Evolution, v KMail nevím, ale měly by taky), Office je nekompatibilní ve Windows i v Linuxu a iWorks není ani pro jeden systém, takže je to jedno, na iCloud Drive se nedá rozumně dostat ani z Windows, takže opět je to jedno, iTunes se dá použít přes wine a přehrávač hudby je celkem dobrý Rhythmbox nebo Amarok, oba umí m4a, takže opět není problém a víc vlastně od PC nepotřebuji. Proč to musí padnout na tom, že mi nejde zvuk? Když jsou open ovladače grafických karet a wifi, proč nemůžou být i pro zvuk? Linux na mém PC běží z HDD lépe než Windows 10 z SSD, proč to nemůže plnohodnotně fungovat?

Mimochodem, kdybych zprovoznila Team Viewer, mohl by ses mi na ty logy podívat? Sice je internet plný neúspěšných snah o rozběhnutí SB Z, ale třeba by se ti to nějak podařilo. Nepotřebuji žádné zvukové efekty, potřebuji pouze 5.1 zvuk a kdyby fungoval mikrofon, byl by to příjemný bonus (ten fungovat nemusí).

Tak po nějaké době je problém s 5.1 zvukem vyřešený a to výměnou části HW. Mám teď na základní desce zvukovku ALC 1220 a ta kupodivu funguje naprosto bez problémů, jen z nějakého důvodu hraje hůř než ve Windows. Existuje nějaký ekvalizér? A také bych potřebovala nastavit vzdálenost jednotlivých reproduktorů, prostě takové to základní nastavení co se běžně dělá u surround zvuku.

Jinak s novou základní deskou mě čekalo hodně příjemné překvapení protože funguje nejen zvuk, ale i 5 Gb síťovka, obě Intel síťovky a dokonce i wifi a bluetooth. Už mám Linux nainstalovaný několik dnů a zdá se všechno ok kromě toho nastavení reproduktorů. Když mám levý přední reproduktor1.8 metru od sebe a pravý přední 0.9 metru od sebe, je jasné, že levý hraje víc potichu a to potřebuju srovnat.

PulseAudio samo nabízí ekvalizér. Stačí nainstalovat balíček pulseaudio-equalizer a pak se to objeví mezi aplikacemi. Má to tu výhodu, že je to potom aplikované na všechen zvuk a člověk nemusí řešit ekvalizéry v jednotlivých aplikacích.

Jinak díval jsem se, že nastavení výstupního zařízení na 7 kanálů v grafice zvládne Pavucontrol (nainstalovat balíček pavucontrol a pak se to objeví mezi aplikacemi jako Ovládání hlasitosti). Tam bys pak měla být schopná nastavit hlasitost jednotlivých kanálů a dorovnat ty rozdíly.
O nástroji, který by uměl nastavovat vzdálenosti jednotlivých reproduktorů, nevím.

Díky moc :slight_smile: