zmenit rozliseni, jak ?

Jsem nainstaloval Fedoru 10 a hral jsem si trochu s rozlisenim, bohuzel nedokazu vypsat co jsem udelal naposled, ale po restartu x-ek cerno. PC uplne zatuhne. (prepnuti do text konzole, ctrl-alt-backspace - nic, zatuh, ani numlock a capslock nereaguje)
Takze restart a opet zatuhnuti.
Dal jsem teda pri bootu parametr vga=791, opet zatuhlo, pri najizdeni do x-ek.
tak jsem dal parametr linux 3.
Najede system, rekl bych 1280x1024, malinka pismenka v textovem modu. (Mym cilem ale bylo dostat tam 1024x768 pri 100Hz, takze to rozliseni nechapu.)
No samozrejme editace xorg.conf, jenze to vubec nereaguje a furt tuhne, myslim, ze rozliseni se nastavilo nekde jinde, proste s xorg.conf to nema nic spolecnyho.
Co to na me ta Fedora zkousi, nevedli byste nekdo ?

No tak uz jsem odhalil, po cem se to stane.

nainstaluju oficialni ovladac od ATI, potom ho chci inicializovat a spustit, jenomze to nejde, protoze fedora 10 si nevytvori sama od sebe xorg.conf. No ale xorg -configure ho nevytvori, skonci to nejakou hlaskou, ze se neda xorg.conf vytvorit za behu Xorg.
No tak chci odejt z X-ek, ale po restartu uz to nebezi.

Co s tim?

Kampak nam borci z Fedora Project ukryli nastaveni grafiky, kdyz xorg.conf neexistuje?

pokud jsi si hrál z xorg.conf tak je problém zde. nabotuj z live cd a ten xorg.conf
normálně smaz, přejmenuj nebo si tam přidej Option “AutoAddDevices” “off”
do ServerLayout sekce. V nové fedoře se zařízení detekují automaticky.
Pokud přidáš něco do xorg.conf tak to máš v systému dvakrát jako by jsi měl dvě
klávesnice ,myši atd. :slight_smile:
přečti si článek od covexe na rootu.

Ja jsem se po instalaci ATi ovladacu dostal taky do stejneho stadia, resil jsem to reinstallem balicku xorg-x11-server-Xorg potom uz vse nabehlo jak ma, a jako vychozi ovladac jsem mel radeon.

Radeon je OS ovladac ktery je soucasti xorg. Ten s nejvetsi pravdepodobnosti aspon nejak funguje. Nesleduju situaci, ale jeste nedavno fgrlx pro ati karty v repozitarich nebyl, tzn. ze nefunguje tak jak by mel. Vsude mozne piseme - neinstalujte nic ze stranek ati. Zbytecne.

No zjistil jsem ze situace je takova, ze fglrx ovladac pro Fedoru 10 nefunguje. Na fedoraforums.org nasli nejaky trik s knihovnou z fedory 9, ale jen pro 64bit verzi. Pro 32bit proste nic. Muj problem je jeste o to, horsi, ze se mi nejedna jen o 3D, ale mam na PC dualboot (teda vlastne - WinXP, Mandriva 2009, Fedora 10) a mam montor CRT s 1024x768 a 100Hz ve WindowsXP. Jenze na linuxu to je problem, to nakonec resi hodne lidi, ze proste pri urcitem rozliseni na linux nejde dostat stejna frekvence jako do Windows. A potom v linuxu uskakuje obraz (proste se jinam vykresli pri jinem rozliseni) a reseni je furt to prenastavovat v menu monitoru, coz je idiotsky.
Jenze jsem prisel na to, ze kdyz v Mandrive nainstaluju oficialni ovladac od ATI, tak v Catalyst Control Center si v pohode nastavim 100Hz a funguje to. To same jsem teda chtel udelat i ve Fedore, ale bohuzel nejde.
Jinak u Mandrivy mi to psalo Xorg 7.3 a u Fedory Xorg 7.4, takze evidetne na novou verzi neni jeste ovladac pripraveny a nezbyva nez cekat. Jinak reseni nouze je odinstalovani ovladace od ATI, potom ty x-ka nabehnou.

covex: Stejne nechapu, proc po instalaci Fedory neni v /etc/X11/xorg.conf a pokud ho clovek potrebuje, musi si ho vytvorit pres system-config-display. Nevis teda, kde bere Fedora informace pro GK a monitor ?

