Zmenšení disku

Zdravím všechny, kdysi jsem dělával zmenšení disku skrz gparted.iso po nabootování do Biosu, kdy jsem v grafickém udělátku prostě změnil velikost. To ted nejde lvm, kterému jsem nechal veškerý prostor při instalaci ted nejde zmenšit,protože je zamčený a nelze deaktivací odemknout. Ty dotazy mám vlastně dva.

  1. Neví někdo jak to lze udělat, protože chci do volného prostoru nainstalovat Ubuntu

  2. Ubuntu proto, že chci vyzkoušet ebčanku a ČR i SR se z nějakého důvodu rozhodly pro deb balíčky. ( SR vedle Ubuntu pro Mint či Debian). Tam zase chci vyzkoušet slovenskovou datovou schránku, která je svázaná se slovenskou eobčankou.

Proto si chci udělat vedle Fedory duálně Ubuntu pro obě ebčanky.

Misto gparted zkus blivet-gui. Melo by byt soucasti fedora live iso image.

Bohužel ani v blivet-gui nic nejde udělat. I zde je to zamčené.

Ahoj, LVM je takové “dvouúrovňové” a resize musíš taky udělat nadvakrát. Napřed je třeba udělat místo v samotném LVM – tj. je potřeba zmenšit buď home nebo root. To můžeš udělat v blivet-gui. Tedy mělo by jít zmenšit např. home kliknutím na tlačítko s ozubenými kolečky a zvolit “změnit velikost”. Tím vytvoříš volné místo v LVM. Pak je třeba ještě zmenšit LVM oddíl – /dev/sda3, to je ten který je vidět i v gparted a tam půjde taky ten oddíl zmenšit (ani nevím, proč nejde zmenšovat LVM oddíly v blivet-gui, na nápravě se pracuje).

Pozor, všechno výše popsané je třeba udělat z LiveCD, protože nejde měnit aktivní oddíly, tj. nemůžeš měnit velikost LVM oddílů, které jsou namountované jako / nebo /home.

1 Like