Vyřešeno: F33: automatické rozdělení disku, seznam systémů při startu

Ahoj. Pro přechod z Win10 jsem si vybral F33. Stroj je notebook Lenovo E540, 500GB HDD, RAM 8 GB. Smířen se smazáním celého disku (chtěl jsem to) jsem nechal instalační program rozdělit disk automaticky.

Vznikl Oddíl 1 (fat, 629 MB, /boot/efi), Oddíl 2 (ext4, 1,1 GB, /boot) a Oddíl 3 (Btrfs, 498 GB, /). Žádný swap, ani /home. To se mi moc nelíbilo; ve všech návodech (včetně toho v instalátoru) doporučují mít swap, pak na zvláštních oddílech /, /boot, /home a tak jsem zkusil instalovat znovu a disk rozdělit ručně. Nakonec k tomu nedošlo, protože instalátor mi tvrdošíjně cpe variantu, kdy / a /home je v jednom oddíle se shodnou velikostí (jakoby se o to místo měly oddíly virtuálně(?) dělit). Tak jsem toho zanechal a jdu si pro rady:

  • jak dosáhnout doporučovaného dělení disku?
  • musím tam mít /boot/efi? F33 bude jediný systém na noťasu

Druhý dotaz je k seznamu systémů, který se objeví při startu počítače. Je tam třikrát Fedora, z toho jedna nějak divně označená - možná se jedná o pozůstatky live verze, ze které jsem instaloval. Dotaz je

  • proč to tam je?
  • k čemu to je?
  • když se k tomu nechci vracet, jak to dám pryč?

Děkuji za odpovědi; snad nebudu moc za tydýta :slight_smile:

Ve Fedoře 33 došlo ke dvěma velkým změnám, které se týkají rozložení disku:

  1. Swap se přesunul do paměti v podobě Swap na ZRAM, samostatný swap oddíl se již při instalaci nevytváří.
  2. Pro / a /home se používá Btrfs, kdy se opravdu oba “dělí” o místo na jednom diskovém oddíle (v podobě dvou různých btrfs subvolume). V češtině jsou k dispozici informace o btrfs ve Fedoře například v tomto článku na rootu.

musím tam mít /boot/efi? F33 bude jediný systém na noťasu

Ano, ani Fedora na UEFI systémech nenabootuje bez /boot/efi

Je tam třikrát Fedora, z toho jedna nějak divně označená - možná se jedná o pozůstatky live verze, ze které jsem instaloval.

To je normální. Po instalaci budou v zavaděči GRUB dvě položky: nainstalovaná verze kernelu a druhá umožňující start v záchranném režimu. Po aktualizaci kernelu přibude třetí položka – nově nainstalovaný kernel jako výchozí možnost, ale zůstane zároveň jeden starší kernel pro případ, že by systém s novým kernelem kvůli nějaké chybě nenastartoval (normálně se to nestává, je to spíš taková pojistka).

1 Like

Díky za promptní odpověď, jdu se dovzdělat. Čistě akademicky: pokud bych nechtěl být sám sobě pokusným králíkem a měl raději “klasické” rozdělení disku, má smysl instalovat F32 (a případně pak povýšit na F33 (že se doporučuje čistá instalace, vím)). Jsem přece jen jen trochu lepší BFU a možná by klasické dělení bylo bezpečnejší… :thinking:

Není třeba instalovat Fedoru 32, “normální” rozdělení jde pořád ručně udělat. Je třeba vybrat Uspořádání úložiště → Vlastní a tam si vybrat scéma rozložení Standardní oddíl nebo LVM, které bylo výchozí ve starších verzích a pomocí Kliknout sem pro jejich automatické vytvoření se udělá automatické rozložení. Ale btrfs se není třeba bát, není to nic strašného :slight_smile:

f33-custom

Tak hoto, s klasickým rozdělením. Dodat jsem musel jen swap, který to samo nenabídlo (asi protože zram). Děkuji.