Webová kamera pro Linux

Ahoj,

chystám se koupit webovou kameru. Mohli by jste mi prosím doporučit nějakou, která ve Fedoře funguje “out of box” Když už budu pořizovat nový HW, chtěl bych mít jistotu, že to pojede.

Předem děkuju za typ

Sam kameru nemam, takze presne neporadim, ale inspirovat se muzes na teto strance:
http://fedoraproject.org/wiki/Features/BetterWebcamSupport

Taky sice žádnou nevlastním, ale prošlo mi jich v práci rukama spousta a všechny fungovaly krásně hned po připojení, nic se neřešilo. Takže bych se asi moc s výběrem neomezoval kvůli Fedory a bral podle parametrů/ceny.

No, coroňáček nám pěkně motá šišky, děti jsou na distanční výuce, takže to chce prej kameru. Samozřejmě ten zelenej prevít mele o nějakých Widlows furt dokola, o Linuxu ani zmínka.
Fakt je situace na trhu s USB kamerami taková, že většina jich funguje “out of box” nativně pod naším milým dospělým operačním systémem, i když se jasně deklaruje jen ten od firmy z Redmontu? Nebo mě čeká potupné vybalování kamery v krámě a šermování s noťasem a v špatném případě opačná směna - vrácení kamery a peněz?
OT: by mi fakt zajímalo, co se stane výrobci zařízení (jakéhokoli), když na krabici deklaruje podporovaný OS Linux

Před časem jsem tu psal doporučení na Logitech C920: Webkamera - Logitech C920
Ta je ale dražší. Zajímavé, jak výrobci využili poptávky a výrazně zdražili. Já ji před koronou koupil za 1500, dneska stojí průměrně 2500…

Pokud bys chtěl něco cenově dostupnějšího, tak bezvadně funguje i Logitech C270, který se dá pořídit pod 1000 Kč.