Vzdálený přístup 2

Mám server s Linuxem a problémy se vzdáleným přístupem. Pročetl jsem si starší příspěvky, ale nenašel jsem nic, co by mi pomohlo. Proto otevírám znovu toto téma a prosím o radu.

Mám čtyři počítače v jedné síti:

  1. server linux.nas.ustav.sit
  2. administrátorskou konzoli admin.nas.ustav.sit
    1. uživatelskou stanici uziv1.nas.ustav.sit
    1. uživatelskou stanici uziv2.nas.ustav.sit

Operační systémy:

  1. Linux Fedora Core (FC4)
  2. MS Windows XP Pro 2002 SP 2
  3. MS Windows XP Pro 2002 SP 2
  4. MS Windows 2000 v. 5.00 SP 4

Na serveru jsou založeny 3 účty - root, betl a durch

Požadované přístupy na server:

administrátor: - všechny účty - via telnet, ftp, ssh a X-Win

  1. uživatel: - účet durch - via PuTTY a X-Win
  2. uživatel: - účet betl - via ftp

Každý uzel má svou dvojici záznamů v DNS
pingy procházejí mezi všemi uzly bez omezení
nslookup funguje

Zadání příkazu telnet linux.nas.ustav.sit do příkazového řádku konzole končí zprávou “Připojování k linux.nas.ustav.sit…Nelze navázat spojení s hostitelem. na portu 23: Připojení se nezdařilo”

Přístup ze serveru linux na Internet nefunguje; volba “Aplikace | Internet | Firefox Web Browser” vede ke zprávě “Při pokusu o kontakt www.gnu.org bylo spojení odmítnuto”.

Analogickou zprávu dostávám pro adresy www.redhat.com, fedora.redhat.com, www.gnome.org nebo www.google.com. Usuzuji z toho, že bych tuto zprávu dostal pro jakoukoli adresu.

Může mi někdo poradit, jak zprovoznit spojení stanic se serverem?

Za každou pomoc předem velice děkuji.

OscarK

Bohuzel z tohoto dotazu nedokazu vubec urcit na jake urovni se bavime a kde je problem. Pokud se bavime o tom jak umoznit uzivatelum a administratorovi pristup na linuxovy server pak na linuxu musi bezet samozrejme prislusne sluby ktere pristup umozni. Vrele NEDOPORUCUJI pouzivat telnet a ftp k pristup na administratorsky ucet (tedy ucet root). Root ucet slouzi pouze k zasahum do systemovych veci a nikoli jako bezny pracovni ucet. Bezne se to dela tak, ze se clovek vzdalene na system prihlasi jako bezny uzivatel pres ssh a pote se prihlasi na uzivatele root.

Sluzba telnet ani ftp na defaultni instalaci FC4 ani FC5 nebezi, takze ji je potreba nainstalovat a spustit (telnet je realizovat pres sluzbu superdemona xinetd, ftp serveru je ve fedore nekolik - napr. vsftp - po instalaci potreba jemne nakonfigurovat), dost mozna je potreba pustit i sshd (tedy pristup pres putty). Co si predstavujete pod pristup na Xwin nevim. Bezne se to dela tak ze na windows stanici bezi Xserver, z toho se prihlasite na linux a pustite libovolnou aplikaci ze serveru. Druha moznost je nakonfigurovat VNCserver a z windows se prihlasovat VNC klientem.

Duvodu proc nefunguje spojeni ven z linuxoveho stroje muze byt spousta, velmi zalezi na zpusobu pripojeni k vnejsimu svetu (napr. pres FW, proxy, router atd). Pokud nahodou pouzivate windows proxy s automatickou konfiguraci pak si musite ve FF nastavit ze chcete pouzivat automacikou proxy. Pokud vam na linuxovem serveru funguje nslookup ale zadna sluzba je tento stav velmi pravdepodobny.