Volba distribuce roku

Na www.abclinuxu.cz se voli nejoblibenejsi linuxova distribuce pro rok 2007. Takze se nezapomente zucastnit.

Macky

PS: Doufam, ze nemusim napovidat, jake distribuce mate v ktere kategorii zaskrtat :).

Nebojte sa, volili sme. A myslim, ze aj spravne. Skoda, ze F©7 meska, keby vysla v tejto dobre, snad by to popularite (a aj vysledku v ankete) pridalo. Takto maju navrch Ubuntu, Debian a podobne, co teraz vysli.

Tak, nedopadlo to najlepsie, co mi je luto :frowning:

Takovy je zivot a ja myslim, ze ta situace zhruba odpovida. Nerad bych, aby to vyznelo nejak spatne, ale musim rict, ze do jiste miry si za to muze Fedora sama, protoze je to stale distribuce hodne pro “guru”, i kdyz se to s kazdou verzi lepsi, stale je pristup nekterych vyvojaru, rekl bych trochu nestastny. Napr. nedavno sem zadal, aby predelali hlaseni yumu tak, aby na konci nebylo napsano “Nothing to do”, ale aby tam byla jasne popsana chyba nebo vysledek operace, protoze “Nothing to do” uzivatele mate - to sme si tady mnohokrat overili. A vysledek? Zamitnuto, vsechno je spravne. Ano pro programatora a cloveka, ktery vi kam koukat ano, pro bezneho uzivatele tragedie. Dalsim problemem jsou lokalizace, resp. problemy specificke pro male narody - jako my. Problemy se znakovou sadou, fonty, klavesnici atd. Vyvojari je naprosto ignoruji, protoze jsou za velkou louzi a nejaky iso-latin2 je vubec nezajima. V tomto smeru bych rekl ubuntu jako vice evropska zalezitost ma mnohem lepsi pochopeni a to se odrazi i na jeji popularite.

covex napsal(a):

Takovy je zivot a ja myslim, ze ta situace zhruba
odpovida. Nerad bych, aby to vyznelo nejak spatne,
ale musim rict, ze do jiste miry si za to muze
Fedora sama, protoze je to stale distribuce hodne
pro “guru”, i kdyz se to s kazdou verzi lepsi,
stale je pristup nekterych vyvojaru, rekl bych
trochu nestastny. Napr. nedavno sem zadal, aby
predelali hlaseni yumu tak, aby na konci nebylo
napsano “Nothing to do”, ale aby tam byla jasne
popsana chyba nebo vysledek operace, protoze
“Nothing to do” uzivatele mate - to sme si tady
mnohokrat overili. A vysledek? Zamitnuto, vsechno
je spravne. Ano pro programatora a cloveka, ktery
vi kam koukat ano, pro bezneho uzivatele tragedie.

Yum tak isto vypise riadok vysie ze nemohlo sparsovat argument. Podla mna menej technicky uzivatelia by mali pouzivat pirut a nie yum.

Dalsim problemem jsou lokalizace, resp. problemy
specificke pro male narody - jako my. Problemy se
znakovou sadou, fonty, klavesnici atd. Vyvojari je
naprosto ignoruji, protoze jsou za velkou louzi a
nejaky iso-latin2 je vubec nezajima.

Preco napozivat utf8? Ja ho pozuiva codenne a nemam problem. Na druhu stranu vyvojari to podla mna neignoruju, ale ani jeden nema cas sa tym zaoberat.

V tomto smeru
bych rekl ubuntu jako vice evropska zalezitost ma
mnohem lepsi pochopeni a to se odrazi i na jeji
popularite.

To mas pravdu. Podla mna je to hlavne $$$ co vraza cannonical do ubuntu, ta suma je podstatne vacsia ako dava Red Hat pre Fedoru. Podla mna by Fedora pomohla free ship program ako mal Ubuntu. Ale to stoji par milionov, a takze nebudem.

Mam v TODO liste urobit vetvu Free Media Program pre Cesku a Slovensku Republiku. Uvidime ako budem natom s $$ :slight_smile:

/M.

Pro me je umisteni Fedory take trochu zklamanim - nainvne jsem doufal ve treti misto… Take me celkem prekvapilo, ze se pred nas dostalo i Gentoo - podle toho, co jsem cetl, by to mela byt distribuce pouze pro nekolik vybranych jedincu, kteri disponuji know-how.

Macky

Já osobně z distribucí ubuntu mám špatné zkušenosti, při základní instalaci tam chybí ovladače, což mne odradilo, ale s fedorou to bylo naprosto jiné, nemá cenu lámat hůl, jsme na šestém místě no a co. Uvidíme příští rok

Jo a chtěl jsem ještě dodadat, bydlím v krajské městě a mám mnoho známých a převážná část jich jede na Slaxu a Fedoře, jde o to jak také proběhlo to hlasování. Čus gekon

pyxel napsal(a):

covex napsal(a):

Yum tak isto vypise riadok vysie ze nemohlo
sparsovat argument. Podla mna menej technicky
uzivatelia by mali pouzivat pirut a nie yum.

Vypise, ale podivej se tady do fora. Ma to dva problemy 1. neni to cesky (za to si muzeme sami). 2. Xty radek odzhora nikoho nezajima, kor kdyz je tem tech radku 10-20. Instalace programu s preklepem tak skonci stejne jako instalace programu ktery uz je nainstalovany. To proste neni spravne. (V F7 je to trochu lepsi, ale FC6 je vypis uplne stejny!)

Preco napozivat utf8? Ja ho pozuiva codenne a
nemam problem. Na druhu stranu vyvojari to podla
mna neignoruju, ale ani jeden nema cas sa tym
zaoberat.

Nejde ani tak o latin 2 ale o problem s fonty - znaky s diakritikou maji jine velikosti nez ostatni. Problem s prepinanim klavesnice je v bugzille uz od prvnich dnu FC6, jesli je i v F7 jsem zatim nestihl zkusit… chapu ze problemy se resi podle zavaznosti a holt CS neni moc vysoko na zebricku.

To mas pravdu. Podla mna je to hlavne $$$ co vraza
cannonical do ubuntu, ta suma je podstatne
vacsia ako dava Red Hat pre Fedoru. Podla mna by
Fedora pomohla free ship program ako mal Ubuntu.
Ale to stoji par milionov, a takze nebudem.

To nemuzu soudit, protoze do toho nevidim. Kazdy do toho investuje tolik, kolik si mysli ze se mu vrati, jinak je to blazen jako mi, ktery do dela jen pro dobry pocit.

Mam v TODO liste urobit vetvu Free Media Program
pre Cesku a Slovensku Republiku. Uvidime ako budem
natom s $$ :slight_smile:

Fedora ma free shiping - tedy pro ambassadory pred casem vzdycky nejake mnozstvi medii nabizeli.

/M.

Tady se Macky spletl, myslím v pořadí otázek, lama gekon

Jak je na tom reálné zastoupení té či oné distribuce hezky sleduje http://distrowatch.com/index.php?language=EN. Počítadel návštěvnosti nejrůznějších webů (nebo jejich prvků) je i v česku docela hodně. Zatím jsem ale nezahlédl žádné, které by takhle hezky porovnalo využívané distribuce linuxu. Bylo by to objektivnější než anketa “kterou distribuci máte raději?”. A ne že by v takovémhle druhu ankety bylo šesté umístění špatné. Spíš se divím, že se před Fedoru nedostal PCLinuxOS.

Smekám před Covexovou prací. Jeho fundované odpovědi a jeho určitě velký podíl na tvorbě české příručky mně mnohokrát pomohly v řešení problému.
Ale zkouším přemýšlet kde jsem se setkal se špatným vykreslením diakritiky a tuším že to nebylo v žádném grafickém ani textovém editoru. Zaregistroval jsem něco takového jen při použití některých fontů v záhlaví okna v Berylu/Emeraldu.
A to na kterém řádku co vypíše yum by mne už vůbec netrápilo. Používám ho? Ano, takže čtu co mně vypisuje. Nechci číst? Použiji pirut. Ta volba je vcelku jasná.

Myslím si jen, že by se obecně do uvolňování aktualizací mohly vnést nějaké úrovně prověřenosti. Celá distribuce projde několika levely testování. Ale pokud se upraví (doplní, opraví) nějaký balíček, jsou už požadavky na jeho prověření a testování mnohem menší. Takže se mnohdy z update třesu copak zase nepoběží nebo bude zapotřebí překonfigurovat.

Umístění Fedory v anketě bych nebral nijak tragicky, a s určitou rezervou…

P.S. Dost mě překvapil počet hlasujících, očekával jsem, že jich letos bude mnohem víc.

2JX: problem je v tom, ze prave lide, kteri situaci nerozumi, studuji nasi prirucku a v prirucce, nebo dokumentaci obecne, je mnohem jednoduzsi napsat “v terminalu napiste yum install blabla” nez popisovat “pusste si pirut v nem naklikejte tu a tu zalozku tu a tu sekci, vyberte program, nainstalujete, zavislosti ano…atd”.

Co se tyce aktualizaci, mnozstvi aktualizaci u Fedory povazuji bohuzel take za jednu z nevyhod. Samozrejme je to uhel pohledu “novejsi aplikace X minimum aktualizaci”, ale za zivot FC6 jsem stahl nekolik desitek GB aktualizaci, za zivot Ubuntu 6.04 mozna nekolik set MB. Pro bezneho uzivatele je stahovani tolika aktualizaci prilis narocne a nedava to moc duvery ve “stabilni” system. Podle me by Fedora nemela ani tak vytvaret giganticky repozitar Core+Extras jako vytvorit repozitar pouze s bezpecnostnimi aktualizacemi, ktery bude jediny povinny. Osobne si myslim, ze i vyvojarum by se tak ulevilo, protoze vytvareni toho velkeho mnozstvi aktualizaci dava spoustu prace, misto aby se venovali vyvoji v rawhide, nebo skutecne opravam chyb.

Nepisu to tu proto, ze bych si myslel, ze je Fedora spatna. Pouze prezentuji sve postrehy jako uzivatele a spravce nejedne instalace Fedory a cloveka, ktery se o deni kolem Fedory zajima.

Na Fedore je spousta dobrych veci… a treba ten clanek jednou dopisu.:slight_smile:

, mnozstvi aktualizaci u Fedory povazuji bohuzel take za jednu z nevyhod.

Mne nevadi samotne mnozstvi aktualizaci, ale spis jejich castost. Pokaždé, když se přihlásím, tak na mne jukne hlaska, ze je dostupnych dvě tři aktualizace. Chtěl jsem si to vypnout přes System>Nastaveni>Další nastavení>Sezení>Programy při spuštění , ale yum-apdates tam nikde není, nechápu jak je to možné.

Problém je pro mě hlavně odinstalovávání softwaru. Musím si pamatovat jednak přesné jméno toho balíčku a jednak způsob, jak jsem ho instaloval (to, co jsem instaloval přes RPM pochopitelně nejde odinstalovat yum remove xxx :slight_smile: )

Už mě už přemlouvali ať přejdu na Mandrivu, Ubuntu, Arch linux, ale zůstávám u Fedory. Jen doufám, že zůstane tenhle web zachovaný. Fórum i příručka jsou nedocenitelné! BTW - co se děje s tou příručkou? Některé části, třeba Nastavení Gnome, chybí.

Ad prvni cast: vypnete si to pod services->yum-updatesd
To co jste instaloval pres rpm musi jit odinstalovat pres yum protoze yum neni nic jineho nez nadstavba rpm, ktera resi zavislosti.

V prirucce “mizi” ruzne kapitoly kuli problemum s hostingem (dochazi misto na disku), snazime se to resit ale nejde to hned a ted.

mozes si aj zeditovat subor /etc/yum/yum-updatesd.conf a nastavit ho tak ze sa fedora bude aktualizovat sama a ty o tom ani nebudes vediet

5.5. Automating Updates One of the main reasons that packages are updated is to correct newly discovered security vulnerabilities. It’s important to keep a system up-to-date so that these security vulnerabilities are eliminated as soon as fixes are made available.Automating system updates makes this easy. Fedora is configured to perform updates automatically; all you need to do is turn this feature on. 5.5.1. How Do I Do That?Before turning on automatic updates, it’s important to verify that yum is configured with the right options:Repackaging should be enabled (see Lab 5.4, “Rolling Back a Package Installation, Upgrade, or Removal”) so that you can recover from a bad update. Make sure you have plenty of disk space for the repackage repository!Ensure that yum is enabled only for the repositories that you wish to automatically update (see Lab 5.3, “Using Repositories”).Exclude any packages that you do not wish to update automatically. In particular, think carefully about whether you want the kernel to be updated without your knowledge; such a change won’t take effect until the next time the system boots, but changing the kernel can cause some software or services to fail until kernel modules are updated to match the new kernel.Once you have yum configured the way you want, configure yum-updatesd to automatically apply updates. The configuration file /etc/yum-updatesd.conf initially looks like this:[main]

how often to check for new updates (in seconds)

run_interval = 3600

how often to allow checking on request (in seconds)

updaterefresh = 600

how to send notifications (valid: dbus, email, syslog)

emit_via = dbus

automatically install updates

do_update = no

automatically download updates

do_download = no

automatically download deps of updates

do_download_deps = noChange the do_update line to enable the automatic installation of updates:do_update = yesReload the yum-updatesd configuration to activate your changes, either though the services GUI tool or by entering this command:# service yum-updatesd reload

Stopping yum-updatesd: [ OK ]

Starting yum-updatesd: [ OK ]Don’t change the emit_via option, or puplet will not work.5.5.2. How Does It Work?The yum-updatesd service polls your configured repositories at regular intervals to determine if updates are available for any of your installed packages. By altering the configuration file, you instruct yum-updatesd to install the updated packages that it finds (effectively performing a yum -y update at regular intervals). 5.5.3. What About… 5.5.3.1. …downloading but not installing updates?By enabling the do_download and do_download_deps options, you can configure yum-updatesd to download available updates and related dependencies without installing them. This enables you to review the list of updates using Pup and then install selected updates without further download delay.To set this up, configure /etc/yum/yum-updatesd.conf with these options:# automatically install updates

do_update = no

automatically download updates

do_download = yes

automatically download deps of updates

do_download_deps = yes5.5.3.2. …updating a machine when it’s booted?The yum-updateonboot package can be used to update a machine whenever it is turned on. This ensures that security patches are automatically applied before the system is used. yum-updateonboot can be activated in addition to the automatic 4 a.m. update.You can install and configure yum-updateonboot with these commands:# yum install yum-updateonboot

Setting up Install Process

…(Lines snipped)…

========================================================================

Package Arch Version Repository Size

========================================================================

Installing:

yum-updateonboot noarch 0.3.1-1.fc4 extras 5.1 k

Transaction Summary

========================================================================

Install 1 Package(s)

Update 0 Package(s)

Remove 0 Package(s)

Total download size: 5.1 k

Is this ok [y/N]: y

…(Lines snipped)…

Installed: yum-updateonboot.noarch 0:0.3.1-1.fc4

Complete!

chkconfig --add yum-updateonboot

chkconfig --level 2345 yum-updateonboot on

           You can configure yum-updateonboot to reboot the system if any of the updates involve the kernel. Edit /etc/sysconfig/yum-updateonboot and activate the line highlighted here by removing the pound sign (#) at the start of the line:# IF any of these rpms are updated, the yum-updateonboot init script will

reboot immediately after the yum update. To keep yum-updateonboot from

rebooting the system, comment this line out.

REBOOT_RPMS=“kernel kernel-smp”

A list of groups that should be updated at boot. For each group mentioned

yum-updateonboot will call ‘yum -y groupupdate’ Since group names tend to

have spaces in them, used a semi-colon to separate the group names

#GROUPLIST="My Group;MyOtherGroup;Some_Group;My Group 4"5.5.4. Where Can I Learn More?The yum home page: http://linux.duke.edu/projects/yum/ The yum-updateonboot README file: /usr/share/doc/yum-updateonboot-0.3.1/README (install yum-updateonboot first)