No musim priznat, ze jsem z toho noveho systemu taky docela zmateny. Ikdyz nechat si vsechno automaticky identifikovat je ulehcujici, na druhou stranu, ted kdyz nastane problem, tak netusim, co poradne delat. Xorg.conf tam neni, system-config-display neni… kde tedy rucne nastavit ovladace graficke karty? Jelikoz jsem po nainstalovani systemu zjistil, ze vykon me graficke karty je asi tretinovy oproti Fedore 9 (priblizny vykon odhaduju podle stavu fps z glxgears). Vim, ze Intel GMA950 neni zadny delo, ale kdyz mate cca 950fps proti 300fps, tak to clovek hned pozna v 3D aplikacich. Pritom glxinfo nehlasi nic podezreleho, ze by nefungovala akcelerace nebo tak.

Mě se xorg.conf vytvořil po instalaci ovladaču nvidia.

# Xorg configuration created by livna-config-display

Section "Files"
	ModulePath   "/usr/lib64/xorg/modules/extensions/nvidia"
	ModulePath   "/usr/lib64/xorg/modules"
EndSection

Section "ServerFlags"
	Option	    "AIGLX" "on"
EndSection

Section "Device"
	Identifier  "Videocard0"
	Driver      "nvidia"
	Option	    "AddARGBGLXVisuals" "True"
        Option "# Xorg configuration created by livna-config-display

Section "Files"
	ModulePath   "/usr/lib64/xorg/modules/extensions/nvidia"
	ModulePath   "/usr/lib64/xorg/modules"
EndSection

Section "ServerFlags"
	Option	    "AIGLX" "on"
EndSection

Section "Device"
	Identifier  "Videocard0"
	Driver      "nvidia"
	Option	    "AddARGBGLXVisuals" "True"
       Option      "TwinView"
EndSection

Section "Extensions"
	Option	    "Composite" "Enable"
EndSection

"
EndSection

Section "Extensions"
	Option	    "Composite" "Enable"
EndSection

horší už bylo když jsem se pokoušel nastavit TwinView přes nvidia-settings
a dal jsem to uložit do xorg.conf vytvořil se v klasickém tvaru se všemi sekcemi.
A po restartu a přihlášení už jen černo černá tma.
Naštěstí jsem už měl článek od covexe přečtený tak jsem nemusel tápat.

Je ja si znovu precetl tvuj prvni prispevek, protoze jsem nerozumel tomu clanku od covexe co pises a zjistil jsem, ze jsem to predtim prehlidnul.

Takze tim se to vysvetluje. Snad teda ATI udela co nejdrive novy ovladac.

Ja bych na to ze vyjde brzo funkcni fglrx zase tak moc nespolehal, ale teoreticky to mozne je.

Pokud si chces vygenerovat xorg.conf pouzij prikaz
Xorg -configure
monitor lze ve Fedora nastavit na temer jakoukoli hodnotu, jen clovek musi pamatovat jeste co je Modeline. To je jeden z parametru xorg.conf ktery uz se taky leta vetsinou pouziva. Pusti si programek
xvidtune
a pomoci nej si naklikej co chces. Pripadne pouzij stranku http://xtiming.sourceforge.net/cgi-bin/xtiming.pl a naklepej tam parametry monitoru a rozliseni a frekvence jake chces.

ATI: Neber mi iluze. :slight_smile:

Kdyz me se do toho Modeline moc nechce, tba ve Fedore 10 funguje, ale ja mam vzdycky strach, abych si tim neodpalil monitor.

Cerstva zkusenost s Mandriva 2009 - pouzil jsem Modeline, nastavil to podle stranek jak je odkazujes (hodnoty jsem znal - mam manual ke svemu NECickovi a vysledek po odlaseni cerna obrazovka. Proste to neslo nastavit, chybu jsem nedelal. Ale tuhle zkusenost jsem kdysi udelal i z clovekem, kteryho linux zivi, ze na monitor, ktery predtim bezel na Windows na nejakem rozliseni a frekvenci, tam pod linuxem stejne hodnoty nedostal. Nevim, mozna to vyzkousim, nebo se budu modlit k ATI. :slight_smile: (Naposledy, jestli si nekdy jeste poridim dalsi PC, tak uz vim, co mi do nej nesmi.)

Ja sem s xvidtune ani modeline nikdy zadny monitor neznicil a ze jsem jich uz vyzkousel a nastavil.