[Vyřešeno] Tiskárna Brother HL-5070N


#1

Síťová laserová tiskárna, přes LAN kabel, hooodně stará, ale tiskne zatím jakž takž. Teď jsem na svůj (taky už postarší) NB Lenovo R61 dal F27, nejprve s Plasmou, teď pro zrychlení navíc i LXQt. Ale tisk jde jen tak, že se dá něco do tisku - a…nic. Ale stačí odhlášení, přihlášení (uživatele) a sama se rozjede a vytiskne to. Mám tu ještě náhodou i USB multifunkci Canon MG2550S a taky bez problémů jede (což jsem rád - vč. skeneru). Tisk z PC (napíchnutý do stejného routeru) s F26 jede taky bez problémů.
Když vlezu přes FF do CUPS, tak tam u toho Brotheru píše “Unable to locate printer”. A logout, login a vytiskne to.
V jejím rozhraní nemá cenu pátrat, tam nikdo nic neměnil. Odhaduju to na chybu v NB, ale kde pátrat, netuším.
Co je mi ale divný, že po logout/login, spuštění FF, tak je v CUPS (i přesto, že by to, co měla před logoutem vytisknout po loginu), stále text “Unable to locate printer”.


#2

Zdravím,

jak prosím tě byla tiskárna nainstalovaná? Můžeš prosím tě nastavit debug level CUPSu na debug (v /etc/cups/cupsd.conf nastav LogLevel na debug a restartuj CUPS službu) a nasdílet logy CUPSu z času, když na tiskárnu dokument posíláš až po čas, kdy se dokument vytiskne? To jde udělat pomocí příkazu ‘journalctl -u cups --since=10:00 --until=10:02 > soubor’ například.


#3

V popsaném souboru bylo LOgLevel warn, takže jsem to přepsal na debug.
Pak jsem si v mc udělal zkušební adresář a do něj dal jeden soubor x.odt
Poté jsem mc vypnul (jsem lama) a do konsole skopíroval to, co píšeš a na konec připsal x.odt a odentroval.
Nestalo se vůbec nic, dokonce ani po logout/login, konsole se chovala neukecaně, prostě vůbec nic nevypsala. Jak píšu, jsem lama, nevím, kudy pátrat


#4

Ve var/log/cups není žádný, tím méně chybový log :frowning:


#5

Ve /var/log dneska neni uz ve Fedora asi nic, vsechno sezral journald a bez journalctl si nic neprectes - to tedy slouzi k vypisu logu nikoli k nejakemu kouzlu s tiskem. Ten cas --since co ti zdohnal dal do prikazu je jen priklad, musis tam dat ten realnej cas kdy to netisklo, to “> soubor” je presmerovani vystupu journalctl do souboru “soubor” nikoli tisk toho souboru. :slight_smile:

Takze proste dej v 10:00 vytisknout ten soubor.
V 10:01 restartuj
V 10.:02 vystikni log prikazem journalctl -u cups --since=10:00 --until=10:02 > cups.log

a ten mu posli.


#6

Asi si přizvu většího machra, tohle bádání v konsoli a nekonečné souboje se správnou syntaxí - zkrátka už na to nemám nerv.
A ještě - není náhodou potřeba dát do tisku soubor, kterému rozumí tiskárna v té své znakové sadě a ne to, co jsem zkoušel nedávno - tedy nějaký soubor z LibreOffice? Ten je vlastně něco jako obrázek, ne? A to by takhle IMHO nezafungovalo, ni? Bo je to fuk?


#7

Tak přítel fedorák milou tiskárnu ze systému vykostil a znova nainstalil. A jede. Prý si při čisté instalaci nový systém volá do místní sítě a když se mu něco ozve, tak se s tím zařízením očuchá. Ale došlo k šumu a namísto “spojení” socket://192.168.0.221:9100 tam byl řádek asi kilometr dlouhý.