Uspání na disk

Ve F9 v gnome mi zmizelo tlačítko pro uspání na disk. Co je všechno potřeba pro uspání na disk?

Kde presne zmizelo? GDM ho proste nema. Je pouze v menu “vypnout” v okne ktere se vas pta zda chcete uspat na disk, do ram, restartovat nebo vypnout.

Vlevo tam, kde je prázdno, je normálně, třeba když použiju fedora live cd, tlačítko na uspání.

obrázek

Neco podobneho se mi stalo v bete - tedy vypada to ze neco (hal, policykit?) po neuspesnem pokusu provest hibernaci nebo suspend toto tlacitko odstrani. Kde a jak to bohuzel zatim nevim. Kazdopadne k provedeni hibernace (uspani na disk) potrebujete mit nainstalovan balik pm-utils. Pak muzete zkusit rucne pustit /usr/bin/pm-hibernate zda hibernace funguje.

Jeste jedna vec - aby hibernace fungovala, myslim ze musi byt swap minimalne stejne velky jako je sytemova pamet, protoze do swapu se cela odlozi.

Tak zkus nainstalovat gconf-editor a v nem najdi /apps/gnome-power-manager/general, tam zkus zaskrtnout can_hibernate, resp. se tam podivej i po jinych nastavenich.

Už jsem na to přišel. Uspání pomocí pm-hibernate normálně funguje. Aby se ale v odhlašovacím dialogu objevilo i tlačítko Uspat na disk, je potřeba po spuštění spouštět gnome-power-manager (a mít pomocí gconf-editoru nastaveno jeho zobrazování)

Má uspání nějakou grafickou podobu? Objeví se mi jen černá obrazovka a pak počítač usne.

Takle to funguje normalne… zadny vrtulky ani splaseny cary tam nejsou. Ja uz na to stejne nekoukam, nebot vypinam s kliknutim na Hibernate i monitor. :slight_smile:

Mně by se nějaká ta splašená čára docela líbila. Na druhé straně musím uznat, že ve Fedoře bez splašených čar mně na nb bez problémů funguje suspend i hybernate. Na rozdíl od distribucí, v nichž splašené čáry jsou.

ja se uz od osmicky potykam s tim, ze mi po suspend i hybernate nenabehne grafika … muzu leda tak koukat na cerny displej :frowning:

K tomu je potreba udelat suspend quirks http://people.freedesktop.org/~hughsient/quirk/. Bohuzel ti neporadim jak, zatim jsem nemel cas se tim zabyvat. Ze to nejde po hibernaci je trochu divny, protoze mezitim grafika projde pres nastaveni BIOSem, ale neni to vylouceno ze tam je taky potreba neco extra.

na ten web uz jsem koukal … bohuzel z toho vubec nejsem chytry (inu neznalost anglictiny) … v noci to zkusim prohnat translatorem a snad se mi neco podari vykutit

Aha… no tak dulezite je asi toto:
http://people.freedesktop.org/~hughsient/quirk/quirk-suspend-try.html

presneji:

root@localhost ~]# pm-suspend --help
pm-action [options]

Options can change how the supend or hibernate is done.

Possible actions are:

--quirk-dpms-on
  --quirk-dpms-suspend
  --quirk-radeon-off
  --quirk-s3-bios
  --quirk-s3-mode
  --quirk-vbe-post
  --quirk-vbemode-restore
  --quirk-vbestate-restore
  --quirk-vga-mode3

Zkus poustet prikaz pm-suspend s ruznymi temito volbami.
Nektere je mozno a pripadne i zahodno kombinovat. Napr:

pm-suspend --quirk-vbestate-restore --quirk-s3-bios --quirk-s3-mode

Pokud neco z toho zpusobi ze to bude fungovat napis… postoupime dale.

tak jsem zkusil kazdou z tech voleb zvlast … zkousel jsem i zhruba 10 ruznych nahodnych kombinaci (inu netusim jake jsou vhodne kombinace), ale nikdy se mi nepovedlo dosahnout toho, ze se cokoliv zobrazi (nezapne se ani podsvetleni displeje)

A da se na pocitac pripojit pres ssh treba? Pokud nemas odkud to zkusit tak se zkus poslepu prepnout na konzoli (Alt+F1), pak napis jmeno a enter a heslo a enter a find / a enter. Tim by ti mel zacit mohutne pracovat disk. Pokud ne, tak bude asi problem nejaky zasadnejsi.

tak prvni jsem zkousel tu konzoli … ale neprislo mi to zrovna jako mohutne pracovani disku, tak jsem zkusil ssh a na to se pripojim

Tak pokud ssh jde tak to skutecne vypada jen na problem s inicializaci grafiky… (ten find pouze prochazi cely disk, tak jde o to ze by mela blikat dioda disku). Jedine co me jeste napada zkusit zda pm-suspend funguje z konzole (init 3). Jakou mas grafickou kartu nebo vubec cely notebook?

ntb dell vostro 1500
grafika NVidia GeForce 8400M GS

ani z konzole (init 3) nefunguje … displej se nerozne (system jako takovy jede, na slepo jsem zadal reboot a vse se provedlo jak ma)

Dell Vostro 1500 by mel mit v quirkach jiz zaznam (viz http://gitweb.freedesktop.org/?p=hal-info.git;a=blob;f=fdi/information/10freedesktop/20-video-quirk-pm-dell.fdi)

106       <!-- Dell Vostro -->
 107       <match key="system.hardware.product" prefix="Vostro">
 108         <match key="system.hardware.product" contains=" 1500">
 109           <merge key="power_management.quirk.vbe_post" type="bool">true</merge>
 110           <merge key="power_management.quirk.vbemode_restore" type="bool">true</merge>
 111         </match>
 112       </match>

Zkus pm-suspend --quirk-vbemode-restore --quirk-vbe-post

Zkus zda mas na pocitaci nekde soubor 20-video-quirk-pm-dell.fdi (locate jmenosouboru), s timto zaznamem. Jaky pouzivas ovladac grafiky (nvidia nebo nv)?

[root@Eleanor X11]# locate 20-video-quirk-pm-dell.fdi
/usr/share/hal/fdi/information/10freedesktop/20-video-quirk-pm-dell.fdi

vyse uvedeny zaznam v tom souboru, mezi spoustou jinych je …

ovladac pouzivam nv

pm-suspend --quirk-vbemode-restore --quirk-vbe-post
bohuzel nefunguje