Zrychlené přehrávání videa bez zvuku, PulseAudio

Dobrý den,

již delší dobu se snažím opravit problém s Audio Pulse, Hledal jsem na internetu a jediný co jsem našel, tak to byl starší článek “F11 KDE4 na Compaq 8510p - zrychlené video a nejde zvuk”. Bohužel tam není napsáno jak se povedlo problém odstranit. Pro jistotu a lepší porozumění popíšu na co jsem přišel (pokud jsem uvažoval správně) a kde je možná chyba, kterou neumím odstranit.

Začalo to tím, že jsem provedl upgrade se své staré Fedory 10 na Fedoru 11. Vše proběhlo v pořádku sna jen při každém přihlášení se mi objevil dialog, že PulseAudio nefunguje a že se bude používat HDA Nvidia (AD198x Analog). Takovýto stav je momentálně, když se přihlásím jako root (tam žádné problémy se zvukem a videem nejsou, jinak pokud zapnu Nastavení systému -> Multimédia -> a dám například vyzkoušet zvuk pro video s nastavením PulseAudi, tak se objeví výše popsaný dialog “PulseAudio nefunguje spustí se HDA Nvidia…” ). Pokud jsem přihlášen ke svému účtu a udělám ten samý test, tak se žádný dialog neobjeví.
Další zajímavost je, že pokud si dám přehrávat film v programu Xine tak je vše v pořádku kromě zvuku (který nejde). Ve výše zmiňovaném článku se právě upozorňuje na nastavení v “.xine” podíval jsem se nato a hnedka po přečtení jsem to zase zavřel :slight_smile: .

Na základě zkoušení jsem si udělal takovou zjednodušenou představu, jak asi funguje zvuk v linuxu (pokud je špatná prosím opravte ji (jinak pokud někdo bude pročítat tento příspěvek a v dalších reakcích se neobjeví potvrzení této domněnky je špatně)).

Máme přehrávač, který posílá zvuk do programu PulseAudio, kde se zpracují požadavky (od všech programu který potřebují odeslat zvuk). Poté probíhá kontrola pomocí programu Phonon, který zjistí zda pracuje PulseAudio správně. Pokud ne přepne na jiný program např. HDA Nvidia (AD198x Analog), nebo něčemu podobnému. Poté jsou data odeslaná do podprogramu (nejspíš nějaký dekodér) xine, který data převede na lehce stravitelná pro jádro. To si vybere ovladač (od výrobce nebo vlastní). V ovladači se upraví informace pro kartu a té se zašlou data. Poté vyjde z reproduktoru zvuk.

Jinak Amarok funguje dobře, neboť pro něj mám nastavený HDA Nvidia (AD198x Analog). Pokud to samé nastavím pro Nastavení systému -> Multimédia -> Video tak problém pořád přetrvává.

Děkuji lidem, kteří to dočetli až sem a také těm, kteří připojí své zkušenosti.

V prvni rade pokud pouziva KDE, zkus to v GNOME - pokud tedy muzes, nebo proste s nejakym jinym prostredim.

Se zvukem je to priblizne jak si napsal, jen s tim rozdilem, ze PulseAudio je nizkourovnovy zvukovy “demon”, Phonon je zvukovy demon prostredi KDE a HDA Nvidia neni zadny program, ale oznaceni pro HW tve zvukove karty, pravdepodobne ovladanou ovladacem ze skupiny Alsa. Driv se pouzivaly ovladace OSS.

Jak je to presne s Phononem nevim, ale normalne aplikace muze zvuk posilat bud zvukovemu demonu, nebo rovnou do HW. Pokud tedy nejde PulseAudio, je mozne ze neco (Phonon?) ti rekne ze PA nejde a zvuk tedy bude posilat primo do zvukove karty pres “alsa”. Alsa je nizkourovnovy ovladac HW, ktery zajistuje komunikaci se zvukovkou a jeji nastaveni.

Kde je problem v tvem pripade bohuzel netusim, ale to ze ti nejde pulseaudio v F11 asi neni uplne dobre, protoze PA krom jineho muze spravovat zvykove toky a pristupy k nim. Proto ti taky zvuk nejde jako uzivateli vubec.

již delší dobu se snažím opravit problém s
Audio Pulse, Hledal jsem na internetu a jediný co
jsem našel, tak to byl starší článek “F11
KDE4 na Compaq 8510p - zrychlené video a nejde
zvuk”. Bohužel tam není napsáno jak se povedlo
problém odstranit.

To jsem psal já, moc lidí mi tam neradilo a protože jsem v linuxu lama, musel jsem zkoušet metodou pokus-omyl. Pod jiným uživatelem to fungovalo, takže jsem usoudil, že problém bude v nějakém konfiguráku a postupně jsem je mazal. No postupně, ono jich tam moc nebylo, mazat konfiguráky normálních programů je nesmysl, mazat konfigy přehrávačů, když to dělají všechny asi taky nebude ono, takže jsem asi na druhý pokus smazal ~/.xine a ono to začalo fungovat. Takže i řešení tam je, možná jen nejasně napsané.