zmena velikosti partition po instalaci

Rád bych vás požádal o radu. Nainstaloval jsem F17 a použil jakousi volbu pro optimální rozdělení (omlouvám se za nepřesnost). Bohužel instalátor rozdělil partitions tak, že dal 50GB pro / a 50GB pro /home. Což je pro mě samozřejmě značně neefektivní. Poradíte mi prosím, zda lze upravit velikosti jednotlivých partition po instalaci, popř. jaký nástroj je pro tento účel nejlepší? Rád bych to zkusil jinou cestou, než prostou novou instalací.
Díky

Máš tyto oddíly na LVM (měla by to být snad výchozí volba) nebo jsou to obyčejné partišny? Na změnu velikostí slouží gparted ( http://gparted.sourceforge.net/ ), ale nevím do jaké míry umí pracovat právě s lvm. Jak oddíly pod lvm zvětšovat a zmenšovat je pěkně popsané na abclinuxu, i když to není úplně triviální: http://www.abclinuxu.cz/clanky/system/lvm-2-pridat-odebrat-zvetsit-zmensit (nejprve bude potřeba udělat fsck /, zmenšit jej - lvreduce + resize2fs - a pak rozšířit /home - lvextend a resize2fs). S oddíly pracuj jen když jsou odpojené, takže nejlépe z nějakého live cd.

Nejsem si jist, ale myslim ze resize2fs nebo lvextend nejde (nebo aspon neslo) delat smerem k zacatku disku… tedy nesel posouvat zacatek partition.

Posouvání partition k začátku disku umí gparted včetně zachování dat. Lvextend pracuje s extenty i z různých pv v rámci skupiny takže to nemusí být souvislý prostor.