Zálohování v Btrfs

Zdravím ve spolek. Po okružní jízdě světem linuxových distribucí jsem konečně došel až k Fedoře a musím si vynadat, že to trvalo tak dlouho :slight_smile: Můj dotaz se týká zálohování systému v Btrfs. Všechny distribuce, které jsem měl zatím tu čest vyzkoušet jeli na Ext4. Pro zálohování jsem využíval Rsync v tomto formátu

(sudo rsync -aAXv --delete --exclude {/dev/,/proc/,/sys/,/tmp/,/run/,/mnt/,/media/,/home/,/lost+found,/var/cache/*,“swapfile”} / /mnt/rsync/

a ukládal na externí disk. Nyní jsem na desktop nahodil beta verzi Fedory 33, která je již na Btrfs. V zálohování v Btrfs mám ale upřímně zatím docela guláš. Našel jsem ohledně toho články na root.cz a koukl na YouTube na přednášku Josefa Jebavého. Pochopil jsem, že je potřeba vytvořit jakousi subvolume složku ze které se mi budou po zadání příkazu dělat snapshoty a ty pak pomocí send/receive pošlu na externí disk. Může mi prosím někdo napsat jako pro pitomečka přesný postup příkazů když budu chtít provést zálohování ve stylu jako jsem dělal přes Rsync? Tedy aby snapshot zálohoval / a vynechal výše zmíněné složky?

Třeba někdo odpoví o přímo postup pomocí btrfs snapshotů (btrfs trochu rozumím, ale nejsem expert, tak radši radit nebudu), ale zatím si dovolím takovou poznámku: btrfs je pořád jen souborový systém, nehledejte v tom žádnou super magii. Umí sice pokročilé věci, ale ten rsync bude pořád fungovat protože jen kopíruje soubory a složky a je mu celkem jedno, co je pod tím.

Jo takhle. To mě nenapadlo, že by to mohlo fungovat taky tak. Myslel jsem, že když je jiný souborový systém, tak je potřeba jiný přístup. Kór když všude čtu jen o btrfs a snapshotech. Díky za poznámku.

Já myslím, že přes snapshotování btrfs subvolumů by to asi ani nešlo replikovat. Tam člověk snapshotuje celé subvolumy, nemůže si vybírat adresáře, které vynechá. Jedině, že by je měl v samostatných subvolumech.