Získání klíče selhalo

Vážení přátelé

Systém F18/64 jsem (znova) čerstvě nainstaloval ("/home" a “/” formátovány), aktualizoval yum update, přidal dle manuálu na wiki repa rpmfusion a adobe metodou ctrl+c a konsoli ctrl+shift+v enter, maximálně se snažil dodržet návody

Mám se trápit s tímhle ?
Získání GPG klíče selhalo: [Errno 14] Could not open/read file:///etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-rpmfusion-free-fedora-18-x86_64

anebo když to psalo, že jakési (a teď mi vskutku nechytejte za slovo, cucám si to až z paty ) “RPMDB bylo modifikováno mimo yum”. Konzoli jsem mezi tím vypnul, takže ten stav už nenasimuluju.

Dál mě upozorňuje Apper, že mám dvě aktualizace, ale když je spustím, chvíli to chroustá a pak to vyplivne, že je tam mám furt.
To takový Yumex alespoň napráská známou pravdu se získáváním klíčů, viz výše. Instaloval jsem je s tou hláškou o získávání klíčů. Grr

Pep

P.S.: Jak tak koukám, má to asi souvislost s tím, že mi to při pokusu o přehrání videí píše, že postrádá dekodér MPEG-1 Layer3 (MP3) a DivX MPEG-4, verze 3. Poněvadž je ze zdrojů nemůže nikde najít

Tak to už vím, odkud vítr vane. To není chyba ve Fedoře, ale nesedí klíče od toho repozitáře RPM Fusion. Předpokládám, že jsi ten repozitář přidával pomocí instalace balíčků, jak je uvedeno v příručce. Díval jsem se do toho balíčku a v něm jsou ty názvy klíčů uvedené bez x86_64 na konci. Yum ale při ověřování podpisů hledá soubor, který to x86_64 na konci má. Zajímavé je, že já to mám taky pojmenované bez a stejným problémem netrpím. Nicméně zkus provést následující dva příkazy (jako root). Pokud je problém opravdu v tom, tak by to mělo pomoct:

link /etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-rpmfusion-free-fedora-18-primary /etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-rpmfusion-free-fedora-18-x86_64
link /etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-rpmfusion-nonfree-fedora-18-primary /etc/pki/rpm-gpg/RPM-GPG-KEY-rpmfusion-nonfree-fedora-18-x86_64

Tak jsem provedl příkazy dle Tvého, neukecaný režim je tedy přijal a provedl. Pak Yumex se svou instalací dvou aktualizací skončil bez reptání. Dokonce příkaz yum check-update končí bez reptání, neukecaně.

Následně jsem pro sichr refreshoval x-ka, ale pokus o přehrání např. *.avi končí hláškami typu (redakčně kráceno):
“Dekodér MPEG-1 Layer3, DivX MPEG-4 či ITU H.264 …nenalezen. Modul nemohl být nalezen v žádném nastaveném zdroji sw”.
Zkusil jsem taky opětovně přidat rpmfusion free i nonfree s tímto výsledkem (moc moudrý z něj nejsem):
[root@private joe]# rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
Získávám http://download1.rpmfusion.org/free/fedora/rpmfusion-free-release-stable.noarch.rpm
varování: /var/tmp/rpm-tmp.VctjYN: Hlavička V3 RSA/SHA256 Signature, key ID adf25d9c: NOKEY
chyba: Selhalé závislosti:
rpmfusion-free-release >= 18 je potřeba pro (instalován) rpmfusion-nonfree-release-18-2.noarch
[root@private joe]# rpm -Uvh http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm
Získávám http://download1.rpmfusion.org/nonfree/fedora/rpmfusion-nonfree-release-stable.noarch.rpm
varování: /var/tmp/rpm-tmp.PoBY9B: Hlavička V3 RSA/SHA256 Signature, key ID 952f3af8: NOKEY
Připravuji… ################################# [100%]
balíček rpmfusion-nonfree-release-18-2.noarch (který je novější, než rpmfusion-nonfree-release-16-3.noarch) je již nainstalován
[root@private joe]#

Musíš ještě tu multimediální podporu doinstalovat. To provedeš následujícím příkazem (už jsem ho uváděl, v minulém topicu):

yum install --nogpgcheck gstreamer1 gstreamer1-plugins-good gstreamer1-plugins-bad-freeworld gstreamer1-plugins-ugly gstreamer1-libav

Ono to automatické vyhledávání kodeků zatím ve vývojové verzi nefunguje. Ještě to neupravili pro nové verze balíčků.

Pokud používáš Kaffeine, tak by to mělo začít fungovat.

