Vybrat Fedoru či ne?

Ahoj,

Jsem zde úplně nový a o Fedoře neví prakticky vůbec nic. Doposud jsem na notebooku měl Windows a občas vyzkoušel i nějaký ten Linux (odnože Ubuntu). V poslední době ale začal Windows dost otravovat reklamou a tak uvažuji nad trvalým přechodem na linux. A v podstatě potřebuji pomocí vybrat, zda by bylo lepší vybrat něco postaveného na Ubuntu a nebo vyzkoušet Fedoru.

Na počítači pracuji převážně s web prohlížečem, občas nějakého to hrabání v gitu a i nějaké to hraní.

Na hraní používám Steam, takže to využije Proton. Zde asi nebude nějaký větší problém oproti Ubuntu?

Aplikace. Dříve to asi mohl být trochu problém, ale od doby co je flatpak tenhle problém asi odpadá (co jsem pochopil, tak flatpak aplikace bude fungovat jak na Ubuntu tak i na Fedoře a odpadá potřeba deb a rpm balíčku)?

Dále bych rád GNOME trochu upravil. Vlastně potřebuji dosáhnout rozložení co má Windows (těch několik desítek let používání prostě těžko měním). Takže panel dole, pravá strana hodiny, systém oblast,… no a rozbalovací menu aplikací. Lze toho na Fedoře nějak jednoduše dosáhnout? V tomhle je dobrý třeba Zorin OS, ten to má už od základu.

Jako další tu mám tmavé téma. Co jsem koukal na videa, tak ve Fedoře to vypadá v pohodě. V tomhle mají Ubuntu distribuce trochu problém, protože flatpak (zdroj Flathub) aplikace to prostě ignorují a zobrazují se v jiném tématu. Takže část je v jenom vzhledu a část zase v jiném a to prostě vypadá příšerně. Trochu s tím bojuje i Zorin OS a proto koukám i jinde.

Co jsem také pochopil, tak pro GNOME rozšíření se používá stejná stránka jako v Ubuntu (extensions.gnome nebo jak je ta adresa). Nikdy jsem ale nepřišel na to, jak zprovoznit funkčnost u Firefox instalovaného z Flathubu.

U staršího notebook (už pár let za sebou má a extra dělo to nebylo) lze očekávat nějaký propad ve výkonu u Fedory oproti Ubuntu distribuci? Nebo naopak?

No, to je asi vše co mě teď z hlavy takhle večer napadá. Všem moc děkuji za rady, pomoc a klidně i odrazení od nějaké chyby.

Přeji příjemný večer všem

Nemyslím si, že by Fedora byla v něčem, co zmiňujete, horší než Ubuntu, takže bych se toho přechodu nebál. Je to jen o zvyku a komunita Fedory v Česku je velká.
Propad výkonu u staršího notebooku by být neměl, myslím, že na tom Fedora s GNOME bude hodně podobně jako Ubuntu s GNOME.
Rozšíření z Firefoxu ve flatpaku instalovat nelze, protože Firefox je v tomto případě izolovaný a nemůže libovolně instalovat soubory do zbytku systému, je to kvůli bezpečnosti.

Nevim jak moc jde dnes stahovat nejake upravy vzhledu Gnome pres extensions (ano zdroj je stejny, Gnome je dnes napsane v JavaScriptu a v podstate to je takovy webovy prohlizec ktery dela cely desktop), ale mozne je proste lepsi zvolit jine prostredi - KDE je urcite podobnejsi Windows, pokud to je starsi stroj nejake LXDE apod. jsou Windows blizsi, samozrejme za cenu ze jsou min “cool” - tedy obsahuji mene ocnich cukratek, tak to taky min zere zuby.

Nevim zda ma flatpak nejake zasadni vyhody - tedy ano, pokud chces aplikaci, ktera neni v repozitarych fedory a je jako flatpak, ale jinak bych proste pouzival rpm.

Nevim zda ma flatpak nejake zasadni vyhody - tedy ano, pokud chces aplikaci, ktera neni v repozitarych fedory a je jako flatpak, ale jinak bych proste pouzival rpm.

Ty výhody tam jsou:

  • Podstatně rychlejší distribuce. Přes Flathub jsem schopný dostat fix v Evolutionu k uživatelům do hodiny. Ve Fedoře, kde máme Evolution taky pod kontrolou, jsou to minimálně dny. A u některých dalších distribucí škoda mluvit, tam jsou to klidně měsíce nebo roky.
  • Autor aplikace má závislosti pod kontrolou, takže jsou obecně spolehlivější. U některých aplikací (typicky video editory, které jsou na to hodně náchylné) autoři řekli, že nic jiného než Flatpak nepodporují, protože v repozitářích distribucí kvůli neustále měnícím se závislostem jsou jejich aplikace rozbité.
  • Spolehlivé aktualizace na pozadí. Ve flatpaku člověk může aplikace nechat v klidu aktualizovat na pozadí, protože se tam nepřepisují soubory běžícím aplikacím. U pokročilejších uživatelů to asi nehraje takovou roli, ti manuálně aktualizují často, ale když nenastavím automatické aktualizace BFU, tak si to sami neaktualizují nikdy.
  • Bezpečnost. Ten sandbox ještě není u všech flatpaků úplně utažený, ale velká část flatpaků dnes běží v celkem izolovaném prostředí a nemají neomezený přístup do hosta jako aplikace instalované přes RPM.

Jinak nechci nikoho odrazovat od KDE. Řadě lidí vyhovuje, ale je dobré vzít v úvahu, že úroveň testování GNOME ve Fedoře je úplně někde jinde. To je hlavní důvod, proč začátečníkům na Fedoře doporučuju GNOME. Žádné jiné prostředí se ve Fedoře systematicky netestuje.

1 Like

Jestli chcete obrazovku jako ve Woknech, použijte XFCE. (Hledejte v Spiny Fedory).
Ale možná bych vám doporučil spíše Linux Mint, pokud jste dlouhodobý uživatel Windows.