VLC-stream-povoleni firewallu, zamrzani systemu pri detekci USB

Zdravím,
chtel bych se zeptat, zda-li nekdo nema zkusenosti s resenim nasledujicich problemu, byly by to posledni drobnosti co mi chybi k dokonalosti ve F10.

1)Ad VLC, chtel bych si pustit stream z netu (tv), adresu muzu nastavit bud ve VLC nebo skrz parametry v shellu. Automaticky jako ve VLC v XP to asi nejde(spis nevim jak?) ale to by snad nebyl ten hlavni problem. Problem je, ze mi to neprojde skrz firewall. Nema nekdo zkusenosti s nastavenim firewallu aby ten stream poustel? Stream s playlistem najdu na adrese:
http:// televize.xxxyyy.cz/playlist
Potreboval bych povolit protokol IGMP a nasledne povolit (me zname) IP adresy pro protokol UDP a port 1234.
Mohl by nekdo poradit nejaky obecny navod na pridavani vyjimek? Hledal jsem na internetu ale bez uspechu…mozna ale spatne, pripadne nejaky odkaz kde bych nasel reseni. Diky

2)Tenhle problem je trochu z jineho soudku, a to kdyz pri bootu mam na notebooku ASUS Z9200KM jakekoliv zarizeni v USB (mys, externi disk) tak system zamrzne. Mam dual boot s win XP a tam to jde vse bez problemu. A je to celkem nepohodlne na to porad myslet. Podle toho, co jsem nasel je potreba upgradovat BIOS (na to se vrhnu zitra). Nyni mam FEDORU 10 s GNOME, ale system zamrzal i ve FEDORE8 (to asi opravdu vypada na BIOS). Jen me zajima, zda-li s tim nema nekdo zkusenosti, pomohlo by mi to.

Predem diky za jakekoliv info.

ad 1) nedavno se to tady resilo

http://forum.fedora.cz/read.php?5,14945,14945#msg-14945

ad 2) zkus v biosu najit pripadne poprepina neco jako USB legacy support.

A musim rict, ze se to i vyresilo… posledni trik s pridanim do tabulky funguje. Bohuzel mi VLC od nedavne doby zacal delat neplechu a to tak, ze hodi SIGSEGV a spadne kdykoliv pri prepnuti polozky v playlistu. Nebo i jen konec jedne polozky, kdyz je v playlistu sama, ukonci program padem. Pouzivani skin2 znamena permanentni SIGSEGV… vlc se musi spoustet v nejake jine verzi, bez podpory teto grafiky (nvlc, qvlc) … netusi nekdo kde je zakopany pes?

Ovladac grafiky? Zkus vesa. (/etc/X11/xorg.conf Driver “vesa”)

To Kalidah: Diky. Zkusim to podle toho.

To covex: Tak jsem pri upgradu BIOS zjistil, ze mam nejnovejsi moznou verzi na tenhle NB. A uz sama o sobe by mela ty problemy s USB odstranit… A bohuzel jsem tam nikde USB legacy support nenasel…takze jsem porad na mrtvym bode…

No, nevim… normalne pouzivam driver “intel” … jelikoz mam GMA950, s “vesa” ani nenabehnou Xka.