[Vyřešeno] Tiskárna Brother HL-5070N

Síťová laserová tiskárna, přes LAN kabel, hooodně stará, ale tiskne zatím jakž takž. Teď jsem na svůj (taky už postarší) NB Lenovo R61 dal F27, nejprve s Plasmou, teď pro zrychlení navíc i LXQt. Ale tisk jde jen tak, že se dá něco do tisku - a…nic. Ale stačí odhlášení, přihlášení (uživatele) a sama se rozjede a vytiskne to. Mám tu ještě náhodou i USB multifunkci Canon MG2550S a taky bez problémů jede (což jsem rád - vč. skeneru). Tisk z PC (napíchnutý do stejného routeru) s F26 jede taky bez problémů.
Když vlezu přes FF do CUPS, tak tam u toho Brotheru píše “Unable to locate printer”. A logout, login a vytiskne to.
V jejím rozhraní nemá cenu pátrat, tam nikdo nic neměnil. Odhaduju to na chybu v NB, ale kde pátrat, netuším.
Co je mi ale divný, že po logout/login, spuštění FF, tak je v CUPS (i přesto, že by to, co měla před logoutem vytisknout po loginu), stále text “Unable to locate printer”.

Zdravím,

jak prosím tě byla tiskárna nainstalovaná? Můžeš prosím tě nastavit debug level CUPSu na debug (v /etc/cups/cupsd.conf nastav LogLevel na debug a restartuj CUPS službu) a nasdílet logy CUPSu z času, když na tiskárnu dokument posíláš až po čas, kdy se dokument vytiskne? To jde udělat pomocí příkazu ‘journalctl -u cups --since=10:00 --until=10:02 > soubor’ například.

V popsaném souboru bylo LOgLevel warn, takže jsem to přepsal na debug.
Pak jsem si v mc udělal zkušební adresář a do něj dal jeden soubor x.odt
Poté jsem mc vypnul (jsem lama) a do konsole skopíroval to, co píšeš a na konec připsal x.odt a odentroval.
Nestalo se vůbec nic, dokonce ani po logout/login, konsole se chovala neukecaně, prostě vůbec nic nevypsala. Jak píšu, jsem lama, nevím, kudy pátrat

Ve var/log/cups není žádný, tím méně chybový log :frowning:

Ve /var/log dneska neni uz ve Fedora asi nic, vsechno sezral journald a bez journalctl si nic neprectes - to tedy slouzi k vypisu logu nikoli k nejakemu kouzlu s tiskem. Ten cas --since co ti zdohnal dal do prikazu je jen priklad, musis tam dat ten realnej cas kdy to netisklo, to “> soubor” je presmerovani vystupu journalctl do souboru “soubor” nikoli tisk toho souboru. :slight_smile:

Takze proste dej v 10:00 vytisknout ten soubor.
V 10:01 restartuj
V 10.:02 vystikni log prikazem journalctl -u cups --since=10:00 --until=10:02 > cups.log

a ten mu posli.

Asi si přizvu většího machra, tohle bádání v konsoli a nekonečné souboje se správnou syntaxí - zkrátka už na to nemám nerv.
A ještě - není náhodou potřeba dát do tisku soubor, kterému rozumí tiskárna v té své znakové sadě a ne to, co jsem zkoušel nedávno - tedy nějaký soubor z LibreOffice? Ten je vlastně něco jako obrázek, ne? A to by takhle IMHO nezafungovalo, ni? Bo je to fuk?

Tak přítel fedorák milou tiskárnu ze systému vykostil a znova nainstalil. A jede. Prý si při čisté instalaci nový systém volá do místní sítě a když se mu něco ozve, tak se s tím zařízením očuchá. Ale došlo k šumu a namísto “spojení” socket://192.168.0.221:9100 tam byl řádek asi kilometr dlouhý.