Zase update cups a zase nejde sitovy tisk

Musim rict, ze z cupsu aspol. jsem vyklepany s kazdym updatem a tentokrat zase opravnene. Prisla dalsi aktualizace, zda se velmi minoritni a zase prestal fungovat sitovy tisk. V logu na serveru jsou hlasky typu

Printer drivers are deprecated and will stop working in a future version of CUPS. See https://github.com/OpenPrinting/cups/issues/103
koukam co to znamena, ale nerozumim tomu ani zbla. Jen jakesi IPP everywhere…

To same to pise kdyz znovupridavam lokalni tiskarnu a vyberu normalne driver ze seznamu. No nakonec vse znovu nastaveno na serveru i na klientech, resp. na klientech se zase zacala tiskarna objevovat pres avahi (ovsem jako pomlcka 3), da se pridat i jako IPP anywhere, coz je ta jakasi novinka… ale proc se to kazdym updatem rozsype to nechapu.

Upgrade pise neco jako

Scriptlet output:
1 warning: /etc/cups/cupsd.conf created as /etc/cups/cupsd.conf.rpmnew

ale porovnani konfiguraku nedava zjevny duvod proc to prestane fungovat.

A to nemluvim o jinem boji na ubuntu, kde to zacalo tisknou jen cernou magii a scanner uz jsem nerozchodil… ale to je jiny pribeh.

Chape nekdo co jako mam clovek delat s tim “printer driver deprecated”?

Toto je vice rozepsano zde:
Fedora contemplates the driverless printing future
a pak asi jeste zde
How_to_debug_printing_problems - Driverless_models

Sam jsem to jeste nezkoumal. Snad to pomuze.

OK, diky moc. Jen se musi trochu usmivat - kdysi se za standard tisku povazoval PostScript, lepsi tiskarny mu rozumeli a nebylo potreba nic jineho. Pak prisel jetdirect - sitove pripojena PS tiskarna. Fungovalo to roky bez problemu. Problem to melo zrejme jen jeden - neco jako ze PostScript vlastnilo Adobe. Tak si kazdy vyrobce zamerne vytvarel nekompatibilni proprietarmi (PCL a jine), je naprosto typicka strategie k eliminaci konkurence. Takze dnes jsme zase ve fazi “vsechny tiskarny budou umet jednim jazykem”, idealne budou sami rovnou sitove… tak schvalne jak dlouho to vydrzi…

Jinak mi stale neni uplne jasne jak to bude fungovat - lokalne pripojena USB tiskarna totiz stale potrebuje nejaky “driver”, sitove se pak uz prezentuje jako IPP (to je OK). Ale nejak si nedovedu predstavit, ze bych kvuli “driverless printing” vyhodil vsechny tiskarny a kupoval nove (i kdyz ten cas s vecnym opravovanim uz by se mozna vyplatil).

Dnes už jedině fakt jen to IPPEverywhere (nebo AirPrint, jak ho nazývá Apple). Od té doby, co jsem na něj přešel, mám po problémech s tiskem. Prakticky všechny modely někdy od roku 2012 by to měly umět. Doma mám starou HP LaserJet 1320 a tam jsem to vyřešil tak, že jsem ji připojil do Synology NASu a nasdílel po síti.

Akorat co asi bezi v tom NASu? FreeBSD s cupsem. :slight_smile:

EDIT: Koukam na wikipedii uz pisou ze DSM je taky linux…

Jo, tam je CUPS, ale ten prostě funguje. Jednou jsem to nastavil a už několik let to běží bez problémů. Ta legacy tiskárna s tím dožije. A ty nové už fakt pěkně fungují přes ten síťový driverless tisk.