/var/cache/yum zaplní celý /var

Dobrý den,
na úvod bych chtěl říct, že můj dotaz se týká distribuce CentOS 6.5. Vím, že tohle fórum je zaměřené na Fedoru, ale nenašel jsem české fórum zaměřené na toto distro a napadlo mě, že když jsou si tyhle distribuce velmi podobné, našel by se zde někdo, kdo by mi mohl dát odpoveď na jednoduchý dotaz.

Dnes ráno nenajela jedna testovací mašinka do grafického režimu. Po chvilce pátrání bylo zjištěno, že filesystem /var byl na 100% plný. Celý ten filesystém zaplnily soubory z /var/cache/yum, přesněji tyto adresáře:

[root@localhost 6]# pwd
/var/cache/yum/x86_64/6
[root@localhost 6]# du -sk * | sort -n
2 timedhosts.txt
294 extras
68100 base
281580 updates

[root@localhost updates]# du -sk * | sort -n
1 cachecookie
2 mirrorlist.txt
2 packages
5 repomd.xml
20354 53c141e6d419860cea53553c6efe43b48cba673e3fc9f86b354e562fa5ba704b-primary .sqlite
23731 80b52f99c09e666196479480365f5f5740988f914b460bc1d6366cb5e0622de3-filelis ts.sqlite
237483 be45daa8c612d889fbb9898a404c014b2480b90add1168f0f634a93b28b07e9a-other.s qlite

Dropnul jsem tedy cashku (yum clean all) a pozoroval co se bude dít. FS /var se začal opět radostně plnit rychlostí cca 10% za 15min (+ -).

FS /var je poměrně malý než bývá zvykem - 0,5G, tak jsem si řekl, že by se dal jednoduše rozšířit, ale kolega který tuto testovací mašinku vlastní povídal, že yumu nedá ani bit z disku navíc :))))))

Rozhodli jsme se zakázat cashování a vydali se do /etc/yum.conf kde jsme však s překvapením zjistili, že hodnota keepcache je již nastavena na nulu.

Následovalo nějaké googlení, dohady a diskuze, které jsme uzavřeli spuštěním příkazu “yum -y update”. které sice neproběhlo se 100% úspěšností - FS /var byl opět zaplněn ze 100% a průběh ukočily “nějaké” errory - viz níže, ale výsledek je poměrně uspokojivý - filesystem přestal samovolně narůstat.

Opět jsme dropli cash a od té doby se FS sice přestal plnit, ale nevíme proč a máme obavu, že se problém “může” vrátit.

Chtěl bych se zeptat, jestli někdo něco podobného řešil?

  • Podle mě je opravdu 0,5G pro /var málo ale netušil jsem že by byl yum takový žravý.

  • Kolega si už nepamatuje s určitostí, jestli už cashování nevypnul někdy v minulosti, ale že by se ta změna projevila až spustěním commandu yum update??? (proč ne po restartu) Tohle se mi moc nezdá.

  • Pevně věřím, že se dá žít bez cashování, ale jak zjistím, že je opravu vypnuté? :slight_smile:

Předem díky za všechny vaše nápady a návrhy.

To mate docela problem - 500MB na cache yumu je malo, 500MB je uz z principu LSB na /var malo, protoze do var se ukladaji vsechny “variabilni” systemove casti. yum potebuje stahnout kompletni metadata aby mohl provadet reseni zavislosti mezi baliky. Metadat nemusi by nijak extra moc - radove desitky MB. Pokud date yum update pak yum vyresi zavislosti a stahne potrebne baliky do /var/cache/yum a ty pak nainstaluje. Volba keepcache=1 znamena, ze baliky po jejich nainstalovani nesmaze, nikoli ze dokaze pracovat zcela bez diskoveho prostoru.

Proc se plni var i kdyz yum nepustite rucne je vesteni - pravdepodobnema mate pustenu yum-updatesd sluzbu nebo jak se to jmenovalo. Ta pravidelne kontroluje a stahuje aktualizace, pripadne instaluje “sama”.

Opakuji - 500MB na /var je nesmysl, leda byste ho meli v RAM, ale to ma smysl jen u diskless systemu a pak s tim jaksi musite pocitat i jinak.

covex: děkujeme za vysvětlení :slight_smile: