Vybrat Fedoru či ne?

Ahoj,

Jsem zde úplně nový a o Fedoře neví prakticky vůbec nic. Doposud jsem na notebooku měl Windows a občas vyzkoušel i nějaký ten Linux (odnože Ubuntu). V poslední době ale začal Windows dost otravovat reklamou a tak uvažuji nad trvalým přechodem na linux. A v podstatě potřebuji pomocí vybrat, zda by bylo lepší vybrat něco postaveného na Ubuntu a nebo vyzkoušet Fedoru.

Na počítači pracuji převážně s web prohlížečem, občas nějakého to hrabání v gitu a i nějaké to hraní.

Na hraní používám Steam, takže to využije Proton. Zde asi nebude nějaký větší problém oproti Ubuntu?

Aplikace. Dříve to asi mohl být trochu problém, ale od doby co je flatpak tenhle problém asi odpadá (co jsem pochopil, tak flatpak aplikace bude fungovat jak na Ubuntu tak i na Fedoře a odpadá potřeba deb a rpm balíčku)?

Dále bych rád GNOME trochu upravil. Vlastně potřebuji dosáhnout rozložení co má Windows (těch několik desítek let používání prostě těžko měním). Takže panel dole, pravá strana hodiny, systém oblast,… no a rozbalovací menu aplikací. Lze toho na Fedoře nějak jednoduše dosáhnout? V tomhle je dobrý třeba Zorin OS, ten to má už od základu.

Jako další tu mám tmavé téma. Co jsem koukal na videa, tak ve Fedoře to vypadá v pohodě. V tomhle mají Ubuntu distribuce trochu problém, protože flatpak (zdroj Flathub) aplikace to prostě ignorují a zobrazují se v jiném tématu. Takže část je v jenom vzhledu a část zase v jiném a to prostě vypadá příšerně. Trochu s tím bojuje i Zorin OS a proto koukám i jinde.

Co jsem také pochopil, tak pro GNOME rozšíření se používá stejná stránka jako v Ubuntu (extensions.gnome nebo jak je ta adresa). Nikdy jsem ale nepřišel na to, jak zprovoznit funkčnost u Firefox instalovaného z Flathubu.

U staršího notebook (už pár let za sebou má a extra dělo to nebylo) lze očekávat nějaký propad ve výkonu u Fedory oproti Ubuntu distribuci? Nebo naopak?

No, to je asi vše co mě teď z hlavy takhle večer napadá. Všem moc děkuji za rady, pomoc a klidně i odrazení od nějaké chyby.

Přeji příjemný večer všem

Nemyslím si, že by Fedora byla v něčem, co zmiňujete, horší než Ubuntu, takže bych se toho přechodu nebál. Je to jen o zvyku a komunita Fedory v Česku je velká.
Propad výkonu u staršího notebooku by být neměl, myslím, že na tom Fedora s GNOME bude hodně podobně jako Ubuntu s GNOME.
Rozšíření z Firefoxu ve flatpaku instalovat nelze, protože Firefox je v tomto případě izolovaný a nemůže libovolně instalovat soubory do zbytku systému, je to kvůli bezpečnosti.

Nevim jak moc jde dnes stahovat nejake upravy vzhledu Gnome pres extensions (ano zdroj je stejny, Gnome je dnes napsane v JavaScriptu a v podstate to je takovy webovy prohlizec ktery dela cely desktop), ale mozne je proste lepsi zvolit jine prostredi - KDE je urcite podobnejsi Windows, pokud to je starsi stroj nejake LXDE apod. jsou Windows blizsi, samozrejme za cenu ze jsou min “cool” - tedy obsahuji mene ocnich cukratek, tak to taky min zere zuby.

Nevim zda ma flatpak nejake zasadni vyhody - tedy ano, pokud chces aplikaci, ktera neni v repozitarych fedory a je jako flatpak, ale jinak bych proste pouzival rpm.

Nevim zda ma flatpak nejake zasadni vyhody - tedy ano, pokud chces aplikaci, ktera neni v repozitarych fedory a je jako flatpak, ale jinak bych proste pouzival rpm.

