Úprava fotiek

Ahojte,
aký program na úpravu fotiek by ste mi doporučili? Potrebujem nejaký, ktorý vie spojiť dokopy panorámu a nejaké základné úpravy (kontrast, jas,…), ideálne nič zložité. Vo Windowse som používal Zoner, ale v Linuxe by to chcelo nejaký FOSS.

Na spojeni fotek do panoramy hugin. Na preprocessing/postprocessing gimp, darktable, ufraw

1 Like

Rozvedu trochu předcházející odpověď:

Panorama se dělá v HUGIN - dnf install hugin. To rozhraní je poněkud user-unfriendly, ale dá se na to zvyknout a za chvíli to ani nebudeš vnímat. Práci s fotkama to udělá dobrou. Stačí tedy naplácat do foťáku fotky, nahrát do Huginu, a on je schopen to poskládat do jedné veliké (ve všech směrech). Samozřejmě čím víc fotek, tím více nároků na paměť a viděl jsem to i zatuhnout.

Dále bych vypíchnul tři aplikace:

  1. Darktable, což je něco jako Photoshop Lightroom a ta se výborně hodí k vyvolávání a fotografické uprávě fotek. Dají se s tím nastavovat různé věci, perspektivy, barvy, expozice, křivky, filtry … prostě všechno, co se fotografovi může hodit. Lze tam dělat i retuše, ale zrovna to mi přijde takové hamatné a daleko lépe se to dělá v Gimpu.
  2. Gimp, což je něco jako Photoshop. Na první pohled má divné rozhraní - všechna okna plavou zvlášť, což se výborně hodí, když má člověk dva monitory - na jednom je jenom fotka a na druhém je ovládání aplikace. Dá se to nastavit ale tak, aby to bylo všechno v jednom okně. Co se kvality zpracování týče, má to oproti Photoshopu nějaká omezení, která ale budou překážkou hlavně pro tiskaře nebo grafiky, kteří pracují přímo s tiskovými stroji. Dále v Gimpu není tolik pluginů a automatických hejblat, které fotku vylepší jedním klikem, takže se všechno musí dělat ručně a je to zdlouhavé, ale dá se to nakonec udělat.
  3. Ještě bych doporučil Inkscape, což je něco jako InDesign a pracuje to s vektorovou grafikou, ovšem je to také výborné na kombinaci obrázků a textů, protože s texty se zde pracuje daleko příjemněji, než v Gimpu.

Můj ideální postup je:

  1. Vyvolat fotku v Darktable.
  2. Vyretušovat a doladit v Gimpu (včetně zmenšování)
  3. Pokud tam chci nějaké texty přes to, potom to dodělám v Inkscape.

Jsem velice spokojený a na Photoshop jsem nesáhl ani nepamatuju.

1 Like

Ďakujem za doporučenia…

Ještě bych doplnil Photopeu, která funguje v prohlížeči a lze ji tak provozovat i ve Fedoře. Nejblíže má k Photoshopu. Skládání panoramy umí taky.

Na zpracování fotek jsem kdysi používal Bibble. Když byl Lightroom ještě v plenkách, toto už byl pokročilý nástroj a v rychlosti práce s RAW obrázky neměl konkurenci. Později ho koupil Corel a přejmenoval na Corel AfterShot Pro. Dnes nevím, jak si stojí, ale verzi pro Linux pořád má. Jen je to tedy placený program.

Přes flatpak se dá i XnView MP