Úplná odinstalace Fedory

Tak jsem se taky nechal zblbnout tím, jak poté, co MS už nepodporuje XP-čka kdekdo odchází “jinam”.
Říkám si fajn, dám MS co proto a zkusím Linux.
No, Linus… ale jaký si bybrat, tak jsem po útrapách s Ubuntu skusil ještě Fedoru

Systém nevyhovoval, skepse začala v momentě, kdy jsem to prohlížel jako by přes DVD, a najednou se to tam samo od sebe začalo instalovat.-
Pak nefungovalo ani připojení na WiFi. Ikonka ukazovala signál a vysílání, ale prohlížeč furt řval, že nejsem připojen…
(Hned mě zarazilo, že po zadání hesla se ani nezaktivovalo tlačítko Pokračovat… jak to?)

Těch nefunkčních věcí tam byly spousty, i celkově “user UNfriendly”, a tak si říkám, vymazat!
Veškerou celou Fedoru jsem tedy odinstaloval.

A nyní můj dotaz:
ačkoli bylo komplet vymazáno, při zapínání počítače se objevuje modrá obrazovka (Fedora) .
Na ní nabídka z čeho chci bootovat… no z čeho asi?!
Klasicky jako dříve přes Windows.
Tím jak jsem Fedoru vymazal, by Notebook už měl naskakovat zase jako po staru.

  • Proč tomu tak není?
  • Co udělat, aby opravdu nebylo po Fedoře ani stopy?

Dík za radu.
Omlouvám se všem Linux-Geekům ale přes tento OS (u mě) cesta tedy fakt nevede.

Chtělo by to hezky popořadě. Určitě se nic nezačalo samo instalovat, ono v Linuxu se neděje nic samo od sebe a už vůbec ne, že se kompletně sám od sebe nainstaluje.

Připojení k WiFi by šlo asi v pohodě vyřešit, zvlášť když ikonka ukazovala signál, takže síťovka nalezena byla a problém nebyl s ovladačem, kde problém byl už asi nezjistíme. Nefunkčních věcí je spousta i u Windows, bohužel když neuvedeš co nefungovalo a co bylo uživatelsky nepřívětivé, taky těžko oponovat nebo poradit. Pro takovou radu jsi ale zjevně nepřišel, když jsi už Fedoru bezhlavě smazal.

A nyní můj dotaz:
jakým způsobem jsi tedy veškerou celou Fedoru vymazal? Při instalaci se nainstaloval zavaděč GRUB, ten letěl taky s veškerou celou Fedorou? Asi by to chtělo doinstalovat z CD/DVD Windows jejich zavaděč, pokud GRUB letěl (nějak) z disku. Dostal jsi se za hranice klikání na ikonku “Tento počítač” a začal jsi objevovat, jak ten počítač vlastně funguje :slight_smile: Takže pravděpodobně tě čeká obnova zavaděče. Ale rada od pasu, moc informací jsi neposkytl.

Tak při instalaci se mi zmenšil disk, tím jsem vydedukoval, že Fedora bude někde vedle, tak mi kamarád doporučil program EaseUS Partition Master Free. Tam jsem našel chybějící místo, tak jsem ho naformátoval a teď tam mám 2 disky. Ale Fedora tam zřejmě zůstala, protože se oběvuje při startu, ale nejde spustit.

Úplné smazání všeho, co souvisí s Fedorou, resp. GNU/Linuxem provedeš čistou instalací legálně zakoupených Windows, jak jednoduché :wink:

Nezůstala ti tam Fedora, ale zavaděč GRUB, který buď můžeš použít na zavádění Windows, nebo ho přeinstalovat Windowsáckým zavaděčem. Jak na to najdeš spousty návodů na internetu. Naformátovat oddíl s Fedorou sice odstraníš Fedoru, ale jak vidíš, tak to není jenom o tom.

A presne “odebrani” systemu mame kapitolu v prirucce http://wiki.fedora.cz/doku.php?id=navody:prirucka:odebrani do kterezto si jiste nahledl nez si zacal cokoli instalovat nebo odebirat. Problemy tedy nevznikaji v distribuci ale zbrklosti a neznalosti. Je jen na cloveku, zda to chce prekonat nebo ne, podle stareho uslovi: kdo chce hleda zpusob, kdo ne hleda duvod.