Zatuhnuti ve Fedore 13

Zdravim,

na svuj notebook ACER TravelMate 6592 jsem si nainstaloval F13 32-bit a vse bylo v poradku a z do doby, kdy mi najednou zcernala obrazovka a system vytuhl. Pak pomuze jen vypnuti a opetovne zapnuti. Mel jsem podezreni na bezdratovou mys, protoze kdyz jsem ji nepouzival, tak system vydrzel bez problemu, ale dnes se mi to po nekolika hodinach stalo i bez ni. Drive jsem na tomto stroji pouzival F12 a F11 i tyto problemy jsem nemel. Dalo by se nekde v systemu zjistit, co to muze zpusobovat?

Diky za kazdou radu.

člověče teď tu píšu něco podobného, zatuhává mi to taky jen ne na notebooku

než jsem to stačil dopsat a odeslat tak se vytvořil duplicitní příspěvek :slight_smile:

Jedine co muzu poradit je podivat se do /var/log/Xorg.0.log (v tvem pripade po rebootu jeste .old) a do /var/log/messages.

Pak lze zapnout jeste podrobnejsi vypis - viz. http://fedoraproject.org/wiki/How_to_debug_Xorg_problems

Diky za radu, sice dokazu prohlizet zmineny log soubor, ale nevim co tam mam hledat :-(. Prohledl jsem vse, ale z meho pohledu jsem nenasel nic podezreleho. Neco jako error nebo tak.

Jednim z novych poznatku je, ze to snad pada jen pri prohlizeni ve firefoxu.

Tak miva nejcasteji na svedomi flash player. Me osobne v F13 firefox pada jako prezrale svestky, ale zbytek systemu s sebou zatim nebere.

Jestli Ti padá Firefox od Flashe tak zkus ten co používám já ten 32b přes wrapper a dost možná že tam budeš mít chybovou hlášku v logu ale přesto to bude fungovat lépe než ta 64b alpha verze.

K zamrzání Fedory: zkus k parametrům jádra v souboru grub.conf přidat tyto parametry:

nomodeset noapic acpi=off

u mně to pomohlo proti zamrzání systému

Pouzivam z jistych duvodu 32bit verzi Fedory, ale zkousel jsem i 64bit a bylo to stejne. Zkousel jsem i kernel s parametrem nomodest, ale to mi pak sla silene pomalu grafika. Zatim jsem presel z gnome na KDE a tady misto firefixu pozivam Konqueror. Zatim se mi to zda lepsi, ale nejspis jeste neni vyhrano. Proste, kdyz jdu na net, tak si radsi vsechno rozdelane ulozim :-(.

Takze poslednim poznatkem je, ze to ma nejspis na svedomi grafika. Mam ATI Mobilty radeon HD 2400XT a v soucasne dobe ovladac “radeon”. Pokud nenastavim nomodeset, tak to drive nebo pozdeji ztuhne. S nomodeset to sice bezi porad, ale grafika je hrozne pomala i pri normalni praci (2D). Zkousel jsem pouzit driver radeonhd, ktery ma v seznamu podporovanych karet i tu moji, ale rychlost je pomala i kdyz to nepadne. Nakonec jsem chtel zkusit i cataluyst od ATI, ale ten hlasi nepodporovanou verzi jadra. Tak ted nevim :-(. Zkousel jsem prolezt kde co, ale nenasel jsem primo reseni pro F13, dokazal by nekdo nasmerovat, prosim?

Myslim ze tvuj postup vycerpal v tuto chvili vsechny dostupne moznosti. Catalysty od ATI jsou jako vzdy pozadu, radeonhd se podle me nevyviji a tak zbyva jen radeon s nomodeset. Mimochodem mam tady taky HD2400 a krom obcasnych artefaktu mi tedy nezatuhava. Bohuzel ale stale zustava pravdou ze nvidia karty jsou na tom o rad lepe :(. Teoreticky je mozne este pohledat nejake dalsi parametry jadra nebo ovladace, ale z rukavu je nevysypu.

Jeste bych mozna zkusil nainstalovat balik mesa-dri-drivers-experimental. Uvidis, co to udela. Jinak ja (a slysel jsem to i od jinych) mam subjektivne rychlejsi grafiku s nomodeset (Radeon X1200 series)

Hodne stesti

Je to zajimave, ja kdyz pouziji parametr nomodeset , tak mi jde grafika velmi trhane. Presouvani oken a rolovani textu napriklad. Nepotrebuji zadny 3D vykon apod. Fedoru pouzivam ciste pro vyvoj sw v C a C++. Ted proste jedu bez nomodeset s driverem radeons rizikem, ze to muze kdykoliv spadnout. Pokud se vyhybam Firefoxu, tak to vydrzi i hodiny.

Diky za reakce

meda-dri-drivers-experimental obsahuje jen experimentalni ovladace pro nvidii (nouveau) - aspon v momentalne v F13, takze tim se nic nevyresi…