Omlouvám se, nechtěl jsem z těch topic-ů dělat guláš, vybavuju si to, že jsem si to měl doinstalovat. Totem po instalaci většinu videí přehrává, Kaffeine ne. Pokusil jsem se ho přes Yumex odinstalovat, ale trvalo to asi deset minut a furt tam běhal ten puntík, tak jsem to killnul.
A dal yum reinstall kaffeine. Ale i poté, když jím chci přehrát celovečerák, posuvník běží jak splašený, dvouhodinový film trvá asi 30vteřin, ale nic se nezobrazuje ani není slyšet. Výpis z konsole po několika pokusech přehrát různá videa :
[joe@private ~]$ kaffeine
kaffeine-xbu(2146) XineObject::init: cannot create deinterlace plugin
[joe@private ~]$ input_bluray: (bluray_class_get_instance:1454) bluray_class_get_instance
input_bluray: (bluray_class_get_instance:1454) bluray_class_get_instance
input_bluray: (bluray_class_get_instance:1454) bluray_class_get_instance
input_bluray: (bluray_class_get_instance:1454) bluray_class_get_instance
libdvdnav: Using dvdnav version 4.2.0
libdvdread: Using libdvdcss version 1.2.10 for DVD access
libdvdread: Attempting to use device rootfs mounted on / for CSS authentication
libdvdread: Could not open rootfs with libdvdcss.
libdvdread: Can’t open rootfs for reading
libdvdread: Device rootfs inaccessible, CSS authentication not available.
libdvdnav: DVDOpenFilePath:findDVDFile /VIDEO_TS/VIDEO_TS.IFO failed
libdvdnav: DVDOpenFilePath:findDVDFile /VIDEO_TS/VIDEO_TS.BUP failed
libdvdread: Can’t open file VIDEO_TS.IFO.
libdvdnav: vm: failed to read VIDEO_TS.IFO
libdvdnav: Using dvdnav version 4.2.0
libdvdread: Using libdvdcss version 1.2.10 for DVD access
libdvdread: Can’t stat /dev/dvd
Adresář nebo soubor neexistuje
libdvdread: Could not open /dev/dvd
libdvdnav: vm: failed to open/read the DVD
input_bluray: (bluray_class_get_instance:1454) bluray_class_get_instance
input_bluray: (bluray_class_get_instance:1454) bluray_class_get_instance

Jo a ještě mi po vsunutí DVD nabídne jen 3 možnosti, ale přehrát DVD (Totem, Kaffeine, Dragon) nikoli.

V případě hudebních CD těch možností je 9 a zdá se, že ty důležité fungují (přehrávání).

Na přehrávání DVD potřebuješ ještě knihovnu libdvdcss, což už je z pohledu patentů tak nelegální věc, že to není ani v RPM Fusion a je to úplně samostatně. Nainstaluješ to takto:

rpm -Uhv http://rpm.livna.org/repo/12/x86_64/libdvdcss-1.2.10-1.x86_64.rpm (fórum sbaluje odkazy, do konzole ho budeš muset dát v plné délce)

(pro příště je to uvedené v příručce v kapitole o přidání multimediálních kodeků: http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia )

Pokud ti Totem některá videa ještě nepřehrává, můžeš zkusit doinstalovat gstreamer1-plugins-bad, což je další sada kodeků, které už ale nejsou tak odladěné.

S tím Kaffeinem jsem narazil na další zajímavou věc. Ono totiž před nedávnem vyšla nová generace GStreameru (1.0) a většina přehrávačů už na ni přešla. Nicméně některé očividně ne a Kaffeine patří mezi ně. Proto jsou v repozitářích vedle sebe balíčky gstreamer a gstreamer1. V případě Kaffeinu by mělo stačit postupovat podle návodu z příručky a doinstalovat toto:
yum -y install gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg

Nicméně pokud používáš Kaffeine a chceš se těmto zmatkům s novým GStreamerem vyhnout, můžeš používat jako backend VLC. V tom případě ti stačí nainstalovat balíček phonon-backend-vlc a v System Settings → Multimedia → Backend změnit backend na VLC. Já KDE ani Kaffeine nepoužívám, ale lidi si pochvalují, že s VLC backendem to má v KDE lepší zvuk.

Jinak díky, že ses rozhodl jít do ještě nevydané verze. Protože ten přechod na nový GStreamer způsobuje očividně hodně zmatků a já jsem na většinu těchto problémů sám nenarazil. Tyto zkušenosti se budou hodit při aktualizaci uživatelské příručky.

Jestli Ti týrání se mnou připadá přínosem, tak já jsem vskutku velmi potěšen :wink:
… což už je z pohledu patentů tak nelegální věc… No, proto jsem Pirát - autorské právo není o autorech, je to jen prosazování kopírovacího monopolu :wink:
nicméně všechno ze stránky
http://wiki.fedora.czdoku.php?id=navody:prirucka:nekomercni_aplikace_multimedia#instalace_multimedialnich_kodeku = Instalace multimediálních kodeků jsem instaloval (téměř hned po yum check-update), včetně libdvdcss. Teď jsem to ještě zopákl :
[root@private joe]# yum -y install gstreamer-plugins-ugly gstreamer-ffmpeg
Zavedené moduly: langpacks, presto, refresh-packagekit
Balíček gstreamer-plugins-ugly-0.10.19-5.fc18.x86_64 je již nainstalován a v poslední verzi
Balíček gstreamer-ffmpeg-0.10.13-5.fc18.x86_64 je již nainstalován a v poslední verzi
Není co dělat
[root@private joe]#
[root@private joe]# rpm -Uhv http://rpm.livna.org/repo/12/x86_64/libdvdcss-1.2.10-1.x86_64.rpm
Získávám http://rpm.livna.org/repo/12/x86_64/libdvdcss-1.2.10-1.x86_64.rpm
varování: /var/tmp/rpm-tmp.7RIoCs: Hlavička V4 DSA/SHA1 Signature, key ID a109b1ec: NOKEY
Připravuji… ################################# [100%]
balíček libdvdcss-1.2.10-1.x86_64 je již nainstalován
[root@private joe]#

