[vyřešeno] Náhodné zasekávaní systému

Dobrý den,
potřeboval bych poradit s diagnostikou (možná i řešením) problému s Fedorou 21. Na svém notebooku já mám už několik let a nikdy nebyly žádné problémy, ale poslední dobou se mi často stává že se počítač zasekne a je potřeba tvrdý restart. Záseky se dějí dost nepravidělně, někdy třeba celý týden nic ale jindy třeba jednou za hodinu.

Mohl by mi zkušenější poradiť čím by to mohlo být? Zkoušel jsem hledat ruzně na netu a pročítat logy v pc, ale nepodařilo se mi nic najít.

Předem díky za jakoukoliv radu

Bez nějakých indícií se blbě radí. Na jakém hardwaru to běží? Jde při zatuhnutí přepnout do tty2 (Ctrl+Alt+F2)?

Hardware notebooku: http://notebooky.heureka.cz/lenovo-g510-59-392688/specifikace/#section

Do tty2 se přepnout nejde. Notebook nereaguje vůbec na nic. Po opětovném zapnutí systému dokonce chybí změny které byly udělány během posledních pár sekund před zatuhnutím (v rozepsaném dokumentu chybí po zapnutí několik posledních řádek.)

Osobně si myslím, že to vypadá spíš na hardwarový problém, ale bych bych vděčný za radu jaké hledat logy a pod… nerad bych posílal reklamovat notebook a pak zjistil že to byl jen špatný ovaladač.

Předem díky za jakoukoliv radu

Pokud mas na tom notebooku Fedoru uz nekolik let tak to asi nebude stale F21. Vzhledem k ponekud bourlivemu vyvoji jak Fedory tak jadra, je dost pravdepodobne, ze to proste dela SW. Ja mam napr. aktualne problem ze mam trvale load 1.0 protoze jeden ovladac upadne po nastartovani do stavu zombie, v bugzille jadra to je, dokonce mi tam poradili cim to je, ale nikdo to neopravil.

Bohuzel bez logu se neda nic zjistit a pokud je to “tvrdy” zasek, nebudou asi ani logy, takze leda hledat indicie “error”, “warn” a pod v journalu, normalne se takove zpravy oznacuji cervene.

Viděl bych to taky na kernel. Zkus se vrátit ke staršímu. V GRUBu lze vybrat z posledních tří kernelů. Pokud by ani to nepomohlo, tak lze na koji.fedoraproject.org najít balíčky všech starších verzí kernelu. Není problém je nainstalovat, protože balíčky kernelu nemají závislost na ničem jiném.

Poslední 3 verze kernelu jsem zkoušel a nepomohlo, zkusím teda ještě nasadit nějaké starší a uvidím. V journalu těch errorů svítí poměrně hodně, ale předpokládám že většina z nich nejsou relevantní ovšem tento error:

– Reboot –
bře 23 12:13:06 budry-pc org.gnome.ControlCenter.SearchProvider[1889]: Set a breakpoint on ‘_pixman_log_error’ to debug
bře 23 12:13:06 budry-pc org.gnome.ControlCenter.SearchProvider[1889]: In pixman_region32_init_rect: Invalid rectangle passed
bře 23 12:13:06 budry-pc org.gnome.ControlCenter.SearchProvider[1889]: *** BUG ***
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.OnlineMiners.Zpj[1889]: Gom-Message: Setting scheduler policy to SCHED_IDLE
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.OnlineMiners.Owncloud[1889]: Gom-Message: Setting scheduler policy to SCHED_IDLE
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.OnlineMiners.GData[1889]: Gom-Message: Setting scheduler policy to SCHED_IDLE
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Caribou.Daemon[1889]: ** (caribou:2116): WARNING **: AT-SPI: Error in GetItems, sender=org.freedesktop.DBus, error=
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Calculator.SearchProvider[1889]: Error: ErrorCode.UNKNOWN_VARIABLE
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Bijiben.SearchProvider[1889]: (bijiben-shell-search-provider:3301): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: asser
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Contacts.SearchProvider[1889]: (org.gnome.Contacts.SearchProvider:3294): folks-WARNING **: Error preparing persona
bře 23 12:13:05 budry-pc obexd[3347]: OBEX daemon 5.23
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Caribou.Daemon[1889]: ** (caribou:2116): WARNING **: AT-SPI: Error in GetItems, sender=org.freedesktop.DBus, error=
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Calculator.SearchProvider[1889]: Error: ErrorCode.UNKNOWN_VARIABLE
bře 23 12:13:05 budry-pc org.gnome.Bijiben.SearchProvider[1889]: (bijiben-shell-search-provider:3301): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: asser
bře 23 12:13:04 budry-pc org.gnome.Caribou.Daemon[1889]: ** (caribou:2116): WARNING **: AT-SPI: Error in GetItems, sender=org.freedesktop.DBus, error=
bře 23 12:13:04 budry-pc org.gnome.Calculator.SearchProvider[1889]: Error: ErrorCode.UNKNOWN_VARIABLE
bře 23 12:13:04 budry-pc org.gnome.Bijiben.SearchProvider[1889]: (bijiben-shell-search-provider:3301): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: asser
bře 23 12:13:04 budry-pc org.gnome.Caribou.Daemon[1889]: ** (caribou:2116): WARNING **: AT-SPI: Error in GetItems, sender=org.freedesktop.DBus, error=
bře 23 12:13:04 budry-pc org.gnome.Bijiben.SearchProvider[1889]: (bijiben-shell-search-provider:3301): GLib-GObject-CRITICAL **: g_object_unref: asser
bře 23 12:13:04 budry-pc org.gnome.Calculator.SearchProvider[1889]: Error: ErrorCode.UNKNOWN_VARIABLE

se vyskytuje dost často právě před zásekem

Ještě bych dopřesnil, když dojde k záseku a mám zrovna puštěný film/muziku tak se posledních cca 10s začne dokola opakovat

Tak děkuji všem za pomoc, skutečně to bude hardwarový problém. Zkusil jsem nainstalovat Windows jestli budou stejný problém i tam a byl. Dokonce mi počátač zatuhl i v biosu, takže posílám na opravu.

Ještě jednou díky za ochotu :slight_smile:

Tak to mě se teď zasekávala 25. Takže jdu zkusit 24. Převážně jsme myslel, že je to Chromem nebo Chromiem, ale pak se ukázalo, že padají i jiné prográmky a v podstatě jak spadne jeden, tak pak už nejde spustit nic a hned spadne každý prográmek, který spustím. Nebo je něco, co mi bude fungovat? :smiley: Ubuntu nešlo nainstalovat, tak byl problém hned při instalaci :slight_smile: