Výchozí aplikace

Jak nastavím výchozí aplikace pro danou příponu souboru ? Například chtěl bych, aby se pdf otevírali v prohlížeči pdf. Nyní se mi otevírají v aplikaci Inkscape.
Nastavení výchozí aplikace pro pdf se mi podařilo v souboru
/usr/share/applications/mimeinfo.cache
ale zde když to změním tak se mi to po čase samo změní (asi po aktualizaci systému) zase na Inkscape

No jde o to jake prostredi pouzivas. V Gnome, KDE, Xfce je na zakladni aplikace nejake klikatko. Co kde si to menil je jen cache - docasne vytvoreny seznam. Jinak zkus neco takoveho:

Používám fedoru 29, Gnome 3.30.2
Zkusil jsem dle návodu
xdg-mime default org.gnome application/pdf
ale to nefunguje

Ahoj, prave mysitko -> Properties -> Open With

V aplikaci soubory lze výchozí aplikaci pro otevírání souborů nastavit způsobem, který zde uvádíte. V Gnome commanderu to ale nefunguje.Nevíte jak změnit výchozí aplikaci pro otevírání souborů v Gnome commanderu ?

Mají to popsané jako první věc v dokumentaci.

Ve zkratce: GNOME Commander momentálně neumí nový standard pro práci s MIME typy. Mají to na TODO, ale dokud to neimplementují, tak člověk musí tyto preference nastavovat v Nautilu nebo přímou editací souborů.

Bohužel to nefunguje v Nautilusu. Nějaký workaround? Je to trošku debilní a od vývojářů docela závažný bug kdy mohu vybírat jak chci že chci soubor otevírat v jiné aplikaci ale pořád se to otvírá v nějakém nesmyslu, který na to ani neni určený. #FedoraFail
Docela otravné, potřebuji postupně otvírat řadu souborů se stejnou příponou ale pořád to prostě otvírá stejná aplikace.

Teď jsem to zkoušel v Nautilu ve Fedoře 31 a funguje to, jak popisuje @ondrej.kolin. Kliknu na soubor pravým tlačítkem, vyberu Vlastnosti, jdu na záložku Otevřít pomocí, vyberu aplikaci, kterou se má tento typ souboru otevírat, kliknu na Nastavit jako výchozí. A když ten soubor otevřu, otevírá se už v nově nastavené aplikaci. Jak jinak by to mělo fungovat?