záchrana dat z ext4

Zdravím,
jsem celkem začátečník, asi půl roku používám pravidelně aktualizovanou fedoru 11.
Mám disk rozdělen na dva oddíly /boot s ext2 a / s ext4 Po poslední aktualizaci jsem ale počítač nechal uspat na disk, následně se mi jej nepodařilo rychle probudit, tak jsem ho ve spěchu vypnul držením on/off tlačítka.
Při opětovném spuštění došlo k chybám při zavádění systému a bylo mi doporučeno spuštění fsck na oddílu s ext4. To jsem provedl (musím se přiznat, že jsem stále ve spěchu celkem hloupě potvrdil všechny opravy a smazání) a restartoval. Od té chvíle spadne (zastaví se) nabíhání systému vždy, když se pokusí přimountovat oddíl s ext4.

Je nějaká šance to napravit, případně zachránit z oddílu ještě nějaká data?

Spech vstkutku neni dobry pri jakemkoli poskozeni FS… Prvni co bych nyni zkusil je nastartovat z, nejlepe F12 LiveCD nebo rescue cd a zkusit pripojit souborovy system s ext4. Vzhledem k tomu ze mas ext4 na korenovem adresari systemu, je mozne ze pri jeho padu doslo k poskozeni nejakeho systemoveho souboru, ktery je potreba pri startu, ovsem zbytek dat bude dost mozna v poradku a system by mel jit pripojit, kdyz na nem problehl fsck. Skoda ze nevis, na ktere soubory fsck behem oprav sahal, dalo by se pak treba ze zachranneho modu jen preinstalovat prislusny balik.

Pokud bude i livecd padat pri pokusu o pripojeni ext4 oddilu, je potreba zjistit maximum detailu a zkusit na oddil znovu pustit fsck…nic vic se z toho co pises poradit neda.

Vyřešeno. Nakonec jsem nabootoval z instalačního media do rescue módu. Znovu na oddíl aplikoval fsck (běžel cca půl hodiny). Nyní už šlo nabootovat z disku, ale při pokusu o zalogování padala Xka. Takže znovu rescue mód, přimountovat disk a zkopírovat všechna důležitá data. Teď už mi tu běží Fedora 12 :slight_smile: