Úprava desktopového rozhranní

Začnu trochu kacířsky, standardní prostředí KDE ani GNOME si mi dvakrát nelíbí a tak bych měl otázku: Kde bych našel začátek, od kterého bych se mohl “odpíchnout” při úpravě grafického prostředí podle svého uvážení. Hledal jsem cíleně na internetu již hotová desktopová témata, ale, po pravdě řečeno, nic moc. Na gnome.org je spousta tapet, ikon, barev oken, ale to, co hledám, ne. Na ostatních místech je to podobné. Budu pokračovat více kacířsky, pro přehrávání (originálek) DVD, vypalování dat ((ničemu než NERO(u) nedůvěřuji, kvůli případné ztrátě dat z CD)) a hraní her budu používat Windows (zkrátka můj názor), ale chtěl bych si najít smysluplnou “hračku”, tedy, jak se zde objevuje, “šťourání v Linuxu” (na tohle Windows není). Také jsem nikde nenašel nějakou ucelenou (a obsáhlou) příručku k příkazové řádce pro Linux (Fedora), myslím tím, co lze z příkazové řádky maximálně vyždímat. Tak a pokud jde o to zmiňované dosktopové rozhraní, hledal jsem něco minimalistického, skromného, bez pompézních 3D efektů, a zároveň, po Monti pythonovsku, “And now for something completely different.”. Uvažoval jsem o čeno-bílém rozhranní, cosi na způsob starých DOSových aplikací, ale s využitím moderních možností grafiky. Jednou jsem něco podobného viděl, ale od té doby to nemůžu najít, myslím ale, že to byla úprava distribuce Debian. O Děkuji za tipy.

Napadá mně ještě, můj počítač přestává na novější vydání Fedora stačit, zpozoroval jsem delší odezvy, delší start OS, delší čas k otevírání aplikací, atd., to jen na vysvětlenou k hledání odlehčené grafiky. Četl jsem, že Arch Linux je v odezvách bezkonkurenční, ale nechci jej používat.

Myslím si, že Vaše sestava je naprosto dostačující - např. moje je Athlon XP 2000+, 1 GB RAM, GeForce 5200 a nemám nejmenší problém…

Co se příkazové řádky týče, rozdíly mezi distribucemi nejsou žádné (jediné, čím by se mohly teoreticky lišit, jsou konfigurační soubory). Něco málo na toto téma naleznete v příručce. Pokud by to nestačilo, stačí do googlu zadat pouze klíčové slovo “bash” a určitě si vyberete. Namátkou např.

http://www.gnu.org/software/bash/manual/html_node/index.html
http://www.tldp.org/LDP/abs/html/
http://www.faqs.org/docs/Linux-HOWTO/Bash-Prog-Intro-HOWTO.html

Pokud byste chtěl něco víc než pouze příkazovou řádku, můžete se podívat na

http://www.red-hat.com/docs/manuals/enterprise/RHEL-5-manual/Deployment_Guide-en-US

Jestli si chcete “vyladit” minimalistické grafické prostředí, zkuste se např. podívat na

http://www.linuxsoft.cz/sw_list.php?id_kategory=203

Macky

Co se vytvareni vlasnich temat tyce, jen jsem prohrabl google:


http://developer.gnome.org/doc/tutorials/metacity/metacity-themes.html
Pokud chces vytvorit tema pro gnome uplne z gruntu i s enginem tak se muzes zkusit zeptat Martina Sourady autora engine co je ted ve Fedore:
https://fedoraproject.org/wiki/Artwork/NodokaTheme