Ty výhody tam jsou:

  • Podstatně rychlejší distribuce. Přes Flathub jsem schopný dostat fix v Evolutionu k uživatelům do hodiny. Ve Fedoře, kde máme Evolution taky pod kontrolou, jsou to minimálně dny. A u některých dalších distribucí škoda mluvit, tam jsou to klidně měsíce nebo roky.
  • Autor aplikace má závislosti pod kontrolou, takže jsou obecně spolehlivější. U některých aplikací (typicky video editory, které jsou na to hodně náchylné) autoři řekli, že nic jiného než Flatpak nepodporují, protože v repozitářích distribucí kvůli neustále měnícím se závislostem jsou jejich aplikace rozbité.
  • Spolehlivé aktualizace na pozadí. Ve flatpaku člověk může aplikace nechat v klidu aktualizovat na pozadí, protože se tam nepřepisují soubory běžícím aplikacím. U pokročilejších uživatelů to asi nehraje takovou roli, ti manuálně aktualizují často, ale když nenastavím automatické aktualizace BFU, tak si to sami neaktualizují nikdy.
  • Bezpečnost. Ten sandbox ještě není u všech flatpaků úplně utažený, ale velká část flatpaků dnes běží v celkem izolovaném prostředí a nemají neomezený přístup do hosta jako aplikace instalované přes RPM.

Jinak nechci nikoho odrazovat od KDE. Řadě lidí vyhovuje, ale je dobré vzít v úvahu, že úroveň testování GNOME ve Fedoře je úplně někde jinde. To je hlavní důvod, proč začátečníkům na Fedoře doporučuju GNOME. Žádné jiné prostředí se ve Fedoře systematicky netestuje.

1 Like

Jestli chcete obrazovku jako ve Woknech, použijte XFCE. (Hledejte v Spiny Fedory).
Ale možná bych vám doporučil spíše Linux Mint, pokud jste dlouhodobý uživatel Windows.

Ahoj,

Všem děkuji za předchozí odpovědi. Omlouvám se, že odpovídám až teď ale prostě nebyl vůbec čas to nějak řešit. :confused:

Děkuji za doporučení jiných distribucí (Linux Mint,…) ale zkoušel jsem je a GNOME se mi líbí více. Jde jenom o ten panel no.

K rozšířením. Takže jediná varianta jak to vyřešit je Firefox nainstalovat klasicky přes RPM (repozitáře?). Nebude tam problém s aktualizací? Nevím jak to má Linux, abych pak nečekal na novou verzi prohlížeče třeba 2 roky než někdo provede aktualizaci v repozitáři.

Ke Steamu. Můžu při instalaci přes Flathub očekávat nějaké potíže? Nebo je lepší také instalaci přes RPM (repozitář?)? Při instalaci pře Flathub existuje nějaká možnost přesunutí knihovny her do /home/uživatel/Hry? Nerad bych při každé úpravě (například modifikací) lezl do skrytého adresáře až bůh ví jak hluboko. :smiley:

Doporucuji instalovat prohlizece standardne pres balicky, dostanete vsechny aktualizace. To je nejlepsi. Mate bezpecny udrzovany prohlizec. Ve Fedore balicky udrzuji poradni profici, takze se o neaktualnost vubec nebojte :slight_smile:

Steam muzete mit jak ve Flatpaku, tak standardne. Asi bych se vic priklanel k variante s RPM, protoze se mi zda, ze treba instalace modu apod. je pak jednodussi.

At se dari!

P.S.: Pro instalaci rozsireni do GNOME jsou aplikace tretich stran, zda se mi lepsi, nez std. extensions.gnome.org (byt jde o doporuceny zpusob). O jedne jsme psali Extension Manager: Elegantní správce rozšíření pro GNOME Shell | MojeFedora.cz

Ale je toho vic. Podivej se prave treba na ten flathub.org

Firefoxu z RPM bych se rozhodně nebál. Ten je udržovaný námi a hned, jak Mozilla novou aktualizaci oznámí, my vypouštíme do Fedory, takže pokud člověk pravidelně aktualizuje, bude mít vždycky nejnovější Firefox. Obecně u těch nejpoužívanějších balíčků v aktuálnosti není problém. Problém bývá spíše s méně používanými aplikacemi v repozitářích, které pravidelně aktualizované být nemusí. Fedora s tím má ale obecně menší problémy než jiné distribuce jako třeba ten Linux Mint.

Tak osobně bych se flathubu rád vyhnul a nejlépe šel přes RPM. Ze zkušenosti s Flathubem byly akorát potíže.

Problém akorát byl, že některé aplikace (když jsem používal Linux postavený na Ubuntu) byly v repozitáři zastaralé, protože nová verze se objevila až s vydáním nového Ubuntu. Existuje někde nějaký “seznam” kde bych mohl porovnat verzi v repozitáři Fedory určité aplikace? Abych se podíval, jaká je její aktuálnost. :smiley:

Distrowatch umí srovnávat verze balíků v jednotlivých distribucích (F36 vs Ubuntu 21.04). Akorát jsou to podle všeho balíčky v momentě vydání, neukazuje to, jak distribuce aktualizuje balíky v průběhu života vydání a tam si myslím, že Fedora bude mít oproti Ubuntu nejvíc navrch.

Skvěle. Už asi poslední dotaz. Fedora v základu obsahuje nějaké aplikace přes Flathub?

Filtrovaný Flathub (s vybranými aplikacemi) je k dispozici, pokud jsou povolené zdroje třetích stran. Plánuje se, že bude k dispozici celý Flathub, ale předinstalovaná žádná aplikace z Flathubu není a nebude. V GNOME Software bude preferovaná verze z Fedory, pokud se aplikace nachází v obou zdrojích.

Skvělé, moc děkuji všem za rady. Takže to vypadá, že Fedora je dobrá volba. :slight_smile:

Dovolím si zareagovat - půl rok používám Ubuntu, před pár dny jsem odstranil záložní Windows, který jsem celou tu dobu měl pro “sichr”, který nenastal :smiley: Uvažoval jsem co s volným SSD diskem a napadlo mě zkoušet jiné distribuce.

Vyzkoušel jsem Endeveour OS, chtěl jsem i SuSE, ale nedoporučují LiveCD pro instalaci, což jsem mimochodem nepochopil a vykašlal jsem se na něj. Uvažoval jsem i o Debianu, ze kterého vychází Ubuntu, ale nakonec jsem ho posunul na později. Endeveour OS byl na mě poměrně hodně konzolový, pokud jsem to dobře pochopil, nemají ani GUI pro instalaci SW.

Nakonec jsem nainstaloval Fedoru a poměrně se mi líbí, musel jsem si ji ale upravit - nainstalovat extension s dash, ikonkami na plochu, zapnout klasické tři tlačítka pro minimalizaci, maximalizaci a restore oken a podobně. Nemít na ploše ikonky ani panel a takové sparťanské ovládání dialogových oken je dle mého hodně odvážné a asi to hodně lidí, nováčků, odláká.

Celkem by mě zajímalo, proč tomu tak je a pro ve Fedoře není nějaké nastavení, které by to případně pro nováčky zajistilo. Taky by mě zajímalo, co je lepšího ve Fedoře než v Ubuntu, krom testovanosti balíčků, co se tu řeší. Hlavně co se správy systému týče. Třeba v Ubuntu se mi líbí správa dodatečných ovládačů, např. grafických karet. Dá se vybrat několik verzí ovládače od výrobce, případně použít opensource. Tady jsem si musel nainstalovat jeden konkrétní ze správce SW…

Děkuji :slight_smile:

Co se týče ovladačů Nvidia, tak Fedora má zpravidla nejnovější kernel a pro něj není na straně Nvidie moc výběr. Ubuntu má typicky starší kernel a vzhledem k tomu, že ovladače Nvidie jsou zpětně kompatibilní, může si uživatel vybrat, kterou verzi chce. Proto to Fedora nemá. Popravdě mě nenapadá moc scénářů, kde by člověk chtěl z nějakého důvodu jiný než nejnovější ovladač od výrobce.

Jinak těžko takhle vypichovat, co jedno distro má a druhé nemá. Ty velké jsou si, co se týče zahrnutých komponent, podobné. Jde spíš o to, jak jsou ty komponenty odladěné a integrované. Můžu mluvit za GNOME a to se považuje obecně za neodladěnější právě ve Fedoře, protože Red Hat zaměstnává velké množství vývojářů v obou projektech a to, jak to funguje ve Fedoře je to, jak to od začátku bylo v GNOME zamýšlené. To se pak projevuje v konzistenci a odladěnosti. Ale je to něco, co člověk nepozná první hodinu, co si s tím systémem hraje.

Jinak rozdíl je taky v tom, že Fedora novinky přijímá rychleji, často díky tomu, že za těmi novinkami stojíme my a dokážeme si to už na začátku pro Fedoru odladit. Fedora tak má třeba nový zvukový server PipeWire už dva roky a díky tomu podstatně lepší podporu Bluetooth zvuku. Ubuntu na PipeWire přešlo až teď na podzim s 22.10.

Co se tyce prostredi a treba tlacitek na oknech apod. tak linux/fedora maji tolik ruznych moznosti - vychozi vzhled pro gnome to tak proste nema, pokud nekdo touzi po vzhledu vic ala windows, ma na vyber mnoho jinhych prostredi kde to tak je. Vychozi gnome je proste jine.