Zaloha systemu

Zdar, uz jste nekdo resil kompletni zalohu systemu resp. obnovu ? Dostal jsem se do faze, kdy jde vsechno tak jak ma a stalo mne to dosti casu a snahy - tak bych rad cekal na kolaps pripraveny. Jsem naprosty zacatecnik a netroufam si rict ze bych nefunkcni system opravil, cekala by na mne reinstalace. Trochu jsem sondoval na NETu a nejsem z toho moudry, ze zajimavych softu jsem narazil na BackupPC.

Pokud chcete zalohovat cely nainstalovany system pak proste napiste
tar cf - / | gzip > zaloha.tar.gz
Ale to je dost brutalni reseni, nicmene funkcni.
Nejlepe je to ale udelat v zachrannem modu, kdy se v korenovem adresari nenachazeni zive struktury (/proc, /sys, /dev, /tmp) a nebude se tak menit obsah ktery archivujete.

Jinak date-li si “yum search backup” vypadne vam ne jen BackupPC (v extras) ale treba i amanda nebo kbackup. Zalezi na jake urovni to chcete zalohovat.

Obecne lze rici, ze v podstate jedine co potrebujete zalohovat je /etc protoze v nem jsou vsechny konfigurace. Pokud jste ale kompiloval nejake ovladace, nebo pridaval firmware, tak to asi v etc neni. Samozrejme nastaveni pro uzivatele je pak v jeho home.

V prubehu nastavovani jsem postahoval spoustu aplikaci a provedl nekolikero prenastaveni a uprav. Kdyz to cele spadne budu muset absolvovat ten proces znovu, netvrdim ze by to nebylo od veci (opakovani matka moudrosti), ale rad bych proste uvedl system do soucasneho stavu po celkove reinstalaci behem kratke doby bez nutnosti znovu stahovat, atd… Takze bud obraz disku, nebo neco jineho.

Pokud mate dostatecnou kapacitu disku udelejte ten tar nebo pouzijte zminene klikatko kbackup. Zpatky to dostanete tak ze to zase ze zachranneho modu rozbalite.

Me osobne se jeste nikdy nestalo ze bych Linux musel preinstalovat (sazmorejme krom poruch disku). Navic pokud budete system pravidelne aktualizovat a instalovat novy software, musel byste aktualizovat i tu zalohu… zalohovani je dobra vec, ale musi clovek najit hranici toho co se casove vyplati a co ne.

Jasne, to mi staci - diky. Chtel jsem mit zalohu protoze jsem prebehlik z win. a tam jsem se uz nezdrzoval opravou systemu - reinstalace a obnova ze zalohy a za hodku jsem pracoval na plne fungujicim stroji. Pri poznavani Linuxu urcite udelam spoustu prehmatu a zalohu si urcite udelam. Treba ji nebudu potrebovat.

A co utilita “dump” a nasledny “restore” ? Udelal jsem si takto zalohu, ale jeste jsem nemel prilezitost a duvod vyzkouset obnovu. Nezkousel to nekdo?