Yum zabírá příliš místa na disku

Zdravím,

Na ntb s F18 32bit mi data yumu zabírají až
dle mého neúměrně místa (momentálně cca 1GiB ). Aktualizuji přes yum takřka denně, ale čas od času dávám clean all. Přikládám výtah z tabulky využití místa na / dle analyzátoru (skvělá věcička). Za cca posl. měsíc se ten objem zvojnásobil i když jsem cache yumu několikrát čistil (clean all). Díky

/ … 8,2 GB
/usr … 6,6 GB
/var …1,5 GB

/var/cache/yum … 822MB
…/update/packages …420MB
…/
/var/cache/dnf …100MB

/var/tmp/yum-xxx …185MB
/var/tmp/dnf-xxx …110MB

Jak se tam dívám tak soubory databází sqlite v adresářích repozitářů v cache yumu mají běžně kolem desítek MB ovšem jsou tam i stažené sbalené v .gz a .bz2. Ty by mohl mazat, dále balíčky v update/packages a také celý adresář v tmp.

/var/lib/yum…21MB
/var/lib/rpm …187MB

po provedení sudo yum clean all se obsah /var/cache/yum zmenšil rapidně na pouhých 143kB.

Nemáš zapnuté cachování balíčků? Podívej se do /etc/yum.conf, jestli nemáš u keepcache hodnotu 1. Pokud ano, změň ji na 0 a YUM už by tolik místa zabírat neměl.

aha díky to mě nenapadlo, mrknu hned na to. Zatím jsem provedl nejnovější yum update a výsledek vypadá následovně.

stáhlo se cca 430MB dat a po update zabírá /var/cache/yum 137MB. Jinak balíčky co byly předtím v cache…/updates/packages jsou tytéž co se mi ted stahovaly při update tak to vypadá jako by něco (packagekit?) stáhlo dopředu balíčky. Event. nová funkce v knihovnách yumu. Stejně to ale nedává původních přes 800MB.

Edit: keepcache je nastaveno na 0.

Je nutno upozornit, ze yum pred kazdou instalaci potrebuje stahnout a na disk umistit kompletni metadata. Tato metadata se stahuji komprimovana a rozbali se az do cache. Cim vic balicku Fedora poskytuje, tim vetsi jsou samozrejme metadata. Objem v radu desitek az stovek MB je pak celkem normalni. Priste nez to smazes, tak se podivej co presne tam ma nejvetsi velikosti. Pokud mas v adresari packages nejake natahane baliky, tak to dela packagekit, protoze u yumu mas keepcache, coz znamena ze yum po instalaci/updatu baliky smaze. Ja PK nepouzivam, takze nevim, co ted presne dela. Dalsi moznost je, ze by si mel nainstalovany yum-updatesd.

díky, ano to je jasné, leč celkový objem dat yumu je nepřiměřený. Vyřešil jsem to přechodem na dnf. Jeden z rozdílů co se týká objemu dat je ten, že yum ukládá data repozitářů do databází sqlite kdežto dnf do zkomprimovaného xml (.xml.gz) a k tomu to vypadá že ty databáze narůstají. Plus je dnf v některých ohledech podstatně rychlejší což je super :slight_smile: Uvidíme jak si dnf povede, ale probíhá tam aktuálně vývoj tak věřím, že bude ještě lepší :wink:

pro srovnání:

/var/cache/yum/…367MB (…/fedora 247MB)
/var/cache/dnf/…100MB (…/fedora 33MB)

/var/tmp/yum 147MB
/var/tmp/dnf 100MB

dnf se pohybuje stále cca v tomto objemu. Jinak ještě uvažuji že stopnu package-kit neb ho nepoužívám.

Řešil jsem to, jelikož na ntb s menším diskem mám pro / partition jen 8GB a už dvakrát jsem musel posouvat a zvětšovat oddíly.

PackageKit muzes s klidem vypnout, pokud system aktualizujes rucne.

Doplnění: Dnf funguje perfektně, udržuje si stále stejné obsazené místo a nezaznamenal jsem žádné potíže. Jen malá chybka na kráse, chybí mu zatím některé pokročilé funkce které yum má, ale aktivně se vyvíjí viz. článek zde na fedoře, takže bude výhledově plnohodnotná náhrada a ve výsledku ho předčí. :wink: (zatím mu chybí např. fce history undo což se může hodit. Yum se poté použít nedá, jelikož má vlastní databázi tudíž historii dnf nevidí. Dnf history má ale zatím podporuje jen list, info a summary tj. přehledy.)

Jako vzdy - az bude mit dnf vsechny funkce jako yum, bude to stejne obluda, jinak to ani dopadnou nemuze, protoze yum nikdo zamerne jako obludu nepise.

Neřekl bych, že je až taková obluda vzhledem k tomu co umí a systém modulů je docela sympatická věc. V podstatě má jen jen chybu (věc s místem je okrajová a může vadit jen za specifických okolností v malém počtu případů vzhledem k běžným velikostem hdd) a to, že je poměrně hodně pomalý. Jiná otázka je, jak snadno se k němu dá udělat kvalitní frontend. Jsem zvědav na to software centrum pro fedoru, ted ale nevím zda to vůbec má pracovat s yumem.

Spatne jsem se vyjadril - osobne yum za obludu nepovazuju, jen jsem chtel naznacit, ze se vzrustajici komplexnosti aplikace rostou i jeji naroky. To ze dnf je ted male a neumi veci ktery umi yum je tedy logicke, a neznamena, ze to v budoucnu neskonci uplne stejne. Pred casem vznikl treba takovy zypp, vsichni na to peli ody, ale ze by se prosadil se rict neda, ted zase vznika nejake DNF. Ono je totiz potreba rict, ze spravce baliku na desktopu je jen spicka ledovce, a nastroj musi zahrnovat vsechny mozne funkce pro vytvareni baliku a repozitaru aby se dal povazovat za kompletni balikovaci system.