upgrade procedura

Dobry den, rad bych polozil svuj prvni dotaz na tomto foru:

Jake jsou vase zkusenosti s upgradem fedora na vyssi verze? Proces samotny je velice detailne popsan na Fedora wiki, mne by spise zajimaly vase osobni postrehy a zkusenosti.

Jde o spolehlivy proces, ktery zajistuje kontinuitu pouzivani Fedora po dobu nekolika let, bez nutnosti kompletni reinstalace?

ano, upgrade na vyšší verzi provádím běžně na několika počítačích, většinou dokonce ob verzi, na serverech, kde mám ořezané verze Fedory bez desktopu jsem nedělal kompletní reinstalaci snad nikdy. Nebývají žádné problémy, pokud člověk dodrží určitá pravidla. Systém musí být čistý, musí být odstraněny různé pozůstatky starých konfiguračních souborů (rpmsave, rpmnew…), musí být pomocí package-cleanup odstraněny duplikáty, konflikty, a pokud možno i leaves - tam nechat jen ty, které pochází z vlastních kompilovaných balíčků, ne nějaké historické zbytky. Problémy mohou být způsobeny také cizími repozitáři. To je vše popsané v příručce. Pak je otázka upgrade na novou verzi otázkou dvaceti, třiceti minut, pokud má člověk dobré připojení k netu.

OK … takze pokud se budu drzet doporuceni na Fedora wiki pro upgrade na vyssi verzi, melo by byt vse v poradku?

Nebo existuje neco, co v doporuceni na Wiki nebylo a je nutno to provadet pro zdarny prubeh upgrade?

Jaký způsob chcete použít? Yum nebo preupgrade? U preupgrade jsem zaznamenal některé nepříjemné komplikace - nedostatek místa na oddílu /boot pro image a pak mi u toho vadilo, že to stejně ještě jednou tahá hrozný objem dat, protože preupgrade nenainstaluje rovnou nejnovější balíčky. Pokud se to tedy dnes už nějak nezlepšilo. Myslím, že jediná věc, která mne potrápila a nebyla v příručce byla nutnost zkontrolovat instalaci grubu po upgradu, před restartem. Teď už raději vždycky grub přelíznu, než bych pak na druhém počítači stahoval instalační CD a opravoval to potom.

Jo a po instalaci je dobré vylistovat rpmsave a rpmnew soubory a srovnat, co se změnilo a případně některé změny v nových konfiguracích použít, jiné zahodit - to chce zkušenost, ale není to životně důležité.

U některých programů jsou výrazně novější verze a u nich je dobré konfiguraci prohlédnout, věci by mohly chodit jinak, než je člověk zvyklý. Pokud jste nikde nedělal ruční konfigurace, pak to asi není potřeba.

Pořád je to ale o dva řády míň práce, než celková reinstalace.

Metoda “yum” mi prijde jako cistsi zpusob a mel jsem v planu pouzit pouze tuto metodu. Metodu “preupgrade” jsem zatim moc nestudoval, ale byl bych vdecen za doporuceni resp. strucne shrnuti (pro a proti) obou metod.

Další metodou je upgrade z instalačního média. Tuším, že to kdysi byl i nejvíce doporučovaný způsob, ale nevím jak je tomu dnes, posledních několik verzí upgraduju přes preupgrade a musím zaťukat, že bez problému. Nutno dodat, že na delší dobu klid, do GNOME 3 opravdu nejdu :wink:

Tak jako tak nespoléhej na nic, a určitě napřed zazálohuj. Co za upgrade se vlastně chystáš provést?

V mem pripade jde o strategicke rozhodnuti do budoucna. Po cca 5 letech pouzivani Debianu jsem se rozhodl prejit na RedHat-like distribuci. Nechci kazdych 6 mesicu resit reinstalaci, takze si davam do kupy informace, jak je na tom Fedora z hlediska kontinualniho provozu po dobu nekolika pristich let.

Preupgrade uz davno umi stahovat nejnovejsi verze baliku. V zasade nedela nic jineho nez, ze pri behu stare verze nataha do /var/cache/yum/preupgrade baliky ktere jsou potreba pro aktualizaci a pak si vyzada restart pri kterem spusti normalni anacondu (instalator) v rezimu upgrade - vyhoda oproti CD/DVD je ze se stahne jen to co clovek potrebuje. Nevyhoda preupgrade je ze holt to chvili instaluje a se systemem se neda nic delat.

Od F13-14 existuje v yumu volba distro-sync se kterou je aktualizace bezici instalace vyresen jednim prikazem. Jak pisou ostatni - je potreba mit system v konzistentnim stavu. Aktualizace serveru touto cestou je temer vzdy bez problemu. Pokud clovek dokaze vyresit obcas nejaky zadrhel se zavislostmi (ktere jsou na debianu taky, jen apt/aptitude/atd. davaji pak na vyber z vice variant reseni zavislosti), tak neni problem. Nektere systemy mam takto aktualizovane jiz od jednocifernych verzi Fedory.

Pokud chce clovek nove veci, ktere se v novych verzich Fedory objevuji, pak neni od veci po upgrade provest jeste instalace nekterych skupin baliku (groupinstall), cimz se vetsinou doplni nove veci.

Dobrý den, upgradnul jsem F 14 na F 15. Jak spustím gnome 3? Děkuji.

A co se ti pouští teď? GNOME 3 je výchozí prostředí pro Fedoru 15, takže nijak, prostě pustíš Fedoru 15.

Pouštěl se Gnome 2, musel jsem to přeinstalovat z disku, už to běží, trochu práce navíc mne ještě čeká.

Spíše GNOME 3 ve fall back módu ne? Pokud tedy upgrade proběhl v pořádku.

Vypadalo to jako gnome 2 ale teď už to nepoznám. Mám ale problém nainstalovat nvidia driver, bohužel jedu na nouveu. No co nadělám. Dále mám problém s uspáním, pak se zněj musím poměrně obtížně dostávat v textovém módu. Je to prostě beta.

Zkusil jsem užít preupgrade na F 16, protože mi čistá instalace z USB padala. Preupgrade proběhl v pořádku. Problém bude asi s přidáním repozitářů. Jak dostanu repa F 16 do zdrojů? děkuji.

Priznam se, ze prilis nechapu na co se ptas. Pokud probehl preupgrade pak mas preci repa jiz nastavena. Tedy pokud po stahovani F16 baliku doslo k restartu a instalaci novych baliku.

To se bohužel nestalo, usoudil jsem, že se ještě vrátím k F 15, 16 byla příliš nestabilní.

Jsem netrpělivý, zkusil jsem to, v texťáku přes zum, upgradoval ale nespustím kvůli kmod nvidia. Neví někdo, jak do 16 dostat defaultní driver přes konsoli? Děkuji.

Pokud neni rpm fusion pro F16 tak jednoduse nijak protoze ho pro F16 jeste nikdo nezkompiloval. To je holt dan za pouzivani vyvojve vetve. Muzes zkusit stahnout nvidiacky instalator a pustit, ale vysledek je nejisty.

Rpmfusion je ale nvidia nepremává. Ani nouveau ani nv. Myslel jsem, že neznám jen správný název balíčku ale zřejmě mám smůlu. Ona nvidia najede ale hlásí pak chybu. No co naděláme. Chtěl jsem si pohrát, bohužel jsem jen v konzoli.

A tak to ale asi nebude problem ovladacu graficke karty ne? Co to presne hlasi? V konferenci k F16 ma spousta lidi problem s prihlasenim pres GDM. Funguje ale z konzole pustit X server (startx).