V nastavení systému -> Multimedia-> nikde žádný backend nevidno, tím méně s možností změnit jej na VLC. Kaffeine dělá furt to samý.

Já samozřejmě zastávám ohledně patentů na kodeky stejný názor jako ty, ale zákony jsou takové, jaké jsou. A Red Hat už je dost velká firma na to, aby se stala cílem patentových útoků. Proto holt nesmí být tyto věci přímo ve Fedoře. Naštěstí existují aplikace jako EasyLife, které člověk nainstaluje jedním balíčkem a v kterých si člověk nakliká, co všechno z kodeků a dalších patentově chráněných věcí se má nainstalovat, a ony už se postarají o zbytek. Obvykle se ale upraví na novou verzi Fedory až po jejím vydání.

S tím Kaffeinem ti asi víc neporadím. Já KDE nepoužívám a je to pro mě tak trochu španělská vesnice. Já jsem našel jen tento návod: http://wirejungle.wordpress.com/2010/08/10/switch-to-phonon-vlc-for-better-sound-in-kde/
Tak se můžeš podívat, jak ten dialog vypadá (ten návod je na Kubuntu, ale názvy balíčků i to nastavení by mělo být stejné). Možná to může ještě být v Nastavení systému v Zvuk a video. Ale víc by ti s tím asi poradil nějaký uživatel KDE.

Jestli to bude po oficiálním vydání s kodeky v pořádku, pak se mám nač těšit. Mašinu chci odladit a vyměnit do ní tv kartu a prohodit jí za dosluhující (malé disky, vyběhlý systém - 2010.0 mandriva)

Kaffeine k nám domů prostě přišel s novým compem s tv kartou a Linuxem v jednu chvíli (do té doby widlows a samostatná televize), tak jsme na něj všichni zvyklí.
Nebudu to lámat přes koleno, kdyžtak si třeba u VLC (pokud bude chodit) přenastavím kláves.zkr. jako byly v Kaffeinu a je to (VLC televizi umí, pokud si dobře vzpomínám).
Teď mi u Kaff ale zaráží, že videosoubor “přehrává” zhruba 100x rychlejc. Od verze 1.0 se u něj nedá téměř nic nastavit klikátkama.
Obrázek s přenastavením backendu z Tvého linku na VLC nemůžu nikde najít. V mém nastavení systému je to nějak jinak.
Uvidíme. Až vyjde ostrá verze, budu ladit dál. Když chodím do háku, nebude moc času na sezení u compu:(
Teď dík, rád bych napsal “vyřešeno”, mrzí mi, že nemůžu.

Sešívaný napsal(a):

S tím Kaffeinem ti asi víc neporadím. Já KDE
nepoužívám a je to pro mě tak trochu
španělská vesnice…

Pokud si dobře vzpomínám, tak jsem Kaffeine normálně nainstalil i do Ubuntu s Gnome. A chodil. Anebo to bylo Kubuntu? No nic.
Furt to tady a těď nechodí, vyměnil jsem mechaniku, která zlobila už to načítá i DVD, ale za boha ho nepřehraju v ničem. Kafeine, VLC, Totem, Dragon, nic !Grrr.
K3B mi řekl na pokus kopírovat to právě vložení DVD:
“Plugin pro dekódování MP3 audia nenalezen.
Nepovedlo se najít nebo načíst plugin pro dekódování MP3. To znamená, že nebudete moci vytvářet Audio CD z mp3 souborů. Mnoho linuxových distribucí nezahrnuje podporu mp3 z licenčních důvodů.
Řešení: Pro zapnutí podpory MP3 nainstalujte knihovnu MAD (ta slouží pro dekódování MP3) a MAD MP3 dekódovací plugin (ten už může být nainstalovaný, avšak nefunkční vlivem chybějící libmad). Některé distribuce umožňují instalaci podpory MP3 pomocí online aktualizačních nástrojů.”
No doinstalil jsem transcode, libmad tam bylo, MADplay (a to je snad ten dekódovací plugin MAD MP3), ale
furt nic.

A to jsem s těmi repozitáři dělal psí kusy, avšak žádné bejkárny.
No snad se to usadí po oficiálním vydání 18-ky…

Asi potrebujes doinstalovat balik z rpmfusion repa:

k3b-extras-freeworld