VPN alternatívy

Ahojte,
keď sa chcem z domu pripojiť cez VPN k môjmu počítaču v práci, vyťahujem notebook s Windowsom a pomocou Cisco AnyConnect a windowsovej vzdialenej plochy sa tam pripojím.
Chcel by som si vyskúšať toto pripojenie aj z môjho notebooku s Fedorou. Aké alternatívy k Cisco AnyConnect a windowsovej vzdialenej ploche by ste mi odporučili? Prípadne ako sa pripájate k svojmu počítaču v práci?

PS: Nie som ajťák a linuxom len začínam.

Já (když tedy není zbytí) používám na mnoha posledních fedorách Cisco AnyConnect (jo, je to určené i pro linux) v postarší verzi 3.1. Funguje bez problémů. Pro připojení ke vzdálené ploše protokolem RDP (to je pro windows) se mi nejvíc osvědčila remmina.

V podstatě se dá použít každý klient pro vzdálenou plochu, který podporuje RDP protokol. Například ta Remmina, nebo GNOME Connections. Určitě existují i další programy.

Jinak existují i jiná VPN řešení jako OpenVPN, Wireguard a další. Wireguard zatím, bohužel, jen nemá integraci v grafickém nastavení, takže jde nastavit pouze čistě skrz konzoli.

1 Like

OK, díky za info…

O wireguard jsme psali: wireguard | Výsledky vyhledávání | MojeFedora.cz. Pripadne jsou nejake clanky na root.cz. Mimochodem Fedora Workstation AnyConnect podporuje nativne a mel by jit out of box. (akorat obcas je potreba zmenit typ certifikatu)

Neboj se pripadne obratit na nas telegram, nebo na forum tady.

2 Likes