VNC

Dobrý večer, již několik hodin se snažím rozchodit VNC. Zkusil jsem X návodu a nic mi nepomohlo, tak se zkusím obrátit na Vás.
Chci se připojit přes VNC na VPS F21 s XFCE.

Při konfiguracei na F21 XFCE mi to píše následující chybu:

[root@XfceKVM honzap]# systemctl status vncserver@:1.service
● vncserver@:1.service - Remote desktop service (VNC)
Loaded: loaded (/etc/systemd/system/vncserver@:1.service; enabled)
Active: failed (Result: exit-code) since Fri 2015-04-03 19:57:20 CEST; 49s ago
Process: 2415 ExecStart=/sbin/runuser -l srijan -c /usr/bin/vncserver %i -geometry 1280x1024 (code=exited, status=126)
Process: 2411 ExecStartPre=/bin/sh -c /usr/bin/vncserver -kill %i > /dev/null 2>&1 || : (code=exited, status=0/SUCCESS)

Apr 03 19:57:20 XfceKVM systemd[1]: vncserver@:1.service: control process exited, code=exit…=126
Apr 03 19:57:20 XfceKVM runuser[2415]: -bash: /usr/bin/vncserver: /usr/bin/perl: bad interpr…ied
Hint: Some lines were ellipsized, use -l to show in full.

Takhle vypada config, ktery jsem ze zoufalosti cely zkopiroval, abych si byl jiste, ze nedelam chybu:

[Service]
Type=forking

Clean any existing files in /tmp/.X11-unix environment

ExecStartPre=/bin/sh -c ‘/usr/bin/vncserver -kill %i > /dev/null 2>&1 || :’
#ExecStart=/sbin/runuser -l -c “/usr/bin/vncserver %i”
#PIDFile=/home//.vnc/%H%i.pid
ExecStart=/sbin/runuser -l srijan -c “/usr/bin/vncserver %i -geometry 1280x1024”
PIDFile=/home/srijan/.vnc/%H%i.pid
ExecStop=/bin/sh -c ‘/usr/bin/vncserver -kill %i > /dev/null 2>&1 || :’

[Install]
WantedBy=multi-user.target

Děkuju.

Zkus si pustit ten VNC server normalne z prikazove radky jestli to jde. Nejak nechapu tu chybu /usr/bin/perl: bad interpreter, to je jako by si nemal nainstalovany perl ci co.

nevim, jestli myslis jen jednoduse takto:

[root@XfceKVM ~]# /sbin/service vncserver start
Redirecting to /bin/systemctl start vncserver.service
Failed to start vncserver.service: Unit vncserver.service failed to load: No such file or directory.

Pokud me pamet neklame tak /usr/bin/vncserver je perlovy wrapper, ktery startuje samotny vnc server (Xvnc). Nejspis bude potreba doinstalovat perl, aby se dal jako sluzba spustit. Zajimave, ze balik nevyzadoval perl jako dependency.

Jak vidis tak tam VNC server zadny skript pro spusteni jako sluzba nema, proste zkus napsat
/usr/bin/vncserver
do terminalu.

[root@XfceKVM honzap]# /usr/bin/vncserver

New ‘XfceKVM:1 (honzap)’ desktop is XfceKVM:1

Starting applications specified in /root/.vnc/xstartup
Log file is /root/.vnc/XfceKVM:1.log

uz to jde :smiley: děkuju

To je ale pak zvlastni ze nefunguje ten unit soubor pro systemd. Ani bych se ale nedivil, kdyby to poustel v nejakem “sandboxu” ci “environmentu” kde neni perl… se systemd je mozne vsechno.

ze jo … ja tuhle hlasku uz videl v prikazovce:
Starting applications specified in /root/.vnc/xstartup
Log file is /root/.vnc/XfceKVM:1.log

(teda asi ne primo pres /usr/bin/vncserver) a neslo se mi tam pripojit , ted uz to jede