Wifi na MBP 2008 nefunguje

Ahojky, po delší době jsem se vrátila k Fedoře (zkouším na svém starém MBP 2008, jaký OS na něm bude, až přestane být podporovaný El Capitan) a zjistila jsem, že Fedora 25 funguje bez problémů, akorát nefunguje wifi.
Podle návodu (https://gist.github.com/jamespamplin/7a803fd5be61d4f93e0c5dcdea3f99ee) jsem nainstalovala a zprovoznila ovladač (wifi se hlásí jako 0b:00.0 Network controller: Broadcom Limited BCM4321 802.11a/b/g/n (rev 05), což je správně), vidí okolní sítě a umožňuje se připojit. Jenže připojit se nejde a nastává několik scénářů, po každém restartu jiný. Někdy se připojí, ale internet ani lokální síť nefunguje i když je přiřazená správná IP adresa i DNS (ručně i pomocí DHCP. Někdy se připojí, ale místo ikony síly signálu je tam otazník a opět síť nefunguje. A někdy neustále dokola požaduje zadání hesla, které je ale správné a uložené a je nastaveno, aby se MBP připojoval automaticky.

Netušíte, prosím, co s tím? Je to sice otázka ještě minimálně jednoho roku, možná déle, ale jednoho dne skončí podpora pro El Capitan a tento MBP ještě do šrotu nepatří. Ubuntu a na něm založené distribuce zde kdoví proč nefungují (live se spustí s parametrem nomodeset, ale po instalaci už se spustit nedá ani s tímto parametrem a zjistila jsem, že je to častý problém) a Fedora se mi vždycky líbila a běhá na tomto MBP perfektně (i když zatím jen z externího disku). Ale bez funkční wifi je to k ničemu :frowning:

Předem moc díky.

Našel jsem podobný problém, akorát na Ubuntu: https://ubuntuforums.org/showthread.php?t=2338129
Člověk píše, že ten wifi karta s ovladačem od Broadcomu funguje spolehlivě jenom na wifi o frekvenci 2,4 GHz. Popravdě si nejsem jistý, jestli s tím jde něco dělat. Ten ovladač může opravit jen Broadcom a je otázka, jestli mají nějakou motivaci k tomu opravovat ovladač pro 8 let starou kartu.

To je výhoda otevřených ovladačů, kde se člověk nemusí spoléhat na podporu od výrobce, jehož zájmem je prodávat co nejvíc nového hardwaru a nepodporou starých modelů uživatele nutit k nákupu novějších. Já mám třeba scanner z roku 2000, který v Linuxu pořád funguje díky otevřeným ovladačům, zatímco na Windows mám smůlu, protože výrobce vydal poslední verzi pro Visty.

Děkuji. Je mi jasné, že dělat ovladače na tohle fakt nemá smysl, ale z Ubuntu 16.04 se připojím a síť funguje, tak nevím v čem může být problém. Nicméně jsem zjistila, že ke svému iPhonu SE resp. jeho wifi hotspotu se připojím a wifi funguje, teď koneckonců jsem přes to připojená když tohle píšu.

Nabízí se otázka, jak zařídit, aby se Fedora připojovala jen přes 2.4 GHz. Mám totiž ten nový bílý modem od UPC a pochopitelně mám zapnutá obě pásma (panelák a v okolí 24 sítí na 2.4 GHz a jen jedna na 5 GHz, navíc všechny naše zařízení 5 GHz umí). Dá se nějak nastavit, aby se Fedora připojila jen na 2.4 GHz a 5 GHz ignorovala? V modemu se mi totiž nechce nic měnit a v tak zarušeném prostředí to ani nemá příliš logiku (na 5 GHz rychlost připojení 150 Mbps, na 2.4 GHz ze stejného místa je to pouhých 30 Mbps a odezva je trojnásobná :frowning: ).

Předem moc děkuji.

PS: včera jsem instalovala kamarádce na starý HP ProBook 4525s nový OS (nějaký její kamarád “expert” jí tam dal trial verzi Windows 7 poté, co vyhodil legální Windows 10 a navíc místo Home Premium na což je na ntb licenční štítek tam dal Ultimate) a chtěla jsem tam dát také Fedoru a byl podobný problém. Internet sice fungoval, ale neskutečně pomalu a to HP má také Broadcom wifi, je to BCM944313HMG2L, Fedora kartu našla sama od sebe, připojit k síti se povedlo bez problémů, ale pak to jelo kolem 40 kBps. Může to být tím, že Fedora si prostě s těmito kartami nerozumí? Nebo kombinací Broadcom a nový UPC modem? Ale když jsem nainstalovala na HP Elementary OS Loki, tak wifi běží jak z praku na plnou rychlost.

Vynutit 2.4 GHz by mělo jít pomocí: nmcli connection modify jmeno_pripojeni wifi.band bg

Dokumentace je k tomu tady (tabulka 109): https://developer.gnome.org/NetworkManager/stable/ref-settings.html

Těžko říct, kde může být problém… může to být kombinace různých komponent a modemu…

Na tom druhém ovladači jsi taky instalovala ovladače od Broadcomu nebo to funguje s nějakými open source?

BTW i v tom prvním případě jsi instalovala ovladače z RPMFusion? Je potřeba přidat non-free část RPM Fusion a potom nainstalovat ovladač kmod-wl, ten by si měl myslím přitáhnout taky broadcom-wl. Pokud ne, tak lze doinstalovat.

Děkuji, podívám se na to, snad to pochopím :slight_smile:

Na tom druhém notebooku jsem nic neinstalovala, fungovalo to už z live spuštění. Přiznám se, že jsem nezkoumala, co přesně tam je za čip, vím jen, že je to Broadcom a že je horší než v MBP, umí jen b/g/n. Ten se k síti připojil, ale jelo to strašně pomalu, aktualizace jednoho repozitáře trvala skoro půl hodiny a pak jsem to vzdala, připojila jsem kabel, aktualizovala systém a když problém přetrval, nainstalovala jsem eOS (notebook není můj, takže je nutná funkčnost hned). Tam to fungovalo okamžitě a normálně rychle.

V prvním případě, na MBP 2008, jsem instalovala ovladače podle toho návodu, co jsem dala odkaz. Pak se mi to nějak rozbilo, tak jsem Fedoru nainstalovala znova a ovladače jsem nainstalovala pomocí Postinstaller a výsledek je stejný. Vidím všechny sítě v dosahu, stejně jako v macOS, připojím se k síti vytvořené iPhonem a internet funguje, ale nepřipojím se ke své síti od UPC, buď to bez jakékoliv hlášky ukončí připojování nebo to neustále dokola žádá o heslo.

edit: tak s pomocí toho příkazu na vynucení 2.4 GHz se už MBP k síti přihlásí, ale internet nefunguje. Ikonka u wifi je většinou otazník, někdy tam skočí klasická ikonka se sílou signálu (na plno). Změnila jsem si i DNS na Google a nepomohlo to. Ani ping do internetu nic neudělá. A to samé platí i o počítačích v lokální síti


192.168.0.1 ping statistics
41 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 40963ms

Screenshot UPC wifi

Screenshot iPhone wifi

Opravdu nikdo nevíte jak na to? :frowning: Přiznám se, že se rozhoduji mezi Fedorou a eOS a Fedora se mi líbí v některých věcech více, celkově mi přijde o něco lepší. Ale potřebuji, aby všechno fungovalo a nefunkční wifi na notebooku je dost zásadní problém. Ostatně kdybych neřešila wifi, tak prostě nainstaluji Sierru (neoficiálně, s pomocí jakéhosi hacku), kde wifi také nefunguje, ale všechno ostatní ano. Jenže tady nainstaluji wifi, která se jeví jako funkční a pouze se nechce připojit k mé síti, k iPhonu se normálně připojí a funguje. A ráda bych, aby to fungovalo, nechci ho zatím prodávat a jako domácí “surfovadlo” by byl prima i když skutečnou práci převzal MBP 13" 2016.

S tím ovladačem člověk asi nic neudělá. Já osobně bych to vyřešil externím USB wifi adaptérem, který dnes stojí pár korun (nejlevnější se dají sehnat už za 150 Kč). Akorát si člověk musí dát pozor, aby v tom neměl zase něco podobně nekompatibilního.

V minulosti som používal tento návod http://forums.fedoraforum.org/showthread.php?t=239922

Děkuji, ale už to není potřeba, dnes MBP 2008 změnil majitele a já mám už měsíc MBP 2016 13" a na něm podobné experimenty dělat nebudu, jen ve virtualizaci a tam funguje Fedora bezvadně. Možná to časem zkusím na svém Mini 2009, ale zatím k tomu nemám důvod, El Capitan zatím je podporovaný. Každopádně děkuji za reakci.

PS: důvod proč reaguji tak pozdě je ten, že i když mám zaškrtnuto “Zasílat emailem odpovědi na toto téma” tak mi nic do e-mailu nepřijde…