Vytvoření symlinku na složku

Nazdar hoši,
potřeboval bych radu. Potřeboval bych pro jeden FTP účet (aby nemusel mít uživatel 2 a více) dát do výchozí složky odkazy na jiné složky. Například když se připojí na FTP server, tak bude mít složku web (kde bude obsah jeho web stránek), disk (kde bude moci ukládat svá data - vzdálený disk) a složku logs, kde nalezne logy z provozu svých služeb (chyby webu atd…).

Například disk, kde by všechno ukládali mám v /mnt/nas/disks/user_name/ a potřebuji vytvořit odkaz na tuto složku do /home/vsftpd/user_nam/disk/. Když použiji ln -s, tak se vytvoří jakýsi “soubor”, který leč odkazuje na danou složku, tak se nedá jako složka otevřít. Tváří se to jako zástupce nějakého programu.

Nevíte někdo, jak složku v /home/… naučit, že má svůj obsah ukládat do /mnt/nas?

Děkuji za rady :wink:

Zdravim

zkus misto ln -s prikaz mount s privlastkem --bind. Neco jako

mount --bind /mnt/nas/disks/user_name /home/vsftpd/user_nam/disk

Doufam, ze pomuze

kuku.mp3

Jo, to už vypadá slibně. Tak nějak bych si to představoval, akorát to má ještě jeden háček. Potřeboval bych, aby v té složce /home/vsftpd… byly ty soubory jenom odkazovány k /mnt/nas… čili aby když bude mít třeba uživatel nahráno 30GB dat, tak aby ty data sídlili pouze v nasu, nikoliv v domovském adresáři. S tím moutem se mi zdá, že se ty soubory pouze duplikují…

symlink na složky takto normálně funguje např /bin je symlink do /usr/bin, pokud se normálně otevře např. v mc spuštěném na dotyčném stroji ale ne přes ftp tak bych se zkusil podívat na nastavení ftp serveru zda a jak zachází s linky. (plus práva a případně selinux contexty). Jinak, řekl bych že mount bind data neduplikuje jen připojí dotyčnou cestu znova jinam. Data se ukládají tam kam ukazuje tj. do původního umístění. Např je to potřeba takto připojit /dev a další systémové pro plný chroot třeba pro opravu (reinstalaci) grubu.

AA, opravdu je to FTP serverem. A k tomu mount… máte pravdu, já blbec jsem prohodil cesty mountu, takže jsem namountoval adresáře přesně naopak, než jsem chtěl :slight_smile:

Takže díky za rady